Tydzień 225 – Inwestycja w spółki dywidendowe

W minionym tygodniu zasililiśmy portfel, zgodnie ze strategią, kwotą 1 350 zł. Tym samym jego wartość wynosi 42 632,80 zł. Nasz zysk netto to +75,44%. Kurs akcji firmy Forte wzrósł w ostatnich dniach o 7,02%. Dobrze radzi sobie również The Dust, którego akcje zdrożały o 3,93%. Gorszy tydzień mają za sobą Rainbow oraz Bloober Team, których akcje spadły o ponad 5%. Sezon wakacyjny, z którego skorzystał w ten weekend Kamil :), pokrywa się z okresem dywidendowym na rynku akcji. Sprawdziliśmy więc jak to jest z tym inwestowaniem w spółki wypłacające dywidendy.

Jak inwestować w spółki dywidendowe?

Aktualnie znajdujemy się w gorącym okresie wypłacania dywidend przez spółki giełdowe.

„Dywidenda jest częścią czystego zysku wypracowanego w danym okresie czasu przez spółkę kapitałową. Prawo majątkowe do uzyskania dywidendy posiadają udziałowcy lub akcjonariuszy spółki.”

Wypłata dywidendy nie jest więc kwestią pewną. Uchwały o podziale zysku podejmowane są najczęściej w pierwszej połowie roku kalendarzowego – nie wcześniej, niż po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (na które spółka ma 6 miesięcy od dnia bilansowego). Na warszawskim parkiecie są spółki które regularnie, od kilku lat, dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami, ale są i takie, które nie wypłacają dywidendy wcale lub robią to nieregularnie. Jedną z metod inwestowania na giełdzie jest więc zakup spółki wypłacającej dywidendę i czerpanie korzyści z corocznych „kuponów”. Wciąż można spotkać się z różnymi poglądami na temat skuteczności inwestowania w spółki wypłacające dywidendy. My trafiliśmy na dwa ciekawe artykuły, które poruszają to zagadnienie. W pierwszym z nich autor tłumaczy, że akcje takich spółek osiągają wyższe stopy zwrotu.

„Po pierwsze szereg badań wskazuje, że są to najlepiej perforujące akcje. Na pierwszy ogień niech pójdą stopy zwrotu – najszersze badanie na jakie trafiłem pokazuje, że od 1900 do 2010 średnioroczna stopa zwrotu z inwestowania w spółki dywidendowe sięga ok 14%, spółki o najniższym yieldzie w tym samym czasie pozwalały zarobić ok 5.5% średniorocznie.”

Analityk z domu maklerskiego banku Millennium, Adam Zajler, zwraca natomiast uwagę na spółki, które rozpoczęły lub wznowiły wypłacanie dywidend. Przyjmując za benchmark indeks WIG, inwestycja w takie spółki może przynieść wyższą stopę zwrotu. Skoro i tak inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem, czy nie lepiej jest więc posiadać w swoim portfelu spółkę, która co roku wypłaca dywidendę, a tym samym na nasze konto trafia „pewny” zysk? Jest to jeden ze sposobów na inwestowanie, ale warto też pamiętać, że trzymanie akcji w długim terminie (kilku lat) dla samej dywidendy może doprowadzić finalnie do strat, jeżeli nastąpi mocny spadek cen akcji.

Dywidenda dywidendą, a jak się zachowuje kurs akcji na kilka dni prze i po jej „odcięciu”. Zrobiliśmy takie badanie na próbie 5 spółek. Wybraliśmy te, które od kilku lat regularnie dzielą się zyskiem. Padło na CCC, LPP, PKN, PZU oraz PEO. Okres analizy to 3 ostanie lata. Chcieliśmy sprawdzić czy można spekulować pod wzrost ceny akcji związany z odcięciem dywidendy.

Zbadaliśmy relację ceny akcji z dnia odcięcia kursu do dnia wcześniejszego (T-1) oraz do trzech, pięciu i 10 dni wstecz (T-3, T-5, T-10). Dodatkowo przeanalizowaliśmy zmienność do 5 dni po odcięciu dywidendy. Badanie pokazuje, że w około 20% przypadków, kurs w dniu przed dniem odcięcia znajdował się na wyższych poziomach. Oznacza to, że w 80% przypadków kurs akcji mógł rosnąć w przeddzień odcięcia dywidendy. Wahania pomiędzy dniem T-1, a dniem 0 głównie wynikają z samego odcięcia dywidendy. Dlatego warto spojrzeć na skuteczność zakupu akcji na 3, 5 i 10 dni przed dniem „zero”. Najkorzystniejszą opcją może się okazać inwestycja w spółkę na kilkanaście dni przed odcięciem dywidendy. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo zakupu akcji poniżej ceny z dnia odcięcia. 

Statystyka pokazuje, że nie jest do końca opłacalne trzymanie akcji do zamknięcia sesji po dniu, w którym odcięcie nastąpiło. Kurs akcji wzrósł jedynie w 40% przypadków. W dniach kolejnych wynik ten był bliski 50%. Całkiem inaczej wygląda sytuacji jeżeli do zmiany procentowej ceny akcji w poszczególnych dniach dodamy stopę dywidendy. Wtedy widać wyraźną korzyść inwestycji w dywidendę. Ponieważ w około 73-80% przypadków można uzyskać dodatnią stopę zwrotu.

Kiedy więc kupić akcje spółek dywidendowych?

Powyższa tabela prezentuje możliwe do uzyskania stopy zwrotu w sytuacji kiedy inwestor zakupiłby akcje firmy na 3 dni przed odcięciem i sprzedał je odpowiednio dzień, trzy lub 5 dni po odcięciu. Przewaga widoczna jest w postaci skuteczności, która wynosi od 66-74% oraz w średniej stopie zwrotu. Widać więc, że dywidendy w pewnym stopniu mogą przyczynić się do poprawy wyniku naszego portfela. 

Zaprezentowane wyniki nie są gotową strategią inwestycyjną, ale podstawą do jej zbudowania lub wzbogacenia.

Analiza techniczna dla Czytelników – CI Games

W kwietniu pokazaliśmy ostatnią analizę CIG. Zakładaliśmy wtedy kontynuację ruchu spadkowego do okolic wsparcia na wysokości 0,89~0,98 zł za akcję. Scenariusz sprawdził się wręcz książkowo. Choć inwestorzy nie mieli zbyt dużo czasu do namysłu w momencie kształtowania się dołka cenowego, to jednak Ci którzy zdecydowali się wtedy na zakup akcji mogli w szybkim tempie uzyskać około 20% stopę zwrotu. Rynek po raz kolejny wstrzymał euforię kupujących i wyhamował impuls wzrostowy na wysokości oporu w rejonach ~1,18 zł. W tym czasie można zaobserwować wzrost wolumeny co w relacji do kształtu świec wskazuje na dystrybucję akcji. Aktualnie inwestorzy ponownie zmagają się ze strefą wsparcia. Na ten moment brak wyraźnej reakcji kupujących, dlatego może nastąpić dalsza wyprzedaż lub próba „wystraszenia” akcjonariuszu poprzez mocne tąpnięcie kursu.

Kurs: 0,986 zł

C/Z: 

C/WK: 2,30

Kapitalizacja: 148,9 mln zł

EM-Score Altmana: 4,3 (ryzyko bankructwa: średnie)

F-Score:

 

28
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
21 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Victorneuct1337damnszopenchauerInvestJourneywolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Ja od dłuższego czasu korzystam z dobrodziejstw spółek dywidendowych między innymi wymienionych w Waszym tekście. Dywidendę reinwestuję nabywając akcje. Docelowo za kilka lat dywidendy zamierzam bez skrupułów i litości przejadać na przyjemności 🙂

wolny
Gość
wolny

Docelowo to ja zamierzam zyc z dywidend 😀

Robert
Gość
Robert

@wolny To w ogóle piękny plan, ale wymaga sporego kapitału.

wolny
Gość
wolny

To prawda a ten spory kapital- cierpliwosci 🙂

Adam
Użytkownik
Adam

@wolny Romażyłem się przez Ciebie 😛

wolny
Użytkownik
wolny

hehe. Serio- nie myslales o tym? 🙂 Ja uwazam ze sie da. Tez kiedys glownie marzylem ale z czasem staje sie to coraz bardziej realne 🙂

Tomasz
Gość
Tomasz

Panowie kiedy Playway wypłaca dywidendę?

Robert
Gość
Robert

O ile mój kalendarz się nie myli to dywidenda PW jest 29.07.19

Grigori
Użytkownik
Grigori

W tym roku będzie jeszcze skromnie ale w przyszłym stopa dywidendy powinna być już całkiem okazała 🙂

wolny
Użytkownik
wolny

A co w przyszlym roku wychodzi od PLW waznego, co mogloby podbic znaczaco wynik netto?

Robert
Gość
Robert

@investjourney Czy szykują się jakieś nowe zakupy u Was w związku z wpłatą?

Robert
Gość
Robert

Nie wiem czy jest taki temat na forum, ale zastanawiam się czy często zdarzają Wam się(pytanie do wszystkich) awarie biur maklerskich? Korzystam z ING makler i dzisiaj znów od rana nie działa… Problemy są tam regularnie i zastanawiam się czy nie przenieść kapitału w inne miejsce…

Dominik
Użytkownik
Dominik

Ja mam rachunek w DM Mbank. Awarie mieli chyba tylko raz i to w weekend wiec do wybaczenia, a tak to czasem ostrzegają że w nocy w weekend nie będzie działał i to też do przeżycia. Inna sprawa to interfejs i jakość aplikacji. W tym roku zrobili wielką przeróbkę interfejsu aplikacji webowej i jest lepiej, ale wciąż jest to mało intuicyjne, wychodzą z założenia że i tak profesjonalny makler używa programu Statica 😉 tutaj dostęp do API dla Statica dodatkowo płatne na zasadzie subskrypcji. A aplikacja mobilna woła o pomstę do nieba, używanie jej to troche jak jedzenie rosołu widelcem,… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

DM Bossa korzystam rzadko wiec sie nie wypowiem. Za kazdym razem jak chce kupic do IKE/IKZE dziala bez problemu ten prehistoryczny system 😛 (na mobile nie patrzylem). Natomiast na codzien korzystam z Mobilnego Aliora i jakos nigdy nie mialem problemu aczkolwiek wiele razy czytalem narzekania innych osob na klopoty z tym DM. Ja mam caly dzien wlaczona aplikacje w smartphonie i nie zauwazam jakichs problemow z dzialaniem.

Grigori
Użytkownik
Grigori

Ja mam rachunek w dawnym DB (obecny Santander). Klienci, którzy migrowali mają odrębną platformę od klientów Santandera. W moim odczuciu jest topornie ale stabilnie 😀 Nie pamiętam kiedy ostatnio była jakaś poważniejsza awaria.

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

@Robert mam na tą chwilę konta w mabnku i ING – w tym drugim mam dużo korzystniejszą prowizję, ale awaryjność w porównaniu do mabnku jest bardzo duża. Przez rok użytkowania aplikacji na kom w mbanku może raz nie działały notowania, w ing przez pół roku przynajmniej z 10 razy.

kaliszak
Gość
kaliszak

No ok a jakie macie przemyslenia co do CIG w dluższym terminie biorac pod uwagę, ze Snipera Contracts i całkiem niezłe opinie o tej grze, które mozna usłyszeć. Pytam Was bo wydajece si w miare obiektywni notomiast CIG od dawien dawna jest chyba najbardziej hejtowaną społka gamedevu na polskiej gieldzie (może i slusznie a moze nie) w kazdym razie trudno wyrobic sobie jakas opinie,jesli z jednej strony po E3 czytam, ze CIG idzie w dobra strone, ze odszedl od otwartego swiata,ze nowy Sniper jest ciekawy,ze ładny a te dwa indyki tez maja niezle recenzje, a z drugiej strony spolka zadluzona… Czytaj więcej »

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

Ostatnimi czasy sporo czasu poświęciłem czytaniu informacji o spółkach dywidendowych, niestety jak już zostało wspomniane do tego przydałby się duży kapitał. Ja dysponując niestety niewielkim kapitałem obiecałem sobie, że raz na 2-3 miesiące za niewielką kwotę w moim portfelu pojawi się spółka dywidendowa. Bo wiadome wszystkim jest, że można kupić ASP i mieć dywidendę na stałym poziomie, jednak wycena spółki porusza się w trendzie boczny, ja szukam na razie dobrych, zdrowych spółek których wycena może się poprawić, z perspektywami na poprawę zysków a co za tym idzie o zwiększającej się kwocie dywidendy. Zostawię dla Was film który obejrzałem już z… Czytaj więcej »

1337damn
Użytkownik
1337damn

Bartku nie wiem czy jest to dla Ciebie istotne, ale wysyłając linka w ten sposób (a więc linka do własnej playlisty ) jednocześnie zdradziłeś swoje personalia. Tak tylko informuję, bo może nie jesteś tego świadomy 🙂

RobertU.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

cialis Woodchuck outrage was UUI during bifocal the jus in order cialis online nor has the deficiency to devaluate exacerbations with primary acid.