Tydzień 235 – Gamedev w akcji

W ostatnim wpisie („Giełdowe Maszyny #2”) nasz obecny portfel określiliśmy mianem dobrze naoliwionej maszynki do zarabiania kasy. Jeśli jednak spojrzymy na jego ostatnie wyniki, to stwierdzimy, że tytuł ten jest jak najbardziej zasłużony. 10 tygodni, 9 wzrostowych, +6.371,77 zł zysku (637 zł tygodniowo, ok. 2500 miesięcznie). Dzięki temu zgromadziliśmy już 49.004,57 zł i wypracowaliśmy stopę zwrotu na poziomie +101,66%! O sile naszego portfela, mimo dużej już dywersyfikacji, wciąż stanowi tak uwielbiana przez nas branża gamedev. A w ostatnich dniach miała ona swoją gwiazdę. Gwiazdę, która raz już bardzo szybko zgasła i z hukiem spadła na ziemię. A można wręcz powiedzieć, że się pod nią zapadła. A wraz z nią my, jako akcjonariusze 😀 Teraz jednak powoli znów się unosi i zaczyna świecić dawnym blaskiem. O kim mowa? Oczywiście o The Farm 51 🙂 Ostatni tydzień to wzrost aż o +19,75% i powrót w okolice 30,00 zł za akcję. I w ten oto sposób nie mamy na dzień dzisiejszy żadnej stratnej pozycji (ani obecnej, ani historycznej) na spółkach gamedev. A nasze perełki z branży gier komputerowych dopiero się rozkręcają! Tak więc dzisiaj troszeczkę sobie o nich poopowiadamy. Na śniadanie idzie premiera nowej gry The Farm 51, na obiad konferencja The Dust, a na deser CD Projekt ze swoim nowym gameplay’em CyberPunka 2077.

The Farm 51 – czy będzie druga szansa?

Jako że mamy kilka spółek do omówienia to postaramy się załatwić je bez lania wody, a konkretnie, najważniejsze przemyślenia dotyczące każdej z nich. Na początek The Farm 51, czyli chyba najbardziej kontrowersyjna spółka w naszym portfelu. Jedni ją kochają i w nią wierzą, inni nienawidzą i się z niej śmieją. Jeśli o nas chodzi to początkowo staliśmy za nimi murem i twardo broniliśmy. Z czasem jednak wraz ze spadkiem kursu, niewywiązywaniem się z zapowiedzianych terminów i przekładaniem wszystkiego co się da na później – zaczęliśmy się coraz bardziej irytować i niecierpliwić. Jeszcze pod koniec lipca pisaliśmy w artykule „Przegląd sytuacji #2”:

„No i tutaj mamy, obok Forte, kolejny twardy orzech do zgryzienia. Coraz bardziej zaczynamy się niecierpliwić, a te wszystkie komunikaty i nieudane reanimacje gry World War 3 zaczynają nas po prostu irytować. Obecnie z naszym pakietem wartym ok 3.900 zł zaczynamy czuć się niekomfortowo i coraz bardziej rozważamy akceptację strat oraz redukcję. Nie chcemy jeszcze całkowicie rezygnować z usług F51. Chcemy w końcu zobaczyć na własne oczy ten słynny Recon, który miał już wyjść rok temu, a który wychodzi, wychodzi i wyjść nie może. W międzyczasie na grze niby się coś dzieje, ale tak naprawdę nie dzieje się nic. Wszystko to co serwuje nam spółka zaczyna wyglądać jak „dramatyczne próby reanimacji trupa”. Oby Reconem, jeśli w końcu się namyślą, mieli jeszcze co ratować.”

Kurs wynosił 18,12 zł (nasza średnia zakupu wynosi 25,14 zł) i jak sami widzicie byliśmy wtedy naprawdę wkurzeni i mocno zrezygnowani całą tą sytuacją 😀 Jednak swoich akcji, mimo negatywnych emocji,  nie sprzedaliśmy. Dlaczego? Cały czas aktualna była odpowiedź z „Wyjściowej jedenastki”: „Dla nas oznaczałoby to tyle, że wyrzucamy z drużyny kogoś, kto po całym tym zamieszaniu z grą WW3 właśnie przeszedł najlepsze szkolenie w swoim życiu. A my oddajemy go komuś innemu za pół darmo? E nie, wolimy go jeszcze zatrzymać. Niech się zrehabilituje. A, że ma przed sobą 2 premiery swoich gier, to będzie miał ku temu dobrą okazję 🙂

W artykule „Farm 51: Runda 2” napisaliśmy z kolei: „Wydaje nam się, że F51 jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, a swoim WW3 będzie chciało się zrehabilitować i udowodnić światu, że jednak potrafi. Gra powoli wstaje z kolan i jeśli przyjmiemy, że spółka uczy się na błędach, to na „full release” powinna dostać drugie, lepsze życie. Do tego w rezerwie wciąż pozostaje Chernobylite. Tak więc jeśli o nas chodzi to, mimo że troszeczkę poobijani, to przystępujemy razem z Farm 51 do 2. rundy! Rynkowy niedźwiedź bezapelacyjnie wygrał pierwszą, ale walka cały czas trwa!”

Ok to tyle z historii. Teraz spójrzmy na obecną sytuację F51. Mamy kurs 29,10 zł i wzrost +50% w 30 dni. Kapitalizacja wynosi 183 mln zł. Wygląda więc na to, że zaczęła się gra pod wspomniane wyżej premiery. Zgodnie z piątkowym komunikatem spółki już 16.10.2019 startuje „early access” gry Chernobylite (nowy trailer tutaj). Miłe zaskoczenie, gdyż bardziej spodziewaliśmy się końcówki roku. O naszych przemyśleniach odnośnie tej gry pisaliśmy tutaj.

No więc pewnie jesteście ciekawi jaki jest nasz plan na F51? 😛 Prawdę mówiąc sami musimy go jeszcze obmyślić, gdyż sytuacja tutaj zmieniła się dosyć gwałtownie 😀 Na dzień dzisiejszy mamy ok +15% zysku brutto. Mamy też ok. 6.200 zł w akcjach, co stanowi 12,77% wartości portfela. To więcej niż 11 bit studios i prawie tyle samo co PlayWay! A czy tak samo pewnie czujemy się z tymi spółkami? No niekoniecznie 😛 Wciąż mamy też z tyłu głowy naszą MEGA WTOPĘ na World War 3. Tak więc tym razem postaramy się działać dużo bardziej racjonalnie. W nadchodzącym tygodniu najprawdopodobniej będziemy chcieli jeszcze poobserwować ruchy inwestorów. Później przydałby się jeszcze jakiś gameplay. Weźmiemy również pod uwagę opinie graczy z testów alpha. No i coś zdecydujemy 😛 Zaznaczamy jednak, że będziemy trzymać rękę na pulsie i w razie potrzeby szybko reagować. Wyżej opisana wersja jest wersją „na spokojnie”, która wcale nie musi zostać przez nas zrealizowana.

The Dust – konferencja

To teraz króciutko o konferencji „inkwizytorskiej” z udziałem The Dust oraz Pana Jacka Piekary. W internecie jest pełno materiałów z tego eventu, więc jeśli ktoś chce to sobie znajdzie. My natomiast skupimy się na naszych wrażeniach. Czy nam się podobało? O tak! 😛 Czy trzymamy swoje akcje? Zdecydowanie tak! W naszym odczuciu zarząd wraz z Panem Jackiem idą ze swoją grą w bardzo dobrym kierunku. Co ciekawe kierunek ten jest bardzo spójny z naszą wizją Inkwizytora, którą zaprezentowaliśmy w analizie The Dust. Pisaliśmy wtedy, że: „Każde nasze pytanie może decydować o tym czy się czegoś dowiemy czy nie. Każda odpowiedź przesłuchiwanego również może determinować nasze kolejne działania i to, co nimi uzyskamy. Bardzo łatwo można źle pokierować rozmową i wszystko „spalić” 😀„. Co na to spółka?

„Pierwszą, a zarazem innowacyjną i najważniejszą cechą w grze jest wybór emocji, który oparty jest o system dialogowy. Mechanika ta ma polegać na możliwości wyboru emocji dokonywanych przez gracza, których chce użyć, wchodząc w interakcję z postaciami gry. Np. podczas przesłuchania gracz może zadecydować, jakiego tonu wypowiedzi użyje, podano w materiale.

„‚I, the Inquisitor’ daje możliwość wyboru emocji, których chcemy użyć podczas interakcji z postaciami fabularnymi oraz NPC (bohater niezależny), również poza przesłuchaniami. Oddziaływanie ze światem przedstawionym jest o tyle utrudnione, że każda z napotkanych postaci ma swoje indywidualne drzewko charakterologiczne. Gracz nie wie, czy dana postać jest asertywna, czy uległa, a co za tym idzie, jak zareaguje na naszą decyzję dialogowo-emocjonalną. Skutki tych wyborów gracze będą odczuwać od rozpoczęcia gry aż po jej zakończenie. Będzie się to przejawiać w fabule i wpływać na jej nieliniowość. Studio twierdzi, że wsparcie gameplayu takimi rozwiązaniami pozwoli graczom prowadzić swoją rozgrywkę na swój indywidualny sposób” (Źródło: stooq.pl)

Tak więc BINGO! O to nam właśnie chodziło. Do tego ma być sporo wyborów moralnych. Gracz ma naprawdę główkować nad podjęciem decyzji, a ich konsekwencje będą trwałe i bardzo odczuwalne na późniejszych etapach rozgrywki. W grze będzie też sporo cierpienia i to od nas będzie zależało jak długo będziemy je zadawać. Tak więc gra zgodnie z naszym życzeniem „[…] sprawdzi gracza jako człowieka. Odwoła się do jego emocji, wrażliwości, odpowiedzialności, moralności.” Kupujemy to!

Kupujemy również cały team,  w którego skład wchodzą pracownicy THD i Pan Jacek Piekara. Widać w nich ogromne zaangażowanie, chęć działania oraz potężną wiarę w projekt, który wspólnie tworzą. Efektem tego ma być bardzo dobra gra, która sprzeda się w nakładzie ok 350.000 szt. i wygeneruje dla spółki ok 45 mln zł przychodów. Czy tak będzie? Zobaczymy za ok. 4 lata 🙂 My cierpliwie czekamy 🙂

CyberPunk 2077 – nowy gameplay

Dwa tygodnie temu pojawił się długo wyczekiwany gameplay CyberPunka 2077, który to prezentowany był na tegorocznym E3 oraz Gamescom. Niestety został on mocno okrojony względem tego, co mogli oglądać uczestnicy targów. Dostaliśmy „zaledwie” 15 minut rozgrywki, w których to Redzi starali się przekazać jak najwięcej istotnych informacji. Efekt tego był taki, że całość wyszła dosyć chaotycznie i ciężko było się w tym wszystkim połapać. Musieliśmy więc obejrzeć ten materiał kilka razy 😀 Dzisiaj dzielimy się z Wami naszymi przemyśleniami. 

Na początek przypominamy w dużym skrócie jak wygląda nasza analiza gier. Otóż próbujemy się wcielić w rolę gracza i odpowiedzieć sobie na jedno, ale za to bardzo ważne pytanie: „czy grając w grę XXX dobrze się bawię?”. Tylko tyle i aż tyle. I wyobraźcie sobie, że na podstawie odpowiedzi na to jakże banalnie brzmiące pytanie dokonujemy naszych wyborów inwestycyjnych w obszarze spółek gamedev 😛

Tak więc.. Czy grając w CyberPunka 2077 (zaprezentowanego jako gameplay) dobrze się bawię? Dla nas odpowiedź tutaj jest tylko jedna. TAK, TAK i jeszcze TAK! Mało tego! Mamy wrażenie, że to co szykuje nam CD Projekt to ukryte marzenia każdego gracza, które do tej pory były nie do spełnienia przez żadnego, nawet największego producenta gier na rynku. A jakie to marzenia? Brak ograniczeń, dbałość o detale, nieprzewidywalność i ogrom możliwości. Taki mix sprawia, że w grze po prostu nie można się nudzić, a każdy gracz znajdzie w niej coś dla siebie 😀

Oglądając ten materiał mieliśmy wrażenie, że dużo rozrywki dostarczy nam samo bycie częścią tego cyberpunkowego świata i przebywanie w nim. Miasto Night City jest bowiem przeogromne, każda dzielnica ma swój klimat, a każdy jej mieszkaniec własną historię. Do tego setki budynków i tysiące pomieszczeń, do których można wejść. Tak więc o immersję raczej nie powinno być trudno. CD Projekt zaprezentował nam również możliwości rozwoju naszego bohatera i sposób prowadzenia całej rozgrywki. I to co jak dla nas jest genialne to dodatkowe opcje, które daje nam specjalizacja w danej dziedzinie. Przykładowo siła pozwala wyrywać przytwierdzone do wieżyczek ciężkie karabiny maszynowe albo otwierać drzwi poprzez ich demolkę. Inteligencja natomiast daje możliwość skradania się, hakowania urządzeń i eliminacji wrogów za pomocą sprytu. Bardzo ciekawym sposobem było np odwrócenie uwagi przeciwników automatem z przekąskami, który w pewnym momencie zaczął wyrzucać puszki 😀 Tak więc każdy punkt zainwestowany w atrybuty naszego bohatera wydaje się mieć istotne znaczenie. Super!

Bardzo fajne są również możliwości, które daje nam „destructible environments”. Łamiące się kwiaty, odpadające ściany, latające w powietrzu odłamki. Niby szczegół, ale jednak dużo daje 😀 Podobnie rzecz ma się odnośnie zadawania obrażeń naszym wrogom. Ich ciała nie są tylko jedną, trzymającą się kupy całością 😛 Ranni natomiast mają ograniczoną mobilność i skuteczność. To wszystko wpływa na duży realizm w grze. Do tego mnogość broni, pojazdów i bohaterów. 

Tak więc ciężko jest się tu do czegoś przyczepić. Chyba tylko do tego, że zaprezentowany materiał był zbyt krótki! Chciałoby się jednak więcej! 😀 Ale do dobry znak, że gra wciąga i wzbudza ciekawość! Nie dziwi więc nas długa jak Mur Chiński kolejka do pokazu gry na targach Gamescom. Jak dla nas CyberPunk 2077 bez wątpienia jest kandydatem do dokonania czegoś przełomowego w swojej branży 🙂 Skoro sam, nie zdradzający zbyt wiele gameplay wywołuje w nas tak pozytywne emocje, to mamy podstawy sądzić, że produkt finalny pozamiata rynek. Cierpliwie czekamy do kwietnia 2020 r. 🙂

P.S. No ok mały minus jeszcze za postać Johnny’ego Silverhand’a, który nijak nie przypominał Keanu Reeves’a 😀 Ale podejrzewamy, że zostanie to jeszcze poprawione, tak więc na ten moment nie panikujemy 😀

Czy wzrost kursu akcji CDR jest zagrożony?

Mimo mocnej wyprzedaży, która dotknęła indeks WIG20 w ostatnich kilu tygodniach, część spółek wyszła z tego bez szwanku. Do nich należy m.in. CD Projekt. Od połowy lipca do piątkowego zamknięcia indeks WIG20 spadł o około 7%, a było dużo gorzej. W tym samym czasie kurs CDR wzrósł o około 16%! W między czasie osiągając historyczne maksima.

CD Projekt

My mamy jednak lekkie obawy co do dalszego wzrostu kursu Redów. W okolicach 254~260 zł pojawiła się wysoka aktywność inwestorów. A jedna z sesji może świadczyć o bardzo dużej, ukrytej dystrybucji akcji. Również to miało wpływ na naszą decyzję z dnia następnego czyli redukcję akcji. W ostatnich dniach wyprzedaż jest kontynuowana. W naszej ocenie zniżka może sięgnąć nawet poziomów około 200 zł. Na pierwszy ogień idzie jednak wsparcie nr 1. Warto również podkreślić, że poziomowy wsparcia pokrywają się z bardzo silną zmiennością ceny akcji oraz wzrostem wolumeny w przeszłości. Na ten moment czujemy się bezpieczniej z mniejszą ilością akcji i nadal bacznie obserwujemy kurs.

Ankieta Czytelników – wyniki

W ostatnim podsumowaniu w ramach Ankiety Czytelników spytaliśmy Was „W którą spółkę z branży gamingowej zainwestowałbyś w tej chwili?” Oddaliście łącznie 255 głosów. Oto Wasze odpowiedzi:

Co dziesiąta osoba typowała inną spółkę. Najczęściej w tej grupie pojawiało się Ten Square Games. W dalszej kolejności CreativeForge Games oraz The Dust, ale wskazywaliście też takie spółki jak: Varsav, Creepy Jar, One More Level, Cherrypick Games, Jujubee, Forever Entertaiment, ECC Games, Artifex Mundi, a nawet.. short na CD Projekt 😀 Dziękujemy wszystkim za udział w ankiecie. Jeśli ktoś chciałby zgłosić propozycję swojego pytania do kolejnej ankiety, to zapraszamy tutaj.

Liga InvestJourney – Sezon 3?

I jeszcze jedno ogłoszenie 😛 Otóż robimy wstępne rozeznanie pod kątem zainteresowania trzecim sezonem Ligi InvestJourney. Jeśli ktoś z Was chciałby wziąć udział to dajcie nam znać na forum (tutaj). Dla niezorientowanych wyjaśniamy, że Liga IJ to nasz autorski pomysł na zmagania inwestorów w dwóch odrębnych od siebie turniejach. W pierwszym z nich (Liga InvestJourney) o zwycięstwie decyduje stopa zwrotu w całym okresie trwania konkursu. W drugim natomiast (Puchar InvestJourney) silny i stabilny portfel oraz odrobina taktyki. Tutaj gramy bowiem bezpośrednie pojedynki pomiędzy sobą 🙂

Poglądowa infografika dostępna tutaj

Podsumowanie Sezonu #1

Podsumowanie Sezonu #2

Jeśli ktoś chciałby się sprawdzić na tle pozostałych inwestorów, przetestować różne strategie inwestycyjne, a przy okazji dobrze się bawić – zapraszamy do udziału 🙂 Wymagane konto na blogu.

Kurs 11 Bit Studios nadal konsoliduje

11 Bit StudiosRynek miał już kilka okazji do wybicia z aktualnej konsolidacji, ale nadal spokój. Nie pomogły nawet bardzo dobre informacje fundamentalne, które dotyczyły sprzedaży gry Frostpunk oraz informacja o tym, że przychody ze sprzedaży najnowszej gry „Children of Morta” przekroczyły „z istotną nawiązką” nakłady poniesione na jej wydanie. Patrząc na kurs i jego brak chęci do wzrostów stwierdziliśmy, że jednym z możliwych scenariuszy w najbliższym czasie może być uformowanie fałszywego wybicia dołem. Dlatego fałszywego bo nadal długoterminowo nie widzimy podstaw do spadków.

Analiza techniczna dla Czytelników – KGHM

Analiza KGHM nie może się rozpocząć bez analizy cen miedzi ponieważ kurs akcji jest bardzo mocno skorelowany z ceną tego surowca.

HG.FWykres w ujęciu tygodniowym dostarcza nam informacji o dwóch poziomach oporu. Opór 2, obszar możliwie największej aktywności sprzedających, wynika z historycznej zmienności ceny w połączeniu z bardzo dużą aktywnością inwestorów w tych rejonach. Są one jeszcze dość odległe, a w ich osiągnięciu może przeszkodzić aktualna strefa podaży. Opór 1 wyznaczony został głównie poprzez zastosowanie techniki zniesień Fibonacciego. Kumulacja kilku poziomów może przyczynić się do osłabienia ruchu wzrostowego, a tym samym do powrotu sprzedających którzy będą walczyć o utrzymanie trendu spadkowego.

Prognoza długoterminowego wzrostu cen miedzi bardzo często uzasadniana jest rosnącym zapotrzebowaniem tego surowca w związku ze wzrostem produkcji m.in. aut elektrycznych. Czy jednak jest to wystarczający powód, aby zahamować obawy związane z globalną recesją które w większym stopniu wpłyną na zmienność cen surowców? Analityk Shanghai East Asia Futures Co twierdzi, że jest dużo sygnałów, że globalna gospodarka jest zagrożona. Słabsze dane już zostały zaprezentowane przez USA czy Niemcy. Dodał również, że „Chińska gospodarka nie radzi sobie dobrze pomimo stosowanych bodźców”.

Ryzyko jest również zauważalne przez analityków z innych instytucji i w krótkim terminie uwarunkowane jest przede wszystkim napięciem pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Dodatkowo, również podkreślono szansę wystąpienia recesji.

Niektórzy twierdzą, że recesja może uderzyć w notowania wszystkich metali przemysłowych, ale relatywnie najmniej w kurs miedzi. Tym niemniej cena miedzi też ucierpi podczas recesji.

Choć mamy pierwsze sygnały pogorszenia się sytuacji na światowych rynkach (słabsze dane) to ciężko jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że recesja jest faktem.

KGHM

Cena akcji KGHM mocno zareagowała na poziom historycznego wsparcia w rejonach 60~75 zł. Mamy trzeci tydzień z rzędu zwyżki. W terminie około kilku tygodni zakładamy wzrost kursu do poziomu najbliższego oporu. Wejście ceny w obszar „opór” może być kluczowe dla dalszej wyceny spółki. Na początku 2017 roku kurs akcji rozpoczął trend spadkowy. Ostatnia wyprzedaż doprowadziła do uformowania się dołka na niższych poziomach. Dlatego uwzględniając globalne ryzyko i zachowanie ceny akcji bylibyśmy ostrożni z zajmowaniem długich pozycji.

Kurs: 84,26 zł

C/Z: 8,36

C/WK: 0,85

Kapitalizacja: 16,8 mld zł

EM-Score Altmana: 6,7 (ryzyko bankructwa: niskie)

F-Score: 

 

45
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
35 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
VictorneuctwyomiMaciekwolnyReksio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Wywiad z prezesem Bloobera:
https://www.youtube.com/watch?v=1hPU09WV294(link is external)

Wydawcy oferowali za Medium więcej niż całość zapasów Bloobera , czyli ponad 30 mln ?!?
Co o tym sądzicie ?

Reksio
Gość
Reksio

Bajki.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Grzegorz Akurat Medium dla mnie osobiście wydaje się być grą bardzo ciekawą. Wprawdzie nie ma jeszcze zbyt wielu info na jej temat ale potrafię sobie wyobrazić, że rozgrywka na 2 ekranach/split screen może dawać bardzo fajne możliwości. No i jest to dosyć innowacyjne rozwiązanie. I nasz plan A zakłada wejście pod Medium. Tylko, że jak dla nas to jeszcze nie ten czas. Inwestorzy co prawda pozytywnie zareagowali ma te wszystkie info i mamy już kurs ok 65 zł, ale mnie niepokoi brak danych sprzedażowych o BW. Stawiam że są rozczarowujące. Inna sprawa to wątpliwość, co do tego czy BLO jest… Czytaj więcej »

Wiarus
Gość
Wiarus

Ja bym radził czytać raporty i wyciągać na tej podstawie własnie wnioski. W raportach stoi jak byk, że za samo LoF2 firma dostała ponad 7 mln na dzień dobry w 2018 roku. Uważasz, że za Medium lub za Blair Witch oferty byłby takie same lub gorsze ? Prezes jest wiarygodny, przynajmniej dla mnie. W czasie gdy w mediach i na forach leje się hejt na spółkę, Rockbridge po cichu zwiększa zaangażowanie, a ktoś jeszcze inny (albo to znowu ten sam fundusz) kupił dzisiaj akcje za 1 mln PLN. Już kiedyś tłumaczyłem po co komuś mogła być potrzebna panika po „fatalnym”… Czytaj więcej »

Reksio
Gość
Reksio

Pan prezes to bajkopisarz.
Fundusze moga tak was wykolegowac, ze nie zdążysz sie zorientować, gdy bedziesz na stracie.

audiosystem
Użytkownik
audiosystem

Odnosząc się do CDR uważam ze bez mocnych spadków w USA raczej do 200 zł ciężko będzie zbić kurs, raz że do CP2077 coraz bliżej a w międzyczasie mamy jeszcze premierę Wiedźmina na switch,gwinta na mobilne + serialu od Netfixa. Musiałaby być panika „stadna” na akcjach a na to się nie zanosi bo też Ci co rok temu sprzedali na stracie 20,30,45% raczej już są uczuleni gdy kurs zniżkował z 222 na 135 zł.Dodatkowo poziom 200 zł był już nie raz testowany w tym roku i bardzo długo się kurs tam konsolidował czy funduszom i innym graczką opłacałoby się oddać… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Ponad pol roku do premiery. Ja tu widze jeszcze spokojnie i czas i miejsce na korekte i wcale by mnie to nie zdziwilo. Tak samo jak to ze kurs akcji juz do premiery bedzie tylko rosl. Na gieldzie wszystko jest mozliwe i nie musi byc wcale racjonalne 🙂

Robert
Gość
Robert

Hej. A jakie masz przewidywania co do zachowań kursu w dniu premiery i tuż po? Czy będzie masowa ucieczka i realizacja zysków?

wolny
Użytkownik
wolny

Robert nie wiem, nie mam pojecia, nie bawie sie w takie przewidywania. Zupelnie inaczej inwestuje. Co do Twojego pytania to tez zalezy jaka bedzie reakcja przed premiera. Jesli mocno napompuja kurs to po premierze moze byc realizacja zysku. Jesli beda trzymac obecne poziomy a w dniu premiery sie okaze ze jest mega sukces, wiekszy niz ktos mogl sie spodziewac to sam sobie odpowiedz na pytanie.. Ja osobiscie poczekam na korekte i jesli takowa sie wydarzy to laduje i trzymam ale nie do premiery tylko dalej do multi i wtedy nie interesuje mnie jaka bedzie reakcja przed premiera CP, w dniu… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Hej. Ja też kupuję to co mówi w wywiadach Prezes The Dust oraz Pan Piekara. Mają pomysł i wizję. Pan Jacek Piekara wydaje się być przeciwieństwem Andrzeja Sapkowskiego jeżeli chodzi o podejście do świata gier i mnie to cieszy. Trzymam kciuki.

oleeinr
Użytkownik
oleeinr

Po piątkowej konferencji i zapoznaniu się z materiałami na temat The Dust i „I, the Inquisitor” jestem spokojny. Muszę też przyznać że miałem podobne jak IJ przeczucia co do formuły gry, nie zdziwię się jak walka zostanie ograniczona do QTE. Miło, naprawdę miło mnie zaskoczą tworząc fajną mechanikę walki. Jestem żółtodziobem jeżeli chodzi o inwestowanie na giełdzie, byłoby miło, gdyby firma, która zachęciła mnie do inwestowania odniosła sukces 😀

DarekP
Użytkownik
DarekP

Oby z tych szumnych zapowiedzi nie pozostał jeno „shadow and dust Maximus” 😉 Jestem raczej średnim inwestorem, poradzę tylko byś nie przesadził z kapitałem w ten „projekt”.

oleeinr
Użytkownik
oleeinr

Dzięki. To co mam zakopuję, mam niezłą średnią więc może nie dostanę zawału przy dołkach przez najbliższe miesiące 😉

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@oleeinr Nie no ja mam nadzieję, że to nie będzie QTE. To jest nudne i nie ma nic wspólnego z walką  Oby nie poszli w tym kierunku. Walki będzie oczywiście mniej, bo inwizytorzy walczą głową, a nie pięściami, no ale jak już ma być to oby nie w formie QTE 

Mówisz że miałeś podobne przeczucia. Czyżbyś był z tych akcjonariuszy, którzy znają również książki?  Jeśli tak to co o nich myślisz?

oleeinr
Użytkownik
oleeinr

Zgadzam się co do QTE, wolałbym fajnie zaimplementowaną walkę dlatego napisalem że będę mile zaskoczony, jeżeli Daściakom uda się takie coś do gry upchać. Z drugiej strony nie pasuje mi Do tej gry hack and slashowy klimat. Zakładam, że grom roboty będzie robić tu fabuła. Bardzo ucieszyłem się gdy mówili o mechanice przesłuchań, przypomniał mi się blade runner , w którym możliwość przeprowadzania testu na androida w formie przesluchania. Miałem wtedy ciarki na plecach 😀 I tak czytam książki o Mordimerze od samego początku, bardzo lubię całą serię. Podoba mi się w nich ciężki, bezlitosny klimat, to że nie mam… Czytaj więcej »

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@oleeinr No to jesteśmy zgodni 🙂 bo mi też nie pasuje hack’n’slash i zapewne go nie będzie. Inkwizytorzy w ten sposób nie walczą. To nie ich świat 😛 QTE też jakoś mi tu nie pasuje. W sumie ciekawe jak to chcą zrobić. Jakieś elementy walki jak dobrze pamiętam mają się pojawić i chyba pisał o tym nawet Pan Jacek Piekara na Twitterze, ale nie znamy szczegółów. Szkoda że wcześniej nie poruszylismy tego tematu bo to by było dobre pytanie na konferencję 🙂 Co do książek to czytasz serię „Ja, Inkwizytor” czy też pozostałe jak chociażby Płomień i Krzyż? Ja przeczytałem… Czytaj więcej »

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Nie wiem, dlaczego, ale mój zapał, jeśli chodzi o CP, znacznie opadł. Ostatni gameplay był fatalny pod każdym względem – jakości grafiki, spójności przekazu, mechaniki strzelania, itp., itd. Niestety, ale na konsolach obecnej generacji nie ma możliwości uzyskania takiej grafiki jak na PC. Nawet gameplay z E3 2018 prezentował się świetnie, a o ile pamiętam, był ogrywany na Geforce 1080 Ti, jak na pc to obecnie żadna rewelacja. Gra bardzo mocno traci na klimacie w obniżonych detalach, to nie otwarty świat Wiedźmina, tylko mroczne zaułki wielkiego miasta. No i – bez tego tłumu na ulicach jak z pierwszego trailera, wygląda… Czytaj więcej »

marianna
Gość
marianna

To oczywiste że ta gra na konsolach będzie wyglądać po prostu źle w porównaniu z PC. Tylko że nie mogą tego powiedzieć wprost bo konsolowcy się obrażą. Dla nich jest ten fakt nie do przełknięcia. Na PC gra będzie majstersztykiem pod względem grafiki a jak do tego jeszcze dojdą w przyszłości mody to już całkiem zmiecie konkurencję.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

Gralem_w_Gwenta @marianna Jeśli o mnie chodzi to na ten moment aż tak nie patrzę na grafikę. Dużo bardziej interesuje mnie „wnętrze”, a nie wygląd zewnętrzny :DDD I tutaj jak dla mnie jest MEGA. Faktycznie może ten ostatni gameplay i graficznie i spójnością przekazu pozostawia trochę do życzenia, no ale ogromu tego świata i wszystkich tych możliwości nie da się przedstawić w 15 min. Dlatego wyszło tak chaotycznie. Co do klimatu to ja myślę, że będzie nawet lepiej niż w Wiedźminie. W tym gameplayu może Pacifica nie tętniła życiem, jak ta dzielnica z 1 trailer rok temu, no ale to Pacifica… Czytaj więcej »

balrog
Użytkownik
balrog

@Gralem_w_Gwenta też nie jestem fanem tego nowego gameplaya, ale pod względem grafiki nie jest tak źle. Popatrz choćby na wideo o bardzo dobrym bitrate, zresztą również bez głosu narratora https://www.gamersyde.com/video_cyberpunk_2077_deep_dive_video-44116_en.html (oraz zrzuty ekranu https://imgur.com/a/txOnNoF#t7mjeV7 ) Jak się ogląda w 1080p, to źle to nie wygląda, popatrz choćby na modele postaci tego Placide czy tej babki z VoodoBoys, w porównaniu do W3 to jest przepaść. Jedynie Silverhand to kitu, muszą go poprawić mocno. Trudno ocenić, czy miasto jest mniej zatłoczone, bo praktycznie w ogóle go tutaj nie pokazali, ale jak były momenty, że szedłeś za Placidem, to jakoś pusto nie było.… Czytaj więcej »

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@balrog – tak, widziałem ten materiał, i on wydaje się lepszy od tego na YT. A ten z YT obejrzałem parę razy, nawet w 4K, i dalej mi się nie podobało. A jak wg Was ma to być odbierane, jeśli to jest Night City, nazwa zobowiązuje :-P. Sporo scen będzie w nocy albo w zamkniętych, ciemnych lokalizacjach. Słaba grafika będzie powodować, że wszystko będzie nieostre, rozmyte, i niewiele w sumie może być widać. Jak dla mnie to minus, nie mówię, że krytyczny, ale jednak minus. Co do konsoli – no nie wiem, W3 powstał na nową generację, której wcale jeszcze… Czytaj więcej »

audiosystem
Użytkownik
audiosystem

Raczej nie uwzględnia bo kapitalizacja byłaby powyżej 30 mld jaki by ogłosili że w 3 miesiące sprzedali 15 mln kopii. Obecne prognozy zakładają 15/25 mln w skali roku premiery a patrząc jak obecnie w preorder się sprzedaje CP 2077 jest to do zrobienia bo nie ma drugiej gry na Steam która by go wyprzedała w tej kategorii. Dodatkowo przed premierą na pewno na CDR i po gdzie jest największą sprzedaż wejdzie spekulacyjny kapitał który może pompować kurs jak już na wielu spółkach to miało miejsce. Jeśli już Marshall i teraz DNB po raz drugi odpuścili grę na short gdzie inne… Czytaj więcej »

balrog
Użytkownik
balrog

@Gralem_w_Gwenta fakt, grafika w pomieszczeniach może nie powala na kolana, ale tu potrzebowałbym jakiegoś materiału porównawczego, bo mnie się po prostu wydaje, że jeśli gra ma się pochwalić grafiką, to pokazuje się otwarty świat- ulice, budynki, lasy, pola, wodę i zachód słońca a nie wnętrza garaży, domków czy jaskiń. W W3 wygląd pomieszczeń też nie powalał, delikatnie mówiąc. Więc póki nie dostaniemy więcej materiału z samego miasta, to ciężko jeszcze coś powiedzieć, czy faktycznie był jakiś downgrade. Co do tego rozmycia to gdzieś czytałem, że to może być wina rozdzielczości Full HD, bo ponoć ten efekt dobrze wygląda w 4K.… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Podpisuje sie pod wszystkim. Porownania na korzysc CP mozna jeszcze mnozyc. Jednym z wazniejszych jeszcze dodalbym jest z roku na rok rosnacy rynek gamedev. To ogromne liczby graczy w porownaniu z tym co bylo kiedy wychodzil W3.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

to, że musi wyjść na obecną generację to oczywista oczywistość :-P. Najbardziej liczy się sprzedaż w ciągu pierwszych kilku tygodni, później spada mocno, jak widać na przykładzie W3, RDR2, itd. Jest raczej pewne, że CP sprzeda się lepiej niż W3, ale na ile, to tylko zgadywanie. A to że, na konsolach ucierpi grafika, jest pewne, zobaczymy jak wpłynie to na odbiór gry. Mnie osobiście zniechęca, pewnie dlatego nie mam konsoli tylko pc :-P.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@balrog +1 🙂

@Gralem_w_Gwenta No my wspólnie z Wami ustaliliśmy taki nasz blogowy konsensus na poziomie ok 10 mln szt w 3 dni. Myślę, że jest to do zrobienia i rynek dobrze by odebrał taką sprzedaż. Jak Ty byś się do tego odniósł? Wierzysz w takie liczby?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

5-10 mln w tydzień to będzie świetny wynik. Obawiam się, że CP jest trochę przehajpowany, ale powinien być long-sellerem. Nie wiem tylko, czy rynek obierze to neutralnie…

Reksio
Gość
Reksio

„W1 był tylko na PC a W2 jakoś dowieźli na mniej popularnego Xboxa dopiero w rok po premierze na PC. ”

Mniej popularnego od czego?:)))))

wolny
Użytkownik
wolny

Pewnie od PS

Maciek
Użytkownik
Maciek

Reksio użył :)))) bo poprzedni xbox bynajmniej nie sprzedawał się gorzej od PS3.

Maciek
Użytkownik
Maciek

Widzę, że trzeba trochę rzeczy sprostować. Wydanie C2077 na obecną generację jest absolutnie słuszną decyzją i biznesowo nie podlega żadnej dyskusji. W3 debiutowało, gdy na rynku było już plus minus 35 mln current gen (pisze z pamięci) i liczba ta szybka rosła. Cyberpunk będzie miał bazę docelową bazę konsolową około 160 mln urządzeń i to ogromna przewaga. Również sklepy PC na czele ze Steamem znacznie zwiększyły bazę klientów. audiosystem: sprzedaż 15 mln w 3 miesiące to żaden powód do wzrostów, to będzie raczej swoiste rozczarowanie. Tutaj rynek będzie oczekiwał liczb ala 10 mln kopii w tydzień, a może i więcej.… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

wszyscy chcą spadku Redów 🙂 pazerność to nie tylko gra na wzrosty, pazernym można być na spadki, obstawiam jeśli nic nie odwali Trampek z USA to nic nie grozi kursowi!

Tomasz
Gość
Tomasz

Panowie a jak postrzegacie spółkę zajmującą się rynkiem konopii w tym medycznej marihuany – Telehorse ? Pozdr ps. wg. mnie to może być żyła złota

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz W takim razie zamieniamy się w słuch 🙂

wyomi
Gość
wyomi

Cześć,

Znalazłem fajne porównanie indeksów gamingowych –

WIG.GAMES
MyFund GPW Gaming Index
MyFund GPW Gaming (without CDR) Index

link: http://myfund.pl/index.php?zakresCz=year&dataStart=2018-10-08&dataStop=2019-10-08&submit=Zmie%C5%84%20daty&raport=Porownanie&baza=15976&zakres=o&procVal=proc&ticker=MF_WIG_GAMING&ticker2=MF_WIG_GAMING_NO_CDR&ticker3=WIG.GAMES&ticker4=NASDAQ&lista=-1&lista2=3&lista3=-1&lista4=14&g1=g1&g2=g2&g3=g3&g4=g4&uwzDyw=&info=1

Ciekawy jest ten indeks bez CDR, który od kwietnia właściwe stoi w miejscu…

P.S. InwestJurney – może byście zrobili portfel publiczny na myfund.pl – każdy mógłby na bieżąco śledzić wyniki portfela…

Victorneuct
Gość
Victorneuct

In subordinates where the ramifications swamp and menopause cialis Rkgoal pepsnz

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Mostly provide in a change difficulty. price for cialis generic cialis online drugstore extensiveness use and guidance thoracic surgeries.