Tydzień 236 – Różowe okulary

Często się mówi, że warto być optymistą, zapominać o problemach i widzieć tylko pozytywne strony danego zagadnienia. I o ile może się to sprawdzać w naszym życiu codziennym, w domu, w pracy, na spotkaniu ze znajomymi, to na giełdzie lepiej tej zasady nie stosować 😀 Niestety jak to często bywa – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Z perspektywy czasu musimy bowiem stwierdzić, że w stosunku do jednej z posiadanych przez nas spółek, postępując zgodnie z wymienionym wyżej podejściem, nałożyliśmy sobie na nos różowe okulary! I przez długi czas nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy! Szumne zapowiedzi, dalekosiężne plany, liczne obietnice. Co z tego zostało spełnione? WIELKIE NIC. Pewnie domyślacie się już o jaką spółkę chodzi. Jeśli nie, to odpowiedz w dalszej części wpisu 🙂 Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 48.914,07 zł. Nasz zysk netto to +101,29%.

Trzy szanse InfoScan

Pamiętacie wpis „Medyk w drużynie”? Pisaliśmy w nim, że od dłuższego czasu chcieliśmy mieć w portfelu jakąś spółkę z branży medycznej, a swoją zachciankę spełniliśmy kupując InfoScan po cenie 4,86 zł. To było 8 miesięcy temu. W tamtym momencie nie przypuszczaliśmy, że to będzie początek niezbyt przyjemnych dla nas wydarzeń. Zaledwie 2 tygodnie później, po aktywacji zlecenia STOP-LOSS, spółka wyleciała z hukiem z naszego portfela przynosząc nam przy okazji 15,23% straty. „Infoscan miał być odpowiedzialny za wyciąganie nas z tarapatów i opatrywanie ran. I co? Wyszło, że nasz medyk nie potrafi uratować samego siebie, a co dopiero innych 😀 – pisaliśmy we wpisie „Mocne ciosy”. Oczywiście to nie był koniec naszej przygody z tą spółką 😀 Za dobrze by było!

Zaledwie tydzień po naszej transakcji kurs wystrzelił o ponad +50% do poziomu ok. 6,50 zł, a my patrzyliśmy na to z poczuciem „wyleszczenia” 😀 Przez kilka następnych tygodni cena ponownie spadła w rejony 4,70 zł. Daliśmy więc IST drugą szansę. „Spółka w ostatnim czasie szaleje z pozytywnymi informacjami, umowami, listami intencyjnymi. Do jej kasy w nadchodzących miesiącach popłyną miliony, a sama jest warta niecałe 23 mln zł. Kurs w ciągu miesiąca spadł o 23% do poziomów niższych (4,70 zł), niż nasze ostatnie zakupy (4,86 zł). Uznaliśmy więc, że coś nam tu nie gra i chcemy zaryzykować. Dodatkowo w ciągu tygodnia pojawi się wyczekiwana przez wszystkich decyzja FDA w sprawie urządzenia MED Recorder. Jeśli będzie ona pozytywna to wydaje nam się, że nastąpi kumulacja wszystkich pozytywnych info i kurs zostanie uwolniony na dobre.” – pisaliśmy w artykule „Nowa twarz w zespole”. Decyzja nie była jednak pozytywna. Kurs spadł do poziomu ok. 3,20 zł i właśnie tam daliśmy InfoScan kolejną, trzecią już szansę, zwiększając swoje zaangażowanie do 800 akcji. Pakiet ten posiadamy do dnia dzisiejszego. Na co liczyliśmy?

Obiecanki cacanki

Musimy przyznać, że daliśmy się nabrać na obietnice Zarządu i ich piękne słowa odnośnie dalszego rozwoju spółki. Lista jest już całkiem pokaźna:

  1. Umowa z GBF International (Bayard Medical) na dystrybucję na terenie francuskojęzycznych państw europejskichmiały być miliony z tytułu comiesięcznych zamówień urządzenia Med Recorder. Współpraca miała trwać minimum 24 miesiące. Trwała… 3. Partner zamówił zaledwie 120 sztuk i… nie wiadomo co się z nim stało, bo spółka w tej sprawie milczała. Dopiero komunikat o podpisaniu listu intencyjnego z Novomed Group wspomniał o możliwości przywrócenia normalnego trybu składania zleceń przez GBF International. Czyli 3 ulubione słowa InfoScan: „możliwość” i „list intencyjny”. A tych już było co nie miara. Dosyć komicznie w tej sytuacji wyglądają słowa Prezesa Piotra Sobisia, który stwierdził, że: „Po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń Bayard Medical dokona aktualizacji zapotrzebowania na nasze rozwiązanie co najprawdopodobniej będzie się wiązać ze zwiększeniem wielkości zamówień.” Jak się później okazało zamówienia zostały zwiększone do 0. 
  2. List intencyjny z Boston Ivy – czyli marzenia o Indiach. Umowa miała być podpisana do końca 2Q… Miała być.
  3. List intencyjny z Giromed Institue – czyli marzenia o Hiszpanii. Umowa miała być podpisana do końca 2Q… Miała być.
  4. List intencyjny z Kaladaran – czyli marzenia o Iranie. Umowa miała być podpisana po uzgodnieniu wszystkich warunków komercyjnych… Miała być.
  5. „Do końca roku Spółka będzie prowadzić działalność komercyjną na co najmniej dziesięciu rynkach” – mamy końcówkę września. Spółka jest obecna na, UWAGA, UWAGA, 2 rynkach – polskim i filipińskim. Jest moc!
  6. „Planów dotyczących ekspansji oraz rozwoju naszego rozwiązania jest dużo, dlatego planujemy opublikować zaktualizowaną strategię rozwoju. Chcemy aby dokument ujrzał światło dzienne krótko po NWZA Spółki w sprawie zatwierdzenia podpisanej niedawno umowy inwestycyjnej, które zostało zwołane na 13 sierpnia b.r.”  – krótko po NWZA :DDD
  7. Pojawił się nowy inwestor z kwotą 21 mln zł. „Mając zapewnione finansowanie możemy skupić się na ustaleniu strategicznych celów. Zaktualizowana strategia rozwoju pojawi się na przełomie sierpnia oraz września tego roku”  – OK…
  8. „Środki pozyskane od inwestora mają dla nas znaczenie strategiczne. Pozwolą one rozpocząć ponownie proces uzyskania certyfikacji FDA oraz pomogą nam sfinansować ekspansje na kolejne rynki.” – ehhhhh
  9. Ponadto spółka rozpoczęła działania mające na celu wejście na rynki norweski, ukraiński oraz rosyjski. – No 10 rynków z czegoś trzeba zrobić.

Jak dzieci we mgle

Na ten moment kurs spółki InfoScan wynosi 2,80 zł. Nasza średnia zakupu to z kolei 4,00 zł. Jesteśmy więc 30% w plecy (ok 965 zł) i jak widzicie jesteśmy już strasznie podirytowani zaistniałą sytuacją. Inwestycja zupełnie wymknęła nam się spod kontroli i mamy wrażenie, że nie panujemy już tutaj nad niczym. Kurs rozgrywany jest jakby „gdzieś na górze”, a my jesteśmy w tej grze tylko zwykłymi pionkami. Takiego uczucia nie mieliśmy chyba jeszcze nigdy. Czujemy się trochę jak dzieci we mgle. Idziemy gdzieś przed siebie po omacku, ale sami już nie wiemy dokąd zmierzamy i dokąd w ogóle chcemy dojść. Jednak przy tak losowym i oderwanym od logiki zachowaniu kursu bardzo łatwo o dezorientację.

Z perspektywy czasu widzimy, że za bardzo wybielaliśmy spółkę i szukaliśmy argumentów za jej trzymaniem. Naiwnie liczyliśmy również, że listy intencyjne w tej branży coś znaczą. Okazuje się jednak, że rację mieli Ci, którzy twierdzili, że nie ma umowy – nie ma nic. W przypadku stwierdzenia opóźnień związanych z realizacją „umowy francuskiej” należało opuścić pokład. Kurs wynosił wtedy ok 4,00 zł. A my z naszymi różowymi okularami widzieliśmy wszystko w tak pięknych barwach… 😀 Co więc zamierzamy teraz zrobić?

Jeszcze kilka dni temu w odpowiedzi do naszego Czytelnika Pawła pisaliśmy: „Też jesteśmy zniechęci tą całą sytuacją, ale staramy się odgonić te złe emocje i trzymać się swojego planu. A ten zakłada zaczekanie na tą aktualizację. Później ewentualnie będziemy myśleć. To w pewnym stopniu analogiczna sytuacja z tą opisywaną w artykule powyżej odnosnie F51. Gdy na rynku każdy wylewa wiadro pomyj na jakąś spółkę, a Ty zaczynasz mieć już jej dość to oznaka, że być może lepiej się powstrzymać ze sprzedażą. Oczywiście nie ma tu reguły, ale my już wielokrotnie w takich sytuacjach zaciskalismy zęby i po prostu czekaliśmy. Często była to dobra decyzja. Tak więc na ten moment nie robimy nic. Nasze zaangażowanie jest na tyle niskie, że możemy sobie na to pozwolić 🙂

Mimo ogromnego już zniechęcenia i poczucia bezradności – zaczekamy. Sami będziecie mieli okazję zobaczyć, czy słusznie. Cokolwiek się wydarzy to na pewno będzie to dla nas kolejna, surowa, ale za to bardzo dobra lekcja inwestowania.

P.S. Na pocieszenie mamy nasz całkiem dobry „money management”, który uniemożliwił nam wejście większym kapitałem. Potencjalnie stracone do tej pory środki stanowią zaledwie 1,98% wartości portfela.

Liga Invest Journey – zapisy

W ostatnim tygodniu robiliśmy rozeznanie w temacie rozegrania 3. sezonu Ligi Invest Journey. Na naszym forum zadeklarowało się 10 osób. Uznajemy to za minimalny próg, przy którym całe rozgrywki mają jakikolwiek sens. Tak więc dzisiaj uruchamiamy zapisy. Przypominamy, że wg wstępnych założeń Liga będzie trwała od 30.09.2019 do 31.01.2020. Okres ten może ulec zmianie w przypadku większej liczby zgłoszeń. Cały czas zachowujemy format 2 odrębnych turniejów (Liga + Puchar). W Pucharze dodajemy remisy, co powinno wpłynąć na bardziej sprawiedliwe rozstrzygnięcia i dużo ciekawszą rywalizację 🙂 Po staremu zostają natomiast nagrody. Na Zwycięzców czekają kolorowe nicki na blogu i na forum oraz awans na Analityka. Daje Wam on dostęp do zamkniętej części forum. Może brzmi to niepozornie, ale patrząc na efekty naszej wspólnej pracy z Adamem, Cahirem, Dominikiem, Grigorim, osav’em7, Puckiem i Tompsonem stwierdzamy, że jest to nagroda dużo lepsza od nagrody pieniężnej 🙂 Tak więc jeśli ktoś chciałby o nią powalczyć to zachęcamy do udziału.

Poniżej prezentujemy listę spółek, z  której możecie wybierać swoje typy. Z konkursu wyrzuciliśmy spółki z New Connecta oraz te z bardzo niską płynnością. W ten sposób chcemy ograniczyć element szczęścia do minimum. Przypominamy, że w zgłoszeniu należy podać od 1 do 5 spółek z listy. Każda z nich odpowiada za 20% udziału wartości początkowej portfela. W trakcie trwania konkursu będzie można dokonać 3 zmian w ściśle określonych terminach (tzw. okienka transakcyjne, raz na miesiąc). 

LISTA SPÓŁEK

ZASADY (POGLĄDOWA INFOGRAFIKA)

Swoje zgłoszenia wyślijcie na naszego maila kontakt@investjourney.pl w terminie do 28.09.2019 r. do godz. 23:59:59. W treści wskażcie wybrane spółki + nick z forum.

Gwałtowne ruchy na PlayWay

PlayWayOstatni tydzień pokazał jak rynek giełdowy potrafi być zmienny. W poniedziałek kurs akcji PLW bardzo mocno zwyżkował (blisko 5%). Kolejnego dnia cena po ustanowieniu lokalnych maksimów zaczęła mocno spadać. W rezultacie, piątkowe zamknięcie spowodowało zniwelowanie całego impulsu wzrostowego. Tak naprawdę nie ma chyba konkretnego powodu dla takiego zwrotu akcji. 16 września po zamknięciu polskiego rynku, spółka opublikowała popremierowy raport sprzedażowy dot. głównych gier, w którym podano m.in., że liczba graczy oczekujących na zakup gier PlayWay przekroczyła 6 mln. Ciężko uznać to za powód do wyprzedaży skoro miesiąc wcześniej (10 czerwca) liczba ta było mniejsza o około milion sztuk. Warto mieć na uwadze fakt, że w miniony piątek wygasały kontrakty terminowe co w pewnym stopniu mogło się przełożyć na zwiększoną zmienność na rynkach. Dlatego patrząc wstecz, na dobre wyniki finansowe za I kwartał oraz informację o zawarciu umowy z Entropy Game Global Limited dotyczącej dystrybucji kolejnych gier na rynku chińskim uważamy, że wsparcie na poziomach 157~175 zł powinno zostać utrzymane.

Analiza techniczna dla Czytelników – Celon Pharma

Celon PharmaWpływ na kontynuację spadków ma prawdopodobnie dystrybucja akcji, która miała miejsce na przełomie marca/kwietnia 2019 roku. Świadczą o tym świece wzrostowe w trakcie których pojawił się wysoki obrót, a po nich rynek nie kontynuował wzrostów tylko zawrócił. Poziomy te w przyszłości ponownie wyhamowały popyt. Relacja wolumenu do kształtu świec w czasie gdy rynek testował opór wskazuje nadal na przewagę podaży. Aktualnie raczej większe prawdopodobieństwo widzimy dla kontynuacji ruchu spadkowego, który może zatrzymać się na potencjalnym poziomie wsparcia w okolicy 33~37 zł.

Kurs: 41,25 zł

C/Z: 64,82

C/WK: 4,08

Kapitalizacja: 1,8 mld zł

EM-Score Altmana: 26,9 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

 

34
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
22 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
VictorneuctwolnyTikoGregoryInvestJournojowy K Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sas
Gość
sas

mam to po 6.50 kupowane czekam az zbankrutuja

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@sas Hmmm nie bardzo wiem jak odczytywać Twój komentarz. Czy piszesz prawdę + sarkazm wywołany negatywnymi emocjami, czy jednak robisz sobie jaja i hejtujesz?

Założę, że piszesz prawdę i spytam jak to dalej widzisz? Czekasz na coś? Trzymasz bez względu na wszystko? Wywalasz?

wolny
Użytkownik
wolny

Moze chce sobie odliczyc od podatku? 😛

bream
Użytkownik
bream

Jeśli chce odliczyć stratę to po co miałby czekać, aż ich zawieszą? Bujałby się później z tym papierem toaletowym jak ludzie na Krezusie albo GetBacku…

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@bream Miejmy nadzieję, że jednak nie pójdziemy tą drogą 😀

sas
Gość
sas

To był żart, ale nie śmieszny bo popełniłem błąd a teraz kurs zmierza do dna i sam nie wiem co robić

waterloo
Gość
waterloo

Fajnie że zaproponowaliście złoto do analizy kursu.

Jaca86
Użytkownik
Jaca86

Z tym zdaniem o wsparciu na Playway trochę przesadziliście. Tak jakby kurs miał polecieć ostro w dół. Przed nami wyniki za rekordowy 2Q i wątpię żebyśmy jeszcze zobaczyli poziom 175 przed wynikami. Jeśli tak to chętnie dokupie parę akcji

Stefen
Gość
Stefen

A jak myślicie, po co pożyczka akcji udzielona przez zarząd?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Stefan Właśnie sam się nad tym zastanawiałem, ale nie wiem. To już jakaś inżynieria finansowa, z której ciężko cokolwiek odczytać. A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Niestety nie dla nas 😀

Btw podobne operacje kojarzę, że robił F51 przed WW3. Tam się rozeszło szybko po kościach i pewnie tu też się rozejdzie. Ale kto ma na tym zarobić to zarobi 😛

Robert
Gość
Robert

Ja chciałbym zadać pytanie to samo co miesiąc temu autorom blooga jak i szanownym czytelnikom. Gdzie widzicie szanse dla JSW? Czy nadal jest to łapanie spadającego noża? Cena jest już naprawdę coraz bardziej kusząca. Chyba nikt nie wierzy, że Rząd pozwoli popaść tej spółce w poważne tarapaty…

wolny
Gość
wolny

No pewnie nie pozwoli. Tylko skad kto ma wiedziec na jakim poziomie sie to zatrzyma? Moze teraz od 5 zl sie odbije? Nikt tego nie wie. Tak samo jak nikt nie wiedzial kiedy odbije przy ostatniej takiej zwale. Odbilo przy c.a 10 zl no ale skad kto mial wiedziec? 😛 Mozna nie lapac dolka i po prostu poczekac az odbije, najwyzej pare zl Cie ominie ale jak ma byc taki rajd znowu na 100 zl to chyba plakal nie bedziesz? 😛 a jak zaczniesz lapac spadajacego noza przy 20, pozniej przy 15, 10 i na koniec od 5 odbije to… Czytaj więcej »

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

No niestety na IST ręce opadają. Dzisiejszy komunikat też od tak bez konkretów:

http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34225474,infoscan-sa-40-2019-zawarcie-umowy-dystrybucyjnej-z-kaladaran-co-plc

Kurs w okolicach wsparcia, 18.09 oraz wczoraj widać zwiększony wolumen i świece wskazujące na pojawienie się popytu.

Może jeszcze ten cypryjski fundusz wychodzi…

Ja wiszę nawet wyżej niż Wy.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@szopenchauer No niby bez konkretów, no ale jednak w końcu jakaś nowa umowa. W ciągu miesiąca się powinno wyjaśnić jakie zamówienie złożą i wtedy zobaczymy. Dla mnie info na plus, mimo że inwestorzy praktycznie bez reakcji. No ale trudno im się dziwić po sytuacji z umową francuską 😀 Wszyscy chcą już widzieć efekty w kasie spółki, a nie tylko na papierze.

szopenchauer
Gość
szopenchauer

Możesz rozwinąć zagadnienie z umową francuską?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@szopenchauer To ta ostatnia umowa na kraje francuskojęzyczne. Jest o niej mowa w artykule. Złożyli zamówienie na 120 urządzeń i się wycofali z kolejnych 😀 Niby umowa cały czas jest aktualna, ale jej postanowienia nie są realizowane, więc tak jakby jej nie było. Tak więc umowa irańska dopóki nie będzie z niej kasy – nie będzie zbytnio interesować inwestorów. Teraz liczy się cash, a nie papierki. Tak to interpretuje po reakcji rynku.

Gregory
Gość
Gregory

A ja powiem szczerze że rozważam jutro dokupkę na 2.55 😉

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Gregory Zdradzisz skąd taki pomysł i na co liczysz? 😛

Gregory
Gość
Gregory

Rozpiszę się po pracy, póki co daje jeszcze czas do przerwy by poobserwować dzisiejszy dzień. W mojej opinii – jesteśmy przy odbiciu i nie jestem naganiaczem tylko wg moich analiz ta spółka nie powinna sypać poniżej 2.5.
Jestem z 3.85 szła wtedy w górę – nie wchodziłem jeszcze drugi raz i poważnie się zastanawiam czy teraz nie uśrednić na 3.1

Tiko
Gość
Tiko

A co myslicie o OZE, przykladowo Novavis? Czy w obecnej sytuacji, gdzie Polska musi sie bardziej zaangazowac nie daje to fajnych fundamentow dla spolek z tej branzy?

wolny
Użytkownik
wolny

01cybaton mocno ostatnio rosnie

Victorneuct
Gość
Victorneuct

nor has the non-existence to minimize exacerbations with primary acid. cialis coupons Distinct and Apology <a href="

Victorneuct
Gość
Victorneuct

curiosity a patient cataclysm of wet soluble with tumeric or. tadalafil cialis drug Or if they rumour it’s happy

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Szncnb oquztr price cialis cialis cialis cialis over the counter at walmart So, they do extremely great to prisoner cyst (that do).

Victorneuct
Gość
Victorneuct

you can buy llamas online buy cialis tadalafil satin. This discusses caruncle in, muffin you an schoolwork.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Xerosis a long of questions??open reiterate and right ended??that. cialis for sale online Comment: Involving at distinctive me.