Tydzień 238 – Po wyroku TSUE

Na ten wyrok czekała cała Polska. W czwartek 03.10.2019 r. ważyły się losy setek tysięcy „frankowiczów”, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej decydował, czy ich umowy kredytów indeksowanych kursem CHF będą mogły być unieważnione ze względu na klauzule abuzywne. Wcześniej w tej sprawie orzekał już rzecznik generalny TSUE, którego opinia była korzystna dla frankowiczów. W takim wypadku pojawiły się oczywiście obawy o skutki wyroku TSUE, gdyby ten podzielił stanowisko rzecznika, dla polskich banków. Nasiliły się one właśnie w ostatnich dniach, a ich przejawem były spadki na bankach notowanych na GPW. A te z kolei pociągnęły za sobą całą giełdę. Nie pomagały również słabe dane z USA, w których odnotowano najgorszy od ponad 10 lat odczyt indeksu ISM z amerykańskiego przemysłu. W związku z powyższym ostatni tydzień był dla naszego portfela bardzo trudny. Traciła większość posiadanych przez nas aktywów, a wartość naszego portfela skurczyła się aż o 1.826,16 zł (nie licząc wpłaty kwartalnej) i wynosi na dzień dzisiejszy 48.941,05 zł. Nasz zysk netto to +90,80%. Dodatkowo oberwał on przez naszą wpłatę kwartalną (1.350 zł), która powiększyła kapitał, od którego liczymy stopę zwrotu. Końcówka tygodnia była już jednak dużo lepsza i dała nadzieję na lepsze jutro 🙂

O wyroku TSUE nie będziemy się więcej rozpisywać, gdyż zainteresowani na pewno wiedzą co i jak. Zresztą media głośno o tym trąbią od kilku dni, więc nawet jak ktoś nie jest w temacie, to zapewne słyszał o najważniejszych skutkach tego wyroku. My skupimy się za to na wynikach finansowych dwóch posiadanych przez nas spółek, czyli PlayWay i Rainbow. Zarówno pierwsi, jak i drudzy opublikowali swoje raporty za 2Q w poniedziałek 30.09.2019 r.

Wyniki finansowe za 2Q – PlayWay i Rainbow

Zacznijmy od PlayWay. Niektórzy z Was pytali nas co sądzimy o tych wynikach i jak oceniamy zachowanie kursu. Nasza odpowiedź jest następująca: Dla nas raport finansowy za 2Q jest bardzo dobry. Spółka stabilnie się rozwija i sukcesywnie zwiększa ilość wydawanych gier, a co za tym idzie swoje przychody i zyski. Jest to dla nas kwintesencja ich modelu biznesowego i na ten moment nie mamy się tu do czego przyczepić. Oczywiście kurs w odpowiedzi na raport spadł o kilka procent, ale należy zauważyć, że w oczekiwaniu na niego wzrósł wcześniej do 195 zł. Tak więc inwestorzy, którzy liczyli na lepszy wynik zrealizowali swoje zyski i opuścili pokład. Reszta, w tym my, zostaliśmy 🙂 Wydaje nam się, że teraz powinniśmy już stopniowo rosnąć. Cały czas mamy przed sobą 118 gier, a wśród nich te, na które osobiście najbardziej liczymy, czyli Mr. Prepper i BUM Simulator. Do tego House Flipper na komórki i na Nintendo Switch. Natomiast z mniejszych gier, na które czekamy, już 10.10.2019 pojawi się Radio Commander. W artykule „Pomysłowy PlayWay” pisaliśmy o nim tak:

Radio Commander (TBA) – osobiście dla nas ogromne zaskoczenie. Gra, która wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Strategia (RTS) osadzona w czasach wojny wietnamskiej, w której wcielamy się w amerykańskiego oficera i dowodzimy swoimi jednostkami za pomocą… radia 😀  Wydajemy im rozkazy z poziomu bazy wojskowej, nie mając wglądu na pole bitwy. Musimy więc wsłuchiwać się w komunikaty radiowe naszych żołnierzy, wizualizować sobie na mapie ich pozycje oraz podejmować ważne decyzje taktyczne, które zdecydują o ich losie. Pomysł jakże prosty, ale jakże oryginalny. Gdybyśmy byli aktywnymi graczami, to zdecydowanie byśmy chcieli wypróbować tę gierkę 🙂 Dla nas kolejne potwierdzenie, że nie zawsze potrzebne są miliony w budżecie, by zrobić coś fajnego. Gra zwróci się błyskawicznie i co do tego jesteśmy przekonani. Dla nas bardzo mocna pozycja w przyszłych premierach, mimo że sama spółka jeszcze tego tytułu na swojej liście nie „wytłuszczyła” (nie widzi w nim największego potencjału).

Jak się niedawno dowiedzieliśmy grę robił zespół złożony z 4 osób 😛 Tak więc koszty gry na pewno nie będą wysokie. Marketingu tez praktycznie brak, więc zobaczymy, czy gra ze swoim pomysłem przedrze się do TOP8 steama. Wydaje nam się, że są na to szanse. Każda pozycja powyżej miejsca 8 będzie dla nas sukcesem. Jeśli chodzi o peak to fajnie byłoby zobaczyć liczbę ok 750-1000, jednak zdajemy sobie sprawę, że może być to cel bardzo ambitny 😀 No ale zobaczymy. W czwartek sprawdzimy, czy gracze podzielą nasz entuzjazm co do tej malutkiej gry 🙂

No, a teraz jeszcze króciutko o Rainbow. O tej spółce pisaliśmy już ostatnio w artykule „Spółka z podmiejskiego bazarku”. Przywołaliśmy w nim słowa Prezesa Grzegorza Baszczyńskiego, który zapowiadał, że wyniki mogą pozytywnie zaskoczyć rynek. No więc sprawdźmy, czy tak rzeczywiście było? Oczywiście na ten moment możemy ocenić tylko 1 z 2 kluczowych dla Rainbow okresów, czyli 2Q. Wciąż przed nami ten najważniejszy, czyli 3Q. Jeśli jednak chodzi o pierwsze półrocze to my jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jaką poprawę na zysku netto pokazała spółka. 4,5 mln zł to wynik 4-krotnie lepszy, niż rok temu i praktycznie identyczny jak 3 lata temu, kiedy to Rainbow latał na giełdzie po kursie ok 25 zł. Obecnie mamy 27,1 zł. Do najlepszego w historii roku 2017 troszeczkę brakuje, gdyż wtedy mieliśmy po 1H prawie 6 mln zł, jednak wtedy też kurs spółki osiągał historyczne maksy 40-50 zł. Tak więc obecne wyniki są dla nas jak najbardziej satysfakcjonujące i pozwalają z nadzieją patrzeć na kolejne okresy sprawozdawcze. Trzeci kwartał pokaże nam, czy najgorsze już rzeczywiście za nami i turystyka po katastrofalnym 2018 roku ponownie staje na nogi.  Na ten moment widzimy poprawę, którą chcieliśmy widzieć. Kurs również idzie zgodnie z planem, więc Rainbow zostaje z nami. Czekamy do 15 listopada 🙂

Analiza techniczna dla Czytelników – Ten Square Games

Po ustanowieniu historycznych rekordów w maju 2019 roku, kurs spółki zwolnił i porusza się w trendzie bocznym. Konkretnych powodów dla takiej sytuacji raczej nie ma, ale jednym z czynników wstrzymujących inwestorów przed „szałem” zakupów może być wyczekiwanie na soft lunch gry hobbistycznej dedykowanej kobietom. Sukces wędkarskiej gry Fishing Clash będzie ciężko powtórzyć, ale wielu inwestorów jest zgodnych z tym, że spółka potrzebuje kilka produktów, które będą generowały stały przychód. Nie koniecznie na tak wysokim poziomie jak wspomniana gra. Wiceprezes spółki w jednym z wywiadów powiedział, że „Nowe projekty gier mogą wynieść spółkę ‘na nowy poziom’”.Jedno ze zdań, które wpadło nam w ucho i wpisywałoby się do naszej strategii inwestycyjnej to wiara i zaangażowanie spółki w projekty.

„We wszystkie nowe projekty wierzymy. Nie możemy sobie pozwolić na inwestowanie w coś, co nie ma potencjału. Będziemy je odpalać, gdy osiągniemy zadowalające parametry” – zaznaczył prezes.

W raporcie opublikowanym przez Vestor Dom maklerski z 4 lipca 2019 roku czytamy, że instytucja zakłada 43 miliony przychodów z gry Fishing Clash w drugim kwartale. 2 września spółka poinformowała, że przychody gry „Fishing Clash” wyniosły 43,1 mln zł. Brawa dla analityków bo wstrzelili się idealnie w rynek 😊 Warto zwrócić uwagę na stałość w przychodach gry na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy.

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Przychody: 11,5 mln PLN,

grę pobrano ok. 700 tys. razy

 

Przychody: 11,5 mln PLN,

grę pobrano ok. 800 tys. razy

 

Przychody: 16,7 mln PLN

Przychody: 12 mln PLN,

grę pobrano ok. 1,2 mln razy

 

Poza rekordowym lipcem, w którym przychody sięgnęły blisko 17 mln zł, średnio miesięcznie przychód oscyluje w granicach 3 mln USD co daje kwotę około 12 mln zł. Co więcej ilość pobrań gry również nie maleje, wręcz przeciwnie. W Sierpniu grę pobrano około 1,2 mln razy. Spółka posiada więc bardzo silny produkt, który generuje stałe przychody na wysokim poziomie. Ponadto gra jest stale rozbudowywana:

„Gra jest przez nas cały czas rozwijana i uatrakcyjniana, m.in. poprzez wprowadzanie nowych elementów,  funkcjonalności oraz działaniami związanymi z live-ops. Prowadzimy także prace nad uruchomieniem gry Fishing Clash na rynku chińskim – na przełom sierpnia i września br. planowana jest pierwsza aktywność na tym rynku.”

Z istotnych dat, warto zwrócić uwagę na końcówkę sierpnia, a dokładnie 28 i 29 ponieważ w tych dniach odbyły się transakcje na akcjach osób blisko związanych z osobą pełniącą obowiązki zarządcze, łącznie nabycie 1400 szt. akcji. Jest to informacja, która nie wpływa bezpośrednio na losy spółki, ale można przyjąć założenie, że skoro osoby „powiązane” kupują akcje na dość wysokich poziomach to potencjał kursu jest jeszcze spory. Potwierdza to również sytuacja techniczna.

TEN

Choć jak na samym początku wspomnieliśmy, wykres znajduje się w trendzie bocznym, to widać oznaki przewagi popytu. Fakt ten może przyczynić się do kolejnego ataku na nowe rekordy cenowe czyli przebicie okolic 150 zł za akcję. Najniższy poziom docelowych wzrostów w naszej ocenie znajduje się na wysokości około 157,60 zł co stwarza potencjalnie szansę na wzrost kursu o około 20% od aktualnych poziomów. Zeszłotygodniowy dołek cenowy utworzył się idealnie w punkcie korekty Fibonacciego (50-61,8%). Mając na uwadze mocne średnioterminowe wsparcie oraz fundamenty spółki, zakładamy na przełomie maksymalnie kilku miesięcy próbę ustanowienia nowych rekordów.

Kurs: 132,00 zł

C/Z: 20,28

C/WK: 24,89

Kapitalizacja: 960 mln zł

EM-Score Altmana: 18,1 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

 

26
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
19 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
VictorneuctrosekwolnyMaciekTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Dziękuję jak zwykle za cenny artykuł 🙂

Slawek
Użytkownik
Slawek

Przyłączam się do wpisu powyżej. Dla mnie PLW to naprawdę super spółka, jestem pod wrażeniem. Świetny pomysł na testowanie nowych tematów, produkcja bez olbrzymich nakładów, no i cross marketing na deser. Kapitalna droga na rozbujanie nowych pomysłów. Trudno naprawdę przeliczyć ich potencjał. Czy można w ogóle policzyć ile są warte na giełdzie ich oczekujące premiery , plus 6mln osób na Wish List ??? To wydaje się ciekawe. Tutaj za kilka lat naprawdę może być imponująco. 1K ?? co Wy na to ? Odnośnie RBW to można im pogratulować rozmachu. Sam chętnie korzystam z ich oferty czarterowej. Biorę tylko przelot i… Czytaj więcej »

Grigori
Użytkownik
Grigori

PLW to spółka jedyna w swoim rodzaju. Przy takim tempie rozwoju 1k jest jak najbardziej realne 🙂

Zenek
Gość
Zenek

A wy czemu nue macie w portfelu TEN???

wolny
Użytkownik
wolny

Bo nie mozna miec wszystkiego? 🙂

Tomasz
Gość
Tomasz

Jak w ogóle panowie postrzegacie to info od 11 bit? „11 bit studios S.A. w przyszłym roku koncentrować się będzie na produkcji „Projektu 8”. Nie ukrywamy jednak, że do jej zakończenia potrzebujemy jeszcze trochę czasu, bo zawiesiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Od kilku tygodni trwają też prace koncepcyjne (czyli bardzo wstępne) nad „Projektem 9” czym zajmuje się zespół pracujący do tej pory nad „TWoM”. W niedługim czasie (w tym roku) zaincjujemy też podobne prace nad „Projektem 10″. W 2020 roku powinniśmy już pracować nad prototypami obu tych gier.” Wygląda na to że na Projekt 8 będziemy musieli jeszcze poczekać. Czy… Czytaj więcej »

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz No ale to raczej nie jest jakieś zaskoczenie. 11B już od dłuższego czasu sygnalizuje, że P8 nie wyjdzie tak szybko 😛 Jego premiery spodziewalibyśmy się w 2021 r. Co do naszego zaangażowania to na ten moment wynosi ono niecałe 12% i biorąc pod uwagę wszystkie info jakie posiadamy na temat spółki – jest ono dla nas optymalne. Teraz 11B skupi się na dalszej monetyzacji Frostpunka (konsole + dodatki) i ogłosi nowe projekty wydawnicze. Może tu coś wyskoczy sensownego. Może czas w końcu skończyć z pikselowatą grafiką, z ktorej chyba juz wyciągnęli max, i pójść poziom wyżej 😀 No i… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Jeszcze jedno pytanie o 11 bit a właściwie o wyniki za 3 kw. które mają być opublikowane 14 listopada. Jakie są wasze szacunki? Nie będzie wg was jakieś zwały? „Podobno” 20-30% poniżej konsensusu analityków jeśli chodzi o zysk netto. Pozdr

wolny
Użytkownik
wolny

Podobno ma byc 20-30% ponizej konsensusu za IIIQ? A skad niby wiadomo jaki jest konsensus?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz Podłaczam się do pytania @wolnego. Co to znaczy „podobno”? Ktoś gdzieś tak napisał, czy co? 😛 No i jaki jest konsensus?

Tomasz
Gość
Tomasz

Rozwale was teraz… Na forum bankiera chłopaki tak piszą 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomasz No to sam chyba zdajesz sobie sprawę jak wiarygodne jest to źródło 😛 To opinia jakiegoś forumowicza, która jak widzę nie jest poparta żadnymi argumentami.

Ale jak masz jakieś większe obawy i wątpliwości to może warto żebyś sobie odpowiedział na 2 ważne pytania?

1. Czy Twoje zaangażowanie w 11B nie jest zbyt duże i czy czujesz się z nim komfortowo?
2. Jakie nasz oczekiwania wobec spółki? Interesują Cię kółka pod wyniki, czy długoterminowy rozwój spółki?

Dla mnie to są 2 główne pytania, a pod odpowiedzi na nie ustawiam cały swój portfel 😛 I śpię spokojnie 😀

Tomek
Gość
Tomek

Mnie interesują kółka pod wyniki bo wyszedłem na 336 a chcę wejść znowu 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Tomek A czyli nie jesteś akcjonariuszem, ale chcesz nim zostać po jak najlepszej cenie 😀 No to jak my wszyscy, tylko że jak już wielokrotnie tutaj pisaliśmy – jeszcze nie urodził się taki co łapie same dołki i szczyty 😀 Może więc warto rozważyć stopniowe wchodzenie. Jak wzrośnie to i tak zarobisz, a jak spadnie to kupisz taniej. No chyba że masz nosa i trochę szczęścia i chcesz łapać jednorazowo, ale to już bardziej ryzykowna opcja. My tam swój pakiet trzymamy. Jak spadnie to pewnie dokupimy, ale na giełdzie tak się wszystko zmienia, że ciężko coś teraz planować 😀 Po… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

1. Mam duże ale to dobra spółka i czuję się z tym komfortowo 🙂 2. Gram pod P8 ale z racji mojego zaanagażowania ok 40% portfela to przy ok 430 zł 1/6 prawdopoodbnie sprzedam i rzucę to w inne spółki które mam na oku

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

Tu @Tomasz tu @Tomek, myślałem, że gadam z tą samą osobą 😀 Weźcie sobie jakieś konta pozakładajcie 😀

Tomasz
Gość
Tomasz

Hehehe. 😉 jest oki on jest Tomek a ja Tomasz. Różnica jest jak między cig a cdr 🙂

rosek
Użytkownik
rosek

I jak Waszym zdaniem sytuacja na JSW po dzisiejszej sesji? Czy wyjdzie na moje i będzie odbicie? Chociaż 20 przeszli o jedno piętro niżej, dalej uważam że za chwilę będzie dynamiczna pompka w górę, dzisiaj obrót prawie 20mln, dawno nie widziany. A węgiel dalej rośnie. Jak uważacie?

Tomasz
Gość
Tomasz

Coś 11 bit za bardzo nie reaguje na premierę Frosta. W weekend może wieksza sprzedaż będzie to od pon coś ruszy na północ

Maciek
Użytkownik
Maciek

Gdzie ma być widoczna ta większa sprzedaż ? Dlaczego ma reagować wzrostami ?

wolny
Użytkownik
wolny

Sam sie zastanawiam co to niby w weekend ma sie wydarzyc zeby w pon 11bit zareagowal? A ta wieksza sprzedaz to od czego liczysz Tomasz?

rosek
Użytkownik
rosek

Witajcie. Chyba się wstrzeliłem z tym odbiciem na JSW?, Takich obrotów jak dzisiaj to dawno nie widziałem. Teraz pytanie jaki target założyć, mi wychodzi coś koło 40zł. I mam nadzieję, że to tylko korekta w trendzie, i zobaczymy jeszcze niższe poziomy koło 12 zł. Wszystko zależy co w gospodarkach będzie się działo. Pewnie szerzej opiszecie w niedzielę. Pzdr.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Comment: A could cause a pathologic cycle. buy tadalafil online no prescription are extraordinarily to turn acquisition bargain cialis online overnight shipping.