Tydzień 237 – Spółka z podmiejskiego bazarku

„Bosze! A po co wam taki śmieć o płynności Pani handlującej pietruszką na podmiejskim bazarku? Normalnie dramat.” To jeden z komentarzy, który pojawił się jakiś czas temu pod wpisem informującym o zakupie przez nas Rainbow Tours (link tutaj). Mimo, że nie jest on zbyt wysokich lotów, to widząc w nim pewną wartość edukacyjną, postanowiliśmy wykorzystać go do naszego dzisiejszego wpisu. Będzie on właśnie o „giełdowych śmieciach”, czyli o spółkach wyśmiewanych, krytykowanych, odrzucanych przez innych. Czy słusznie? Sprawdzimy dzisiaj na przykładach! Przy okazji zajrzymy do naszej „spółki z podmiejskiego bazarku” 😀 Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 49.417,21 zł. Nasz zysk netto to +103,36%.

Giełdowa zamiana ról

Co sobie myślicie po przeczytaniu takiego komentarza jak ten przytoczony na samym wstępie? My uznaliśmy go za mówiąc delikatnie „niepoważny” i go po prostu zignorowaliśmy. Zawsze jak czytamy tego typu mądrości to zastanawiamy się, czy osoba, która to pisze jest inwestorem i czy w ogóle ma coś wspólnego z inwestowaniem? Dlaczego? Bo aż ciężko nam uwierzyć, że ktoś, kto jest już jakiś czas na rynku jest w stanie tak lekkomyślnie i z takim brakiem pokory i szacunku wypowiadać się o jakiejś inwestycji. Przecież jeśli nie będziemy mieć racji, a to na giełdzie zdarza się bardzo często, to możemy tylko zrobić z siebie idiotę 😛 Po co więc prowokować takie sytuacje? I oczywiście nie mamy tu na myśli, by tracić pewność siebie i wątpić w swoje racje. To jest naszym zdaniem bardzo wskazana i pożądana cecha, którą warto w sobie wykształcić i pielęgnować. Jednak jeśli przesadzimy, to bardzo łatwo może się ona przekształcić w arogancję. A tego już na giełdzie nie chcemy. Rynek bowiem z takim czymś potrafi się błyskawicznie rozprawić. Twoja najlepsza inwestycja, której byłeś w 100 procentach pewien staje się najgorszą, a ta, z której się naśmiewałeś staje się giełdową gwiazdą.

„My nikomu na giełdzie źle nie życzymy i nie śmiejemy się z żadnej spółki i żadnego inwestora. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, więc szanujemy każdego z Was i każdą Waszą inwestycję, bo nigdy nie wiadomo, czy właśnie ta „najgorsza” nie okaże się kiedyś tą najlepszą i odwrotnie.” – napisaliśmy w jednym z komentarzy pod burzliwą dyskusją na temat The Farm 51 (link tutaj).

Jest taka złota myśl, którą zawsze staramy się mieć w głowie w swoim codziennym inwestowaniu: „Jeżeli ktoś jest czegoś pewny na giełdzie, to znaczy, że albo dopiero zaczyna, albo zaraz skończy”. Te kilka/kilkanaście lat na rynku nauczyło nas, że nie ma tu pewniaków ALL-IN i nie ma śmieci, które na bank zaraz zbankrutują. Mało tego! Giełda to gra emocji i właśnie te największe momenty euforii i rozpaczy bardzo często potrafią być momentami zwrotnymi! 🙂 Nawet na blogu już wielokrotnie przerabialiśmy ten schemat. Pamiętacie 11BIT po 540 zł? Albo The Farm 51 po 50 zł? Giełdowe gwiazdy, które bardzo szybko zgasły w momentach swojej największej chwały. 11BIT spadło w okolice 230 zł, a F51 do ok 16 zł. Patrząc z kolei na te spółki będące na samym dnie: Bloober Team po ok 35 zł, The Dust po ok 6 zł i wspomniane już wyżej Farm 51 po ok. 16 zł oraz Rainbow po ok 18 zł. Gdy mało kto widział w nich jakikolwiek potencjał – Bloober zaliczył rajd w okolice 100 zł, a The Dust w okolice 18 zł. The Farm 51 wraca natomiast do formy i za jedną akcję płacimy już obecnie 30 zł. Ładnie można było również zarobić na Rainbow, które na piątkowej sesji zamknęło się na poziomie 28 zł. 

Jaki więc morał z tej bajki? Taki sam jak z bajki „Brzydkie kaczątko” 🙂 Nie oceniaj książki po okładce, nie wyciągaj pochopnych wniosków, daj szansę, spróbuj poznać. Bo być może wyśmiewasz się właśnie z „łabędzia”. Łabędzia, który jest jeszcze młody, brzydki, może ma gorszy okres. Nie chcesz go kupić teraz za 1 zł, a kupisz jak dorośnie za 10 zł 😀 A tym gorzej dla Ciebie, jeśli wcześniej zadeklarujesz, że to śmieć, którym nie warto sobie zaprzątać głowy. I tak samo w drugą stronę. „Nie wszystko złoto co się świeci” 🙂 Tak więc może lepiej wstrzymać się z przesadnym wychwalaniem, robieniem spółce „laurek” i ogłaszaniem, że nie da się na niej stracić?

Tak więc dyskutujmy, miejmy odmienne przemyślenia, wymieniajmy swoje argumenty za i przeciw. Ale róbmy to z szacunkiem do siebie nawzajem i naszych wyborów inwestycyjnych. Pamiętajmy, że przeprowadzając transakcje na rynku zawsze po drugiej stronie może być ktoś dużo mądrzejszy od nas. 

P.S. Cały ten artykuł, będąc świadomymi swoich niedoskonałości i emocjonalności, kierujemy również do siebie samych 🙂 

Chwila prawdy dla Rainbow Tours

No a teraz zaglądamy do naszych starych znajomych, czyli Rainbow Tours 🙂 Nie jest to jakaś typowo medialna spółka, więc nie piszemy o niej zbyt dużo. W ostatnim jednak czasie o branży turystycznej zrobiło się dosyć głośno. Wszystko za sprawą upadku najstarszego biura podróży na świecie – Thomasa Cook’a. To największy upadek biura podróży w ostatnich latach – z usług firmy korzystało 19 mln turystów rocznie, działało ono w 16 krajach i zatrudniało 22 tysiące osób. W Polsce obecne było poprzez firmę Neckermann, z którą to podczas ogłoszenia bankructwa TC (22/23 wrzesień 2019 r.) – na wakacjach przebywało ok. 2 tys. klientów.  Jeszcze w poniedziałek firma zapewniała, że działa normalnie, a wycieczki jej klientów są realizowane zgodnie z planem. W środę ogłosiła upadłość… Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Neckermann: „Bezpośrednim powodem powyższych działań jest ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 % udziałów w Neckermann Polska. Chciałbym zaznaczyć, że polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki. Problemy naszego właściciela na rynku brytyjskim oraz niemieckim są przyczyną zlikwidowania działalności operacyjnej na wielu rynkach światowych, w tym na rynku polskim.”

Ok, to wiemy już mniej więcej co się stało. To teraz pojawia się pytanie co z naszym Rainbow Tours? Chyba najlepszą odpowiedzią będzie reakcja inwestorów i +17,36% w ostatnim tygodniu. Zdziwieni? Światowi giganci bankrutują, a nasza spółka wybija w górę. Powodów tych wzrostów doszukujemy się w porzuconych przez Neckermanna klientach, którymi trzeba się teraz zaopiekować, a co już RBW stara się robić. Drugim argumentem działającym na wyobraźnię mogą być zbliżające się wyniki za drugi i trzeci kwartał 2019 r. Te, zgodnie ze słowami Prezesa Grzegorza Baszczyńskiego, będą zaskakująco dobre. No ale po kolei.

Neckermann może nie był jakimś mega dużym graczem na polskim rynku. Miał „zaledwie” 100 tys. klientów w 2018 r. Dla porównania Itaka miała 900 tys., a nasz Rainbow 500 tys. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to grupa osób, która stanowi smakowity kąsek dla największych touroperatorów w kraju, w tym dla RBW. W związku z tym nasza „tęczowa spółka” zarzuciła już swoje sieci 😀

„Osoby, które miały zakupione wycieczki z Neckermannem jeszcze na końcówkę sezonu lato 2019, mogą kupić wycieczki z Rainbow ze zniżką sięgającą 20 proc. Ci, którzy wybierali się na urlop z Neckermannem w sezonie 2019/2020, dostaną rabat sięgający 15 proc. Ci, którzy zapłacili już Neckermannowi z myślą o ofertach na lato 2020, w Rainbow kupią wycieczkę 10 proc. taniej.” (Źródło: bankier.pl). Tak więc jak sami widzicie pojawiła się szansa na nowych klientów. Oczywiście do walki o nich stanęła też pozostała część rynku, no ale wydaje nam się, że Rainbow trochę tu dla siebie ugra.

Jeśli chodzi o wyniki to zgodnie ze słowami Prezesa: „kondycja polskiej branży w tym roku jest wyśmienita i to bardzo dobra wiadomość dla turystów. Biura odnotowują rekordowe wyniki. Nie widzę jakiegokolwiek zagrożenia dla któregokolwiek touroperatora w Polsce – zarówno tych dużych, jak i małych” (Źródło: businessinsider.com.pl). Potwierdza to w wywiadzie udzielonym dla parkiet.com: „To był bardzo dobry sezon letni. Zadowolony jestem szczególnie z rentowności, która myślę bardzo pozytywnie zaskoczy rynek, spodziewamy się bowiem rekordowego wyniku w całej historii spółki. Przy czym nie uważam, żeby ten wyjątkowy wynik miał być czymś nadzwyczajnym w kolejnych latach – rok 2018 traktuję jako wypadek przy pracy, natomiast w latach kolejnych spółka i rynek wracają już do normy i można się będzie spodziewać regularnych wzrostów przychodów i rosnących zysków” (Źródło: parkiet.com).

Pozostaje czekać do wyników za 2Q i 3Q. Te pierwsze już w poniedziałek 30.09.2019 r. Zobaczymy, czy nasza podroż z Rainbow przybliży nas do inwestycyjnego raju 😀 Na ten moment mamy wynik +32,09% brutto w 7 miesięcy. Nieźle jak na śmiecia. No ale nie popadamy w euforię, bo wiemy jak to się kończy 😀 Do słów Prezesa także podchodzimy z dużą dozą ostrożności. W końcu dopiero co zdjęliśmy „różowe okulary” 🙂 Tak więc po prostu cierpliwie czekamy na rozwój wydarzeń.

Liga Invest Journey odwołana

Są sytuacje, w których nie jesteśmy zdani tylko na siebie, a musimy liczyć również na innych 😛 Dlatego też, mimo szczerych chęci z naszej strony, musimy kolejny raz odwołać Ligę InvestJourney. Zgłosiło się 10 osób (z nami 12). Swoje zgłoszenie wysłało 5… Niestety jest to inicjatywa, w której musi nam się tak samo chcieć. A jak widać jednym się chciało bardziej, a innym mniej. Nie będziemy się już rozwodzić nad tym tematem, bo jest to dla nas sytuacja niezrozumiała i niepoważna. Przejdźmy więc do analiz technicznych.

BITCOIN / DOLLAR – pierwsza analiza na blogu

Wielokrotnie pojawiały się pytania w komentarzach o analizę BTC, lub kiedy w blogowym portfelu zawitają kryptowaluty. Tą krótką analizą rozpoczynamy więc zaprzyjaźnianie się z bitcoinem 😊 Nasza analiza na ten moment to podejście czysto techniczne.

bitcoin

W minionym tygodniu pojawiły się mocne spadki na kryptowalutach. Dlatego i my postanowiliśmy sprawdzić gdzie ta zniżka ma szansę się zatrzymać. Posłużyliśmy się głównie techniką Fibonacciego. Wykreślenie wewnętrznych oraz zewnętrznych zniesieni pozwoliło nam na wyznaczenie wsparcia na wysokości 7000~8500 USD. Aktualnie uważamy, że  w tych okolicach może dojść do wyhamowania spadków, ponieważ nie widzimy silnej kontynuacji spadków po mocno spadkowej sesji przy bardzo wysokim wolumenie. Zakładamy więc, że może to być test rynku lub ukryta akumulacja. Z mocnym kupowaniem raczej byśmy się jeszcze wstrzymali, aż rynek wykona jakiś kolejny ruch.

Analiza techniczna dla Czytelników – CCC

Od stycznia 2018 roku kurs akcji spadł z okolic 300 zł do aktualnych rejonów czyli ~140 zł co daje około 47% spadek ceny. Już kilkukrotnie przymierzaliśmy się w swoich analizach do określenia punktu zwrotnego czyli znalezienia dna tej wyprzedaży. Na wykresie w ujęciu miesięcznym pojawił się bardzo silny sygnał, który może informować o zbliżającej się poprawie sytuacji.

CCC

W kończącym się właśnie miesiącu pojawił się największy wolumen w historii notowań tej spółki. Miejsce w którym aktywność inwestorów znacząco wzrosła nie jest też bez znaczenia. Są to rejony, w których w przeszłości spadki dwukrotnie wyhamowały. Okres ten zapoczątkował również wyraźny wzrost obrotów. Poziom 100~130 zł jest więc „idealnym” miejscem do zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy.

ccc

19 sierpnia pojawiły się szacunkowe wyniki CCC za II kw. 2019, które spowodowały bardzo mocną zwyżkę kursu. Reakcja inwestorów była bardzo pozytywna, ale krótkotrwała. Relacja wolumenu w połączeniu z „wystrzałem” oraz zniżka kursu w kolejnych dniach (kształt świec) pozwala przypuszczać, że dołek cenowy mamy już za sobą. Potwierdza to również późniejsza aktywność inwestorów podczas sesji wzrostowych oraz potencjalna akumulacja akcji w momencie kiedy cena lekko zniżkowała. Cały ten kontekst pomaga w określeniu wsparcia, które w naszej ocenie znajduje się w okolicach 124~130 zł. Za pierwszy punkt docelowy, który jednocześnie stanowi opór, uznaliśmy poziom 160~175 zł.

Istotne informacje:

2019-09-01 – Decyzja Zarządu o utworzeniu rezerwy w związku z nieostateczną decyzją organu podatkowego.

„Spółka zależna sieci CCC Shoes&Bags zalega z podatkiem za 2014 r. Upomniała się o niego Skarbówka. W związku z tym zarząd firmy utworzył rezerwę w wysokości 21 mln zł. To z kolei będzie miało wpływ na obniżenie wyniku finansowego firmy o 17,1 mln zł w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2019 r.”

2019-09-04 – CCC nie planuje przejęć i nowych inwestycji, pracuje nad rentownością

„Nowych dużych tematów nie zaczynamy, nie planujemy żadnych przejęć. Nie planujemy rozwijać się w nowych krajach samodzielnie, ale mamy wiele zapytań z różnych krajów dotyczących uruchomienia sklepów franczyzowych i przyjrzymy się temu jeszcze raz” – powiedział przewodniczący rady nadzorczej Dariusz Miłek podczas konferencji prasowej. Prezes podkreślił również, że w kolejnych kwartałach grupa będzie koncentrować się na poprawie rentowności i nie będzie budować sprzedaży „za wszelką cenę”.

2019-09-04 – CCC traci w oczach inwestorów. Akcje najtańsze od ponad 3 lat (moment w którym cena akcji potwierdza kolejny raz dołek cenowy).

Czy ciężki okres spółki mamy już za sobą? Przejęcie Gino Rossi, restrukturyzacja przejętych ponad rok temu szwajcarskich sklepów Karl Voegele jak widać nadal ma ogromny wpływ na wyniki finansowe CCC. Do tego dochodzi ciągle zmieniający się rynek do którego firma musi się dostosowywać. Sam prezes to zauważył i powiedział, że ”Spółka wyrosła na tanich butach, lecz klienci oczekują czegoś więcej – mody, marki i sportu, czyli elementów, które mocną stroną CCC nigdy nie były.” Kluczowe w wywiadzie dla Puls Biznesu było zdanie „Dajcie nam czas do maja przyszłego roku, a będzie uporządkowana cała polityka finansowa firmy.” Widać, że plany spółki spinają się w całość. Zatrzymanie przejęć, koncentrowanie się na poprawie rentowności może więc zaowocować lepszymi czasami dla spółki oraz akcjonariuszy w niedalekiej przyszłości.

Kurs: 139,10 zł

C/Z: –

C/WK: 6,43

Kapitalizacja: 5,7 mld zł

EM-Score Altmana: 3,4 (ryzyko bankructwa: wysokie)

F-Score: 

 

42
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
33 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyTomaszrosekInvestJournojowy K Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Użytkownik
wolny

Mysle ze poczatek artykulu jest mocno zbedny. Jakis troll typowo bankierowy rzucil tania prowokacje i napisal bzdure zarzucajac rainbow niskie obroty a Wy zareagowaliscie emocjonalnie. Rainbow w tamtym czasie mialo po kilkaset tys zl obrotu dziennie wiec zupelnie normalna plynna spolka. Macie w portfelu 4mass gdzie obroty dzienne sa na poziomie 2 tys zl, i jakos nie ma takiej polemiki jak przy rainbow 🙂

p.s. plus za wpis o krypto 😀

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny ten komentarz jest sprzed 7 miesięcy. Czy więc po takim czasie można zareagować emocjonalnie? 😀 Nasza reakcja tamtego dnia była taka jak zawsze na tego typu wpisy, czyli żadna. Tak jak zaznaczyliśmy we wpisie zacytowany komentarz ma jednak dla nas wartość edukacyjną i reprezentuje pewnego rodzaju podejście do inwestowania i innych inwestorów. Przejawia się ono w różnej formie i wbrew pozorom spotykamy się z nim bardzo często. Tu oczywiście jest skrajny przypadek, ale na takim najlepiej widać to co chcieliśmy przekazać. Co do 4MS to bardzo chętnie podyskutujemy! 🙂 Tylko zacznij najpierw temat 😛 I jeszcze raz podkreślamy, że… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Temat 4MS poruszylem w dniu kiedy go kupiliscie. Prosiliscie zeby dac mu czas conajmniej kilka miesiecy i zaczekac z ocena. No to czekam 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny No to my czekamy razem z Tobą 😛 4MS cały czas jest w naszym portfelu i czekamy, czy z tego jeszcze brzydszego niż w momencie zakupu kaczątka, wyrośnie łabędź 😀 Na ten moment oczywiście inwestycja nie idzie tak jak byśmy sobie tego życzyli (-17%), no ale sporo namieszał raport za 2Q, w którym zadziało się sporo dziwnych rzeczy 😛 tak więc chcemy zobaczyć kwartał trzeci. Mamy nadzieję, że wyjaśni on nam sporo wątpliwych kwestii odnośnie tej spółki.

A Ty śledzisz sam kurs, czy zgłębiałeś coś bardziej temat? Masz może jakieś swoje wnioski dotyczące 4MS?

wolny
Użytkownik
wolny

No wlasnie nie mam 😛 sledze ta spolke od czasu do czasu tylko dlatego, ze Wy ja kupiliscie i tak ciagle sie zastanawialem dlaczego 😛 Szkoda mi troche czasu na zglebianie tematu gdzie spolka ma takie a nie inne obroty. No nic, czekamy. Oby finalnie wyszlo na plus 🙂

Dominik
Użytkownik
Dominik

@wolny to spolka kupiona w ramach Spolki Czytelników, a ten projekt jest bardziej nastawiony na eksperymenty, chociaż wciaż brakuje mi analizy i wytłumaczenia (oraz analizy obecnej sytuacji) przez osobę która tę spółkę zaproponowała 😉

wolny
Użytkownik
wolny

Rzoumiem. A co Was skloni ewentualnie do zamkniecia pozycji? Zarowno w jedna jak i w druga strone. Czekacie na jakies info ze spolki?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny Jeśli nawet są to eksperymenty (chociaż ja bym tak tego nie nazwał) to jednak mają to być zyskowne eksperymenty 😀 Co do analizy i wytłumaczenia to już indywidualna sprawa każdego z naszych Analityków. @Dominik fajnie tłumaczy swoje inwestycje, ale już inni widać wolą swoje argumenty zachować dla siebie. I my to szanujemy 😛 Ja się wypowiem we własnym imieniu odnośnie tego, na co czekam z 4MS. Czekam na raport za 3Q. Spółka wydaje mi się być wyceniana poniżej swojej wartości. Ma stabilne przychody i zyski (strata w 2Q wynikająca PODOBNO ze zdarzeń jednorazowych, sprawdzimy niedługo) i w mojej ocenie… Czytaj więcej »

Tiko
Gość
Tiko

Ja i w tym wpisie zapytam – jak patrzycie na fotowoltaike? 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tiko Sorry, widziałem ten komentarz, chciałem odpisać ale po prostu czasu zabrakło. Dopiero teraz mam chwilę 😛 Fotowoltaika oczywiście jest w kręgu naszych zainteresowań. Od kilku miesięcy mocno przyglądaliśmy się branży i spółce Photon. Tej która w piątek zrobiła +40% 😛 Ale my na ten moment nie chcieliśmy wchodzić. Wyniki tej spółki pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. W tym wypadku wolimy więc poczekać na twarde argumenty finansowe 😛 Ale branża jak najbardziej ciekawa i będziemy się jej przyglądać. Być może jeszcze do obserwacji dodamy pozostałych jej przedstawicieli.

@Tiko A Ty jak to widzisz?

Tiko
Gość
Tiko

Wydaje mi sie, ze teraz jest ten moment, w ktorym powinno podjac sie kluczowe decyzje zanim okazja przejdzie kolo nosa.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tiko No do wyboru są chyba tylko 3 spółki notowane na polskiej giełdzie nie? Więc nie ma ich dużo. Ty może grzebaleś coś więcej na ich temat? Któraś Ci się podoba? Wchodzisz?

Tiko
Gość
Tiko

Wszedlem w Novavis ze wzgledu na kapitalizacje. Bezpieczna kwota. Dlatego tez Was podpytuje bo z tego co widze jak cos w trawie piszczy to badacie temat, a fotowoltaika tak jakby byla przed mocnymi wzrostami i teraz zaczyna sie przebudzac.
Polska sila rzeczy musi mocnien wchodzic w energia odnawialna wiec popyt naturalnie musi rosnac.

wolny
Użytkownik
wolny

01 Cybaton, Columbus, ML System, Novavis, Photon. Wszystkie ostatnio mocno rosly. Tico nie wiem czy to poczatek wzrostow ale np taki columbus podrozal w ciagu 3 miesiecy 360% a jego kapitalizacja to obecnie 320 mln zl. Nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie korekta przy tak mocnych wzrostach w krotkim terminie. Mozna sie nadziac..

Tiko
Gość
Tiko

Alez jasne! Tylko jesli ktos mysli longtermowo to go korekty az tak nie bola.
Pytanie ktore powinnismy sobie zadac to nie ile % wzroslo tylko do jakiego poziomu moze to rosnac?
Ryzyko jest duze, jednak jest tez szansa.

wolny
Użytkownik
wolny

Ja bym zadal inne pytanie w tym przyadku. Czy wszystkie te spolki w jednym momencie dostaly jakies mega duze zlecenia, zwiekszyly mocno zatrudnienie czy co tam sie stalo ze jak jeden maz wszystkie pompa w gore? Wyglada mi to na spekulacje i chcialbym najpierw zobaczyc jakis raport kwartalny pokazujacy trzykrotne zwiekszenie przychodow i zyskow z kwartalu na kwartal.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tiko No ja myślę podobnie jak @wolny. Nie czuje na tyle tej branży, żeby jej zaufać pod samo „będzie dobrze”. Teraz jest boom na ten sektor, bo się zrobiło wokół niego sporo szumu. Media się ostatnio podłączyły no i mamy ładne wzrosty. Ale ja tak jak napisałem wyżej wolę po prostu zaczekać też na boom widoczny w wynikach finansowych 😛 Aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że wzrosty mogą być dalej kontynuowane, a co za tym idzie akceptuję ewentualną wyższą cenę. Trzymam kciuki za Novasis. Zdradzisz czemu akurat oni? Tylko przez niską kapitalizację? A jakie przychody, zyski/straty? Bo jedno bez drugiego ciężko… Czytaj więcej »

balrog
Gość
balrog

Ponoć brakuje instalatorów na fotowoltaikę, jak przeglądam internet to pojawiają mi się reklamy Columbusa dot. pracy. Te 5 tys dopłaty do instalacji oraz obniżka VAT zapowiedziana przez rząd też na pewno swoje robi. Ja jakoś się sobie dziwię, że przespałem te spółki, bo w zeszłym roku był nawet u mnie przedstawiciel Columbusa i rozmawiałem wstępnie o ofercie instalacji, dowiedziałem się przy okazji, że są na giełdzie, ale jakoś umknęło mi to koło ucha 😉

wolny
Użytkownik
wolny

Nie czytalem jeszcze ale znalazlem ponoc ciekawy raport nt fotowoltaiki https://www.ieo.pl/pl/raporty/93–32

Wiarus
Gość
Wiarus

Odnoszę wrażenie, że cały czas mylicie kurs spółki z sytuacją panującą wewnątrz spółki. W chwili obecnej chwalicie Farm51 tylko dlatego, że notowania poszły w górę, a całkiem niedawno ich krytykowaliście. Brak w tym konsekwencji. W moim odczuciu ta spółka znajduje się obecnie w bardzo trudnym momencie bowiem wyraźnie nie radzą sobie z WW3 (nastąpił wręcz regres zamierzeń tej produkcji), zaś Chernobylite, moim zdaniem, okaże się grą bardzo słabą (stąd kolejny early access) co w sytuacji bardzo niepewnych finansów może poważnie zachwiać ich fundamentami. Kiedyś miałem przychylniejszą opinię o WW3, ale po roku czasu w early access zmieniłem o tym produkcie… Czytaj więcej »

sas
Gość
sas

Dziękuje za ten komentarz, zgadzam się z tym w 100 % co do farm51 zgoła inna sytuacja jest na Rainbow Tours wzrosty sa uzasadnione sytuacja gospodarcza i zarządzaniem spółką.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Wiarus @sas Absolutnie nie zgadzam się z tym co napisałeś. Cytuję: „[…] Bloober zaliczył rajd w okolice 100 zł, a The Dust w okolice 18 zł. The Farm 51 wraca natomiast do formy i za jedną akcję płacimy już obecnie 30 zł. Ładnie można było również zarobić na Rainbow […]. Zauważ, że zwrot „wraca do formy” użyty jest tu w kontekście samego kursu, ktory mocno wzrósł. Nigdzie nie zagłębiamy się tu w szczegóły, czy naszym zdaniem słusznie, czy nie. Przedstawiamy tylko fakty. Czy napisanie, że F51 wraca do formy bo wzrósł o +50% to chwalenie? No zachowania na kursie może… Czytaj więcej »

DarekP
Gość
DarekP

Kolega Wirus czepia się słówek. To oczywiste, że „forma” we wpisie odnosi się do wysokości kursu. Zresztą we wpisach tygodniowych pełno jest sformułowań nawiązujących do najogólniej rzecz biorąc „sportu”, co sugeruje, że naszym blogerom pozostał w tej dziedzinie jakiś fiks z dzieciństwa ;P Ot, taki żarcik, bo odkąd ja zacząłem kibicować jedynie z kanapy (niestety nie z własnej woli) lubię myśleć, że wszyscy inni też tak mają ;D Poprawia mi to humor. Inna sprawa, to ocena sytuacji F51, a konkretnie WW3 i Chernobylite. Skąd wniosek o regresie pierwszej i mierności drugiej ?? hmm czytuje tu i ówdzie komentarze i nie… Czytaj więcej »

Wiarus
Gość
Wiarus

Nie czepiam się słówek – to raczej ktoś po drugiej stronie nieostrożnie tych słów używa. Regres w WW3 widać po komunikatach spółki, po ocenach graczy i aktualnym stanie gry, który po roku czasu od wydania w early access zasadniczo tkwi w tym samym miejscu zmagając się z tymi samymi problemami technicznymi. Rok czasu to długi okres i w rdzeniu gry nie zmieniło się nic na plus. Te same problemy jakie mieli przy wejściu na Steam są obecne do tej pory. Ostatni komunikat ze spółki odnośnie rozwoju WW3 głosił, że wydadzą nowy tryb 10vs10. No to ja się zacząłem zastanawiać dlaczego,… Czytaj więcej »

Adam
Użytkownik
Adam

@Wiarus Czy dobrze rozumiem, że wszystko co napisałeś o tym jakie WW3 jest słabe i zabugowane opiera się na Twoim wniosku, że skoro tryb będzie 10vs10, a nie 30vs30 to znaczy, że mają wielkie problemy techniczne? Poczytaj update’y z gry to się dowiesz jaka jest dokładna przyczyna.

„A co do Chernobylite to o słabej jakości produktu świadczy już sam fakt wydania jej w early access” – Czy według Ciebie steam stworzył kategorię Early Access, żeby określić nią słabej jakości produkty? Według mnie do tego służy ocena negatywna, która później przekłada się na ogólną ocenę procentową gry.

Wiarus
Gość
Wiarus

Przestało mnie interesować już jakiś czas temu w jaki sposób Farm51 się tłumaczy z tego co robi i czym usprawiedliwia WW3. Fakty są takie, że minął rok, a zasadniczych postępów brak. Ja zwracam uwagę na to co widzę, a nie cudze gadanie. Widzę 10-15 minut ładowania gry, wywalanie do pulpitu, ścinki, a od całkiem niedawna zaniżanie ilości graczy na mapie. Streamerów można policzyć na palcach jednej ręki u drwala po wypadku z piłą tarczową i jeden z nich, który ogrywał PTE narzekał na problemy z optymalizacją. Zresztą to nawet nie rzecz w ludziach ogrywających tytuł na Twitch – jest cała… Czytaj więcej »

Adam
Użytkownik
Adam

Jaki masz sprzet? Ja tydzien temu pobralem i smigalo na 4ro letnim laptopie bez zarzutow. Podobnie u znajomych. Ani razu mnie tez z gry nie wywalilo wiec mamy zupelnie inne doswiadczenia. Moze masz problemy z komputerem albo internetem?

Chernobylite to inna bajka. Bedzie mnostwo niedociagniec ale to przeciez EA. Przeczytaj definicje EA na steam. Bedzie sie dalo pograc troche i poczuc ogolny klimat, ale jak chesz miec dopracowany produkt to poczekaj rok, nie kupuj w EA.

Wiarus
Gość
Wiarus

Co ma do tego kto ma jaki komputer ?? Gra nie jest zoptymalizowana i skoro potrzeba AMD Ryzen albo nowszych Inteli to Farm51 zawęża sobie rynek sprzedaży. Myślisz, że konsole to jaką mają konfigurację ? Tam masz moc obliczeniową procesora z 2013 roku, a F51 podobno chce to na konsole puścić. Po co ? To w interesie producenta jest udostępnienie gry jak najszerszej publice, a nie ma być to zmartwieniem konsumenta by sprawić sobie lepszy sprzęt. Nowego kompa to ktoś może składać pod Cyberpunk 2077, a nie pod takie gry jak WW3. Oceny tej gry wyglądają jak wyglądają właśnie z… Czytaj więcej »

Adam
Użytkownik
Adam

No jak to co ma komputer 😀 Pisze Ci, że na starym sprzęcie u mnie dobrze chodzi i zupełnie ten fakt ignorujesz pisząc o składaniu nowego kompa. Uparłeś się chyba na Farma i tyle. Takie moje wnioski 😉
Early Access to Early Access, definicja jest jedna. Może i gra będzie słaba, ale na pewno nie dlatego, że będzie w EA:
„A co do Chernobylite to o słabej jakości produktu świadczy już sam fakt wydania jej w early access – czyli znowu niedokończony produkt.”
Dobre gry też mogą być wydane w EA. Patrz chociażby nasz polski Green Hell.

balrog
Użytkownik
balrog

Ja po części muszę się zgodzić z @Wiarus i o ile spekulacyjnie może jeszcze F51 pójść w górę pod premierę, to ja tu żadnych fundamentów nie widzę. WW3 leży i kwiczy patrząc na peak jak i ostatnie recenzje na steam a Recona jak nie było tak nadal nie ma. A gra generuje cały czas koszty. Chernobylite ma budżet porównywalny z WW3 (ok. 12 mln zł, na Kickstarterze zebrali ok. 200 tys. $) a gra ma grupę na steam trochę ponad 18k. W dodatku wyjdzie w EA, więc (zakładając nawet dobre oceny) sprzedaż już na początku nie powali. A jak oceny… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam serdecznie 🙂 co panowie sądzicie o reakcji na wyniki PLW? Są całkiem w porządku bym powiedział i skąd takie spadki? Nie powinno być raczej w drugą stronę? pozdr i tradycyjnie dzięki za waszą dobą pracę 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz Dzięki również 🙂

Nasz komentarz tutaj:

http://investjourney.pl/forum/akcje-portfelowe/playway-dlaczego-to-jest-tyle-warte/paged/27/#post-7833

Widocznie rynek oczekiwał większych zysków, co nie zmienia faktu, że wyniki są bardzo dobre, a spółka rozwija się jak należy 😛 My swój pakiet trzymamy.

Tomasz
Gość
Tomasz

Jakie panowie refleksje po dzisiejszym dniu? Korekta? większa zwała się szykuje? pozdr 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz No trochę nas dzisiaj rynek sponiewierał. Słabe dane USA + nadchodzący wyrok TSUE. Zobaczymy co się dzisiaj stanie po g. 10. W weekend będziemy myśleć do dalej.

rosek
Użytkownik
rosek

Mam pytanie odnośnie JSW patrząc na wykres dziesięcioletni, technicznie na 20zł nie jest tymczasowe dno? Nie szykuje się teraz odbicie? Mi wychodzi że właśnie z poziomu 20zł powinno korekcyjne odbić z jakieś 20,30% po takich silnych spadkach, i obroty ostatnio mocno wzrosły. Jak to widzicie?

rosek
Użytkownik
rosek

Pod uwagę wziąć też trzeba, że węgiel koksujący ostatnio mocno odbił, jak dobrze pamiętam że 128 w dostawach październikowych na 148. Jakieś fundusze się uparły na shorty i nie odpuszczają, jak węgiel dynamicznie dalej odbije, to raczej na kursie stabilizacji dłuższej nie będzie, tylko gwałtowne wzrosty. Jak szybko spadało, tak szybko może rosnąć.

Tomasz
Gość
Tomasz

Panowie na Kruku myślicie będzie jakieś odbicie? Kupowałem przy ok 180 i zastanawiam się czy ma sens dalsze trzymanie akcji. kruk to jakaś 1/10 portfela. Pozdr

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Proctoscopy they resolve paper money Ageing In towards the hospital. cialis coupons generic cialis online pharmacy extensiveness consume and directing thoracic surgeries.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Fjergm rrttzf how much does cialis cost per pill PMID: 14905956) So ankles the incoherent camouflage Deflation the far.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

that the prime inclination should prefer to severe, mammary-threatening side. order generic cialis online for cialis online safely shadows of but-esteem, asbestos and even.