Tydzień 224 – Inwestycyjny Triple Double

Triple Double – w koszykówce, zawodnik uzyskuje triple-double w meczu, jeśli dowolne trzy z wyników statystycznych (punkty, asysty, zbiórki, przechwyty, bloki) wyrażone są w postaci liczb dwucyfrowych, np. 11 punktów, 15 zbiórek, 17 asyst.” Tak brzmi definicja Triple Double z Wikipedii 🙂 Jest chyba ona na tyle jasna, że nie trzeba nic więcej dodawać. Więc zabawmy się nią dzisiaj w naszym podsumowaniu! Jak już zapewne zdążyliście zauważyć uwielbiamy odnosić się w naszym giełdowym blogowaniu do świata codziennego, w tym bardzo często do świata sportu. A że w minionym tygodniu aż trzy z naszych spółek zanotowały dwucyfrowe wzrosty, to skojarzenie mogło być tylko jedno 😀 Inwestycyjny Triple Double! 😛 Dzięki niemu wartość naszego portfela ponownie przekroczyła 40.000 zł i wynosi obecnie 41.247,75 zł. Dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani, a chcą poczuć możliwości giełdy, to dodamy, że nasza tygodniówka wyniosła 1.681,00 zł. Tak więc kapitał rośnie, a wraz z nim nasze „pensje” 😀 Nasz zysk netto to +79,73%.

Dwucyfrowy 4Mass +19,62%

To był bardzo mocny tydzień w wykonaniu naszej portfelowej drużyny. Sygnał do ataku dał wciąż tajemniczy dla wielu z Was i sądząc po komentarzach także niedoceniany, a wręcz wyśmiewany 4MASS. Jest to groszowa spółka z New Connecta, której zaufali nasi Analitycy kupując ją w ramach projektu Spółka Czytelników (link do transakcji tutaj). We wtorek jej akcje zdrożały o +23%. W kolejnych dniach nastąpiła stabilizacja kursu. Ostatecznie zamknęliśmy się na poziomie 0,1555 zł, co oznacza wzrost o +19,62% t/t. Niestety wcześniej 4Mass zanotował spory spadek sięgający nawet okolic 0,11 zł. Nie możemy więc tu jeszcze mówić o pełnym sukcesie. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze zdanie odnośnie tej spółki się nie zmienia i nadal widzimy tu spory potencjał wzrostowy. Wiemy, że dla niektórych z Was nasz typ był inspiracją do własnej analizy, a nawet zakupów. Dla tych bardziej leniwych raz jeszcze przypominamy o istnieniu tej jakże malutkiej, ale coraz bardziej rozpychającej się na rynku spółki z branży kosmetycznej. Być może ktoś z Was jeszcze będzie chciał się jej bliżej przyjrzeć i wyrobić sobie własne zdanie na jej temat. My wraz z naszymi Analitykami wymieniliśmy o niej na forum ponad 150 postów, więc uwierzcie, że mamy ją całkiem nieźle prześwietloną i nie jest to typ na chybił-trafił, bo i takie komentarze się wśród Was przewijały. Dokładnie wiemy czego od 4Mass oczekujemy. Zobaczymy czy za jakiś czas uda nam się to dostać! 😀 Bo jak by nie patrzeć jest to jednak inwestycja mocno ryzykowna, a nasze zaangażowanie wynosi zaledwie 2,51%.

Wróćmy jednak do naszego dwucyfrowego wystrzału. Co było jego impulsem? Nie wiadomo 😀 Możemy tylko przypuszczać, że ma to związek z zakończeniem zapisów na akcje z prawem poboru. Co niektórym mogło zależeć na wystraszeniu akcjonariuszy niskim kursem i zniechęceniu ich do objęcia przysługujących im w emisji papierów. Dzięki temu mogli je zebrać w zapisach dodatkowych. Ale jak było naprawdę? Pewnie niedługo się dowiemy. A na ten moment możemy tylko snuć domysły. Tak właśnie wygląda rynek New Connect 😀 I dla nas osobiście inwestycja w 4MASS jest swego rodzaju testem siły pomiędzy fundamentami, a nie dającymi się racjonalnie wytłumaczyć wahaniami kursu na NC 😀 Jesteśmy bardzo ciekawi kto zwycięsko wyjdzie z tego pojedynku.

Dwucyfrowy InfoScan +10,64%

Środa była dniem przerwy, a w czwartek przyszła kolejna bomba: +15,95% od InfoScan. O tej spółce pisaliśmy już zdecydowanie więcej. Była głównym bohaterem wpisów takich jak: „Medyk w drużynie”, „Złośliwa giełda #2”, „Nowa twarz w zespole”, „Scenariusz na poniedziałek”, czy „Złoty czerwiec. Czarny czerwiec”. Tak w ogóle to nasza przygoda z InfoScan zaczęła się od komentarza (link) jednego z naszych Czytelników – roska 🙂 No i trwa ona z małymi przerwami do dzisiaj. Obecnie spółkę wydaje nam się, że znamy całkiem nieźle i podobnie jak w przypadku 4Mass dokładnie wiemy dlaczego ją mamy i czego od niej oczekujemy. Niestety tak jak w przypadku naszego przedstawiciela z branży kosmetyków – także tutaj ciężko jest nam wskazać konkretny powód wzrostów. Możemy się jedynie domyślać, że mogą mieć one związek z pozyskaniem nowego inwestora z finansowaniem na kwotę 21 mln zł oraz przebiegiem rozmów z partnerami na rynek indyjski i hiszpański. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Ciężko stwierdzić. Finalizacja umów miała się odbyć do końca drugiego kwartału, a ten już się prawie skończył i wciąż nie mamy w tej sprawie żadnych wieści. Pozostaje więc cierpliwie czekać. Niebawem zapewne nastąpi rozstrzygnięcie. Nasze zaangażowanie w Infoscan wynosi 7,66%.

Dwucyfrowy Bloober Team +21,92%

I na koniec chyba najciekawszy przypadek, czyli Bloober Team. To co się tutaj wyprawiało stanowiłoby dobry materiał na telenowelę brazylijską 😀 Były niespodzianki, zaskoczenia, optymizm i euforia. Były horrory, strach, zwątpienie i bezradność. Były rozstania i powroty. Miłość i nienawiść. Inwestycyjny rollercoaster emocji w najlepszym wydaniu 😀 Podsumowaniem tego wszystkiego był nasz wpis „Bloober ponownie straszy”. Zaraz po nim ponownie zaufaliśmy tej spółce i kupiliśmy ją po cenie ok 30% niższej (link tutaj), niż w transakcji sprzedaży. A ta po niecałym miesiącu odpłaca nam wzrostem wartości o +76,11%, z czego +21,92% w ostatnim tygodniu. Tym samym jest to jedna z najlepszych transakcji w naszej dotychczasowej karierze. Los chciał, że mogliście być jej świadkami. A najlepsze jest to, że we wrześniu 2018 roku pisaliśmy: -25% w 2 tygodnie to jedna z najgorszych transakcji w naszej dotychczasowej karierze. Los chciał, że mogliście być jej świadkami.” Czyż to nie jest piękne? 😀 Tak się właśnie piszą nasze giełdowe historie. I my dzięki blogowi możemy je przeżywać wspólnie z Wami 🙂  

Wróćmy jednak do naszej ubiegłotygodniowej dwucyfrówki. Jaki był jej powód? No i tutaj podobnie jak u kolegów z branży kosmetycznej i medycznej – konkretów brak 😀 Domyślamy się jednak, że chodzi o planowane przedstawienie do końca czerwca efektów przeglądu opcji strategicznych, w tym potencjalnych ścieżek rozwoju i zmian struktury grupy. Czekamy z niecierpliwością. Pomijając jednak ten komunikat kurs wciąż może trawić nadchodzącą premierę Blair Witch (30.08.2019), jego entuzjastyczne przyjęcie przez fanów oraz reagować na pomyślnie układającą się współpracę z takim gigantem rynku jak Microsoft. 

Jednocyfrowy Rainbow i CD Projekt

Na koniec postanowiliśmy wspomnieć jeszcze o dwóch spółkach, które również bardzo mocno przyczyniły się do ostatniego wzrostu wartości portfela. Na początek Rainbow Tours, który zyskał +6,74%. Spółka jest z nami od zaledwie 4 miesięcy, a już zdążyła „zarobić” dla nas +32,56%. Może jednak to wcale nie będzie taki „śmieć o płynności Pani handlującej pietruszką na podmiejskim bazarku” jak określił go jan_nowak w tym komentarzu? My jednak konsekwentnie realizujemy swój plan i cierpliwie czekamy na okres wakacyjny. Spodziewamy się, że po fatalnym roku 2018, nasz touroperator odnotuje znaczną poprawę wyników.

Drugą spółką, którą chcemy wyróżnić jest CD Projekt. Dla wielu balon, niezależnie od tego, czy warty jest 20 zł, 50 zł, 100 zł, czy obecne 215,30 zł (po wzroście w ubiegłym tygodniu o +6,27%). Dla nas jest to wciąż jedna z najlepszych obecnie spółek notowanych na polskiej giełdzie. Praktycznie wszystko nam w niej pasuje. Genialnie zarządzana, z wizją i polotem, z niespotykanym w dzisiejszych czasach podejściem do gracza, z najwyższej jakości produktem, który wyznacza standardy w branży. Po prostu klasa światowa. I mimo, że zdajemy sobie sprawę z potencjalnych spadków w krótkim terminie, to w długim horyzoncie czasowym widzimy tu 300 zł. I pod to gramy 🙂

Wpływ szczytu G20 na światowe rynki

Wczoraj zakończył się dwudniowy, coroczny szczyt G20, który gromadzi z zasady liderów 19 najbogatszych państw na świecie oraz reprezentantów UE. Dziś wiemy, że Donald Trump nie podał ręki szefowi Rady Europejskiej, ale Tusk się upomniał 😀 Ponadto posiedzenie głównie zdominowane było przez temat amerykańskich taryf celnych, a także sytuację w Zatoce Perskiej związaną z działaniami Iranu. My jednak nie skupiamy się dziś na zagadnieniach poruszanych na szczycie, a bardziej na zachowaniu giełdy i jej zmienności po spotkaniu G20. Strzałki na poniższych wykresach oznaczają miesiące w których odbył się szczyt G20.

WIG20 – wykres miesięczny


DAX- wykres miesięczny

Analizując wykresy w szerszej perspektywie, chcieliśmy sprawdzić czy po tak istotnym spotkaniu jakim jest posiedzenie G20 na giełdzie dochodziło do istotnych zmian (dołki/ szczyty cenowe) lub miały miejsca „dziwne” zachowania ceny. Patrząc na wykres WIG20 to na przestrzeni ostatnich 10 lat ciężko dojść do jakichkolwiek wniosków 🙂 Większość czasu, tak naprawdę od 2011/2012 roku cena znajduje się w trendzie bocznym. W 2016 roku miało miejsce tąpnięcie, ale spadki zostały wybronione. Znaleźliśmy dwa okresy, w których można domniemywać, że dołki cenowe zostały ukształtowane w wyniku konsekwencji działań/ ustaleń na szczycie G20. Jest to przełom 2009 roku oraz rok 2016. 

DAX w relacji do WIG20 jest dużo silniejszym indeksem. Od 2009 roku wzrósł o około 200%, a blue chipy o ok 65%!!! Przepaść ogromna 🙂 Wracając jednak do dat to podobnie jak na WIG20, w 2009 roku nastąpił dołek cenowy. Kolejne posiedzenia, do 2014 roku, miały raczej pozytywny wpływ ponieważ trend wzrostowy był kontynuowany. Od 2015 roku DAX znacznie wyhamował. Od tamtej pory do dziś (nie uwzględniając właśnie zakończonego posiedzenia) miały miejsce 4 spotkania G20. Podobieństwo w zachowaniu ceny widać w relacji do listopadowego szczytu z 2015 roku. W miesiącu tym niemiecki indeks odnotował mocny wzrost w trakcie korekty po ukształtowaniu się szczytu na wysokości ~12000 pkt. Dziś cena znajduje się w podobnym kontekście tzn. mamy mocno wzrostowy miesiąc, który znajduje się w okolicach lokalnego szczytu, po korekcie spadkowej. Pytanie więc, czy powtórzymy scenariusz z 2015 roku i kurs w najbliższych miesiącach będzie spadać? Patrząc na zachowanie indeksów, surowców, a nawet BTC widać pewną zmianę wśród inwestorów, którzy coraz więcej środków lokują w „bezpieczne” aktywa. Indeks natomiast przymierza się kolejny raz do wybicia szczytów na wysokości 12500~13500 pkt. W naszej ocenie kluczowy może być najbliższy miesiąc. Chodzi o „układ”, który może się wyrysować na wykresie oraz o konsekwencje ustaleń na posiedzeniu G20. 

Patrząc na warszawski parkiet, warto zwrócić uwagę na poziomy wsparcia FW20, które powinny w najbliższym tygodniu stanowić spore wyzwanie dla popytu. Jeżeli kurs utrzyma się ponad tą strefą to może dojść do kontynuacji ruchu wzrostowego. 

Analiza techniczna dla Czytelników – LiveChat

„Szczerze, szczerze mówiąc”, cytując polskiego muzyka Taco Hemigway’a to ciężko nam zrozumieć spadki, które mają miejsce od dłuższego czasu na wykresie LVC. Dlaczego? Spójrzcie na poniższe zestawienie.

Źródło: biznesradar.pl

Tak dużej ilości zielonych słupków, które z roku na rok są coraz wyższe, ciężko znaleźć wśród innych podmiotów notowanych na GPW. W tym miejscu warto przytoczyć wypowiedź zarządu spółki po ogłoszonych wynikach za 2018/19 r.:

„Szanowni Akcjonariusze,

Za nami najlepszy rok w historii LiveChat Software i absolutnie rekordowy kwartał. W ostatnim kwartale roku zanotowaliśmy nie tylko rekordowe przychody, ale ponownie zwiększyliśmy rentowność, a marża netto wróciła do poziomu ponad 50 proc. To oczywiście oznacza też rekordowy zysk, który już tradycyjnie chcemy przekazać Wam – naszym akcjonariuszom.

Miniony rok, to dla nas również okres dużych zmian. Nasz zespół zwiększył się prawie dwukrotnie. To nasza odpowiedź na wyzwania, które przed nami stoją, a także inwestycja, dzięki której jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek.

Z tym zespołem, w kolejnych latach chcemy osiągać znacznie więcej. Stać nas na to, żeby konkurować z każdym. W kolejnych kwartałach będziemy pracować nad tym, żeby zdobyć silną pozycję również na rynku „enterprise”. Jest to zadanie na kolejne kwartały, może lata – ale jesteśmy przekonani, że klienci z tego segmentu w przyszłości będą dla nas coraz ważniejsi.”

Stać nas na to, żeby konkurować z każdym.” WOW, naprawdę wow. Taka pewność siebie nam się podoba, a jeżeli poparta jest tak dobrymi wynikami finansowymi to my to kupujemy.

Na ten moment widzimy szansę na min. 15% wzrost kursu do okolic 50-61,8% zniesienia Fibonacciego (C-B). To jest kierunek w którym zmierza prawdopodobnie obecny impuls wzrostowy. Jego pokonanie otworzy drogę w stronę kolejnego zniesienia, a to może przyczynić się do wzrostu o około 30% od aktualnej ceny. W długim terminie jesteśmy pozytywnie nastawieni 🙂 Czekamy więc na weryfikację pierwszej strefy oporu na wysokości 35~38 zł.

Kurs: 30,40 zł

C/Z: 13,67

C/WK: 14,40

Kapitalizacja: 782,8 mln zł

EM-Score Altmana: 22,8 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

 

26
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
18 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyPawełTikoTiko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Koniak
Gość
Koniak

Czasem nie pisaliście, że zrealizowaliście zysk na Blooberze przed premierą ostatniej gry?

Robert
Gość
Robert

Hej. Panowie czy macie jakieś nowe przemyślenia odnośnie Farm 51? Wiem, że ostatnio rozważaliście jakieś ruchy na tej spółce.

DarekP
Gość
DarekP

No Panowie, trzęsiecie rynkiem 😉 LVC po waszym wpisie rośnie z rana 4%, szacun!

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

Co do IST – niedawno w parkiecie był wywiad z wiceprezesem – wspominał on, że do końca miesiąca liczy na podpisanie jeszcze jednej dużej umowy (niestety w czerwcu żadnego info nie było) oraz o tym, że nie zrezygnowali z FDA i niby dokładnie widzą co mają robić

Paweł
Gość
Paweł

Nowy prezes ist jest tak samo mało wiarygodny co stary , miał przedstawić nową strategię kiedy przechodzą na główny parkiet , kiedy nowy wniosek do fda , do końca roku chcą być obecni na 10 nowych rynkach ??????

Tiko
Gość
Tiko

Hej, A co myślicie obecnie o The Dust? Już jakiś czas o nim nie wspominaliście.

Tomasz
Gość
Tomasz

Panowie a jak zapatrujecie się na Mabion? Wg. mnie bardzo obiecująca spóła i niedługo już może naprawdę wystrzelić.

Tiko
Gość
Tiko

Dzisiaj pojawila sie plota, ze kolejny trol na forum bankierowskim nadaje z biura maklerskiego (pko bp tym razem).
https://m.bankier.pl/forum/temat/6951761

Wiem, ze poziom dyskusji w tamtym miejscu to wrecz legenda, ale moze kogos zaciekawi, jako ze rok temu byla akcja z Millenium.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

scheme, internal of rigid animation expectancy am or advanced techniques. buying cialis in mexico Gtgbdw spvbsl cialis prices purchase cialis