Tydzień 239 – Eksperyment „New Connect”

Rynek New Connect to alternatywny system obrotu akcjami, przeznaczony głównie dla spółek młodych, o niewielkiej kapitalizacji giełdowej. Inwestowanie w nie oczywiście obarczone jest większym ryzykiem, ale jednocześnie pozwala liczyć na większe stopy zwrotu. W związku z powyższym NC ma swoich fanów, ale też przeciwników. My jeszcze do niedawna byliśmy zdecydowanie na „NIE”. Jeśli ktoś śledzi naszego bloga od początku, to być może pamięta, że początkowo unikaliśmy tego rynku jak ognia. Później jednak byliśmy go coraz bardziej ciekawi i zaczęliśmy z nim eksperymentować. Obecnie, wraz z naszymi Analitykami, mamy 7 spółek z tego rynku i stanowią one aż 37% wartości całego portfela. A ten na ten moment wyceniany jest na 49.231,25 zł. Nasz zysk netto to +91,93%.

New Connect jest jak pudełko czekoladek

Zaczęło się od niewinnego zakupu The Farm 51 w czerwcu 2018 r. Później doszedł Bloober Team, a następnie InfoScan i… worek z NC się rozwiązał 😀 Można powiedzieć, że od 2019 r. New Connecta traktujemy jak normalnego partnera do robienia biznesów 😀 Trzeba jednak na niego mocno uważać, gdyż jest on bardzo nieobliczalny i potrafi robić bardzo wiele dziwnych rzeczy. Potrafi Cię hojnie wynagrodzić, ale nie zawaha się również, by bez większego powodu wbić Ci nóż w plecy 😀 Czy warto więc ryzykować? Dlaczego New Connect? Dla nas cały czas aktualna jest nasza argumentacja przedstawiona w jednym z komentarzy do wpisu „Mocne ciosy”. W odpowiedzi do Czytelnika Krygier napisaliśmy tak:

„Wiesz, obecnie chyba po prostu mamy ciekawość New Connecta. Trochę jak taki muzyk co szuka inspiracji w innych gatunkach muzycznych, próbuje ich, odkrywa, doświadcza, tak my obecnie eksplorujemy NC 😀 Wiemy, że może wyniki nie są powalające, ale dla nas był to dotąd nieznany ląd i się go po prostu uczymy, by w przyszłości być jak najbardziej kompletnym inwestorem. Tego rynku, jak każdego innego, nie da się zrozumieć czytając książki. Trzeba go po prostu poczuć na własnej skórze tracąc trochę pieniędzy 😀 Traktujemy to jako swego rodzaju szkolenie 😀

Od tamtej pory minęło 7 miesięcy i nadal podtrzymujemy swoje zdanie. Rynek NC jest dla nas po prostu kolejną specjalizacją, kolejną umiejętnością, którą staramy się nabyć w swojej drodze do stania się kompletnym inwestorem. Dzieją się na nim tak dziwne rzeczy, tak różne od tych z którymi spotykamy się na rynku głównym, że naszym zdaniem warto tego doświadczyć i wyciągnąć z tego coś wartościowego dla siebie 🙂 My staramy się to cały czas robić i mimo, że wychodzi nam raz lepiej, raz gorzej, to wydaje nam się, że w ogólnym rozrachunku po prostu rozwijamy się jako inwestorzy.

W filmie „Forrest Gump” tytułowy bohater wypowiada słowa: „Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz co Ci się trafi”. To teraz słowo „życie” zamień słowem „New Connect” i wyjdzie Ci dobre określenie tego, co czeka Cię na tym rynku 😀 Niektóre z pojawiających się tam komunikatów i raportów są tak „zaskakujące”, że już sami nie wiemy co o tym myśleć. Czy to dobrze, czy źle? Czy to normalna sytuacja, czy ktoś tu nas robi w konia? 😀 Bardzo często można mieć wrażenie, że kurs jest sterowany, a płynność jest tak niska, że +/-10% dziennie to nic nadzwyczajnego 😛 Czasami fajnie wyglądają zlecenia PKC, które realizują zniecierpliwieni inwestorzy, a które to powodują momentalny, dwucyfrowy spadek kursu 😀  Jest więc wesoło. Jeśli przyjmiemy, że inwestowanie na GPW to poziom Normal, to inwestowanie na NC dalibyśmy jako Hard 😀

Ciekawe są również Wasze określenia New Connecta: pchli targ, bucket shop, dzika dżungla pełna złodziejaszków i przekrętasów, syf, kiła i mogiła 😀 Tak więc jak widać wszyscy kochamy New Connecta! 😀

A teraz specjalnie dla Was zrobimy to, co lubicie najbardziej, czyli pokażemy liczby 😀 Sprawdźmy jak radzą sobie nasze obecne inwestycje w spółki NC.

Spółka Zakup Kurs %
The Dust 8,00 9,62 +20,25%
Farm 51 25,14 28,48 +13,29%
InfoScan 3,997 2,675 -33,07%
4MASS 0,15 0,1248 -16,80%
CDA 8,09 11,00 +35,97%
Platige 24,1 29,4 +21,99%
CFG 13,202 13,100 -0,77%

Jak sami widzicie tutaj o nudzie nie może być mowy. Na NC gramy „na ostro” 😀 Tak więc nasze eksperymenty mogą się okazać wybuchowe, jednak w długim terminie wierzymy, że pozwolą nam znaleźć sposób na pomnażanie swoich oszczędności 🙂 A Wy jakie macie zdanie na temat tego rynku? Dajcie również znać w dzisiejszej ankiecie jak dużą część Waszego portfela stanowią spółki NC 🙂

Jak duży udział w Twoim portfelu stanowią spółki New Connect?

Obuwniczy gigant czyli CCC

Spółka, która prowadzi aktualnie około 100 projektów. Wzrost sprzedaży kwartał do kwartału sięga od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu %. Cel to zostać międzynarodowym liderem. W czym jest więc problem i dlaczego kurs akcji ciągle spada? Próbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Sprzedaż CCC

Realizacja planu rozwojowego spółki potwierdzają również liczby. W ciągu roku, na terenie kraju oraz na rynkach zagranicznych, głównie w wyniku przejęć, CCC zwiększyła liczbę sklepów o ok. 26% oraz powierzchnię o około 27%. Tempo wzrostu jest bardzo duże. Działania te wymagały zaangażowania sporego kapitału, który nie zawsze pochodził ze środków własnych spółki. W wyniku m.in. tak licznych przejęć mocno wzrosły zobowiązania spółki. W czerwcu 2019 roku, międzynarodowa agencja ratingowa wyspecjalizowana w ocenie ryzyka kredytowego przedsiębiorstw i instytucji finansowych obniżyła rating CCC do BB+ z BBB z perspektywą negatywną. W komunikacie agencja podała, że duży wpływ na decyzję miało pogorszenie struktury pasywów spółki. Wzrost aktywów Grupy CCC finansowany był głównie kapitałem obcym, w trackie ostatnich ośmiu kwartałów zobowiązania spółki zwiększyły się trzykrotnie.

EuroRating podkreśla, że wzrost zadłużenia w połączeniu z jego niekorzystną strukturą czasową przyczynia się do systematycznego osłabiania pozycji płynnościowej spółki. Ponadto szybki wzrost stanu zapasów i wydłużający się cykl ich rotacji negatywnie wpływa na cykl konwersji gotówki. W rezultacie CCC miało w I kwartale 2019 roku po raz pierwszy w historii ujemną wartość kapitału obrotowego.

To może być jeden z głównych powodów tak silnego osłabienia kursu akcji na rynku w trakcie kilku ostatnich miesięcy. To, że spółka się rozwija to jedno i normalne jest, że korzysta z kapitału obcego. Jednak tak liczne przejęcia dokonane w tak krótkim okresie czasu trochę były ryzykowne. Spółka potrzebuje więc czasu, aby teraz to wszystko razem dobrze zgrać. Światełkiem w tunelu jest też informacja o tym, że nie planują przejęć i nowych inwestycji, a chcą skupić się nad rentownością.
Inny problem może banalny, ale istotny to pogoda. Niejednokrotnie podczas publikacji comiesięcznych wyników sprzedażowych lub kwartalnych podkreślano, że np. na wzrost/ spadek przychodów miała wpływ pogoda w danym okresie. Niestety tym elementem w biznesie nie są w stanie sterować, ale zdają sobie z niego sprawę i dostrzegają problem. Jeden z przewodniczących rady nadzorczej powiedział, że grupa pracuje nad tym, by jej sprzedaż nie była uzależniona od pogody. Chcemy handlować produktami przez cały rok. Marki sportowe i produkty premium nam to umożliwiają. Chcemy sprzedawać buty w pierwszych cenach, przyspieszyć proces zatowarowania sklepów. Jest bardzo wiele pracy. Robimy takie zmiany w firmie, które pozwolą nam za kilka miesięcy pokazać lepsze wyniki finansowe

Kamień milowy czyli rynek e-commerce

No to teraz trochę plusów. Dlaczego rynek e-commerce może dużo namieszać, oczywiście pozytywnie? Ponieważ zmieniają się nawyki zakupowe Polaków i całego świata. Już dziś można zamówić świeże bułeczki codziennie rano przywiezione pod drzwi mieszkania, nie wspominając o gotowych posiłkach na cały dzień. Smutnym widokiem jest obserwacja pary na randce, siedzącej przy stoliku w restauracji, która większość czasu zamiast ze sobą rozmawiać to zajmuje się przeglądaniem instagrama, facebooka itp., ale pokazuje to również stopień uzależnienia od „sieci”. Dlatego tak ważnym krokiem było dla CCC uruchomienie w czerwcu sklepu internetowego z dostawą. Według rynkowych raportów, liczba konsumentów kupujących online wynosi ok. 15 mln. Inny raport podaje, że z zakupów internetowych w najróżniejszej formie korzysta około 28 mln Polaków!

Wg raportu za II kwartał, udział sprzedaży w segmencie e-commerce wzrósł rdr o 50% i stanowił 21% przychodów Grupy. Spółka chciałaby, aby ten udział pod koniec przyszłego roku urósł do 30%. Naszym zdaniem nie powinno być problemu, a nawet uważamy, że wynik ten może być dużo lepszy. Głównie ze względu na takie marki jak w portfelu grupy, jak e-obuwie.pl oraz DeeZee.

Analityk DM BOŚ, Sylwia Jaśkiewicz zakłada „silną poprawę” wyników finansowych CCC w nadchodzących latach. Wpływ na to ma mieć m.in. rosnąca sprzedaż, rozwój e-commerce i dążenie do optymalizacji kosztów.

Abstrahując od tego co się dzieje w spółce, a patrząc na nagłowi artykułów dotyczące CCC czyli np.: „Plagi egipskie spadły na CCC. Wycena ostro w dół” , „Trudny okres przed CCC. Spółka przegapiła pewien trend”, „CCC spada z gwiazd na ziemię. Inwestorzy zwątpili” można przypuszczać, że jesteśmy blisko kształtowania się dołka cenowego 😀

Na koniec tej części analizy chciałem podkreślić (Michał), że od niedawna dołączyłem do grona inwestorów korzystających z AF. Cały czas się uczę więc mogą wystąpić błędy w mojej interpretacji za które przepraszam, ale jestem otwarty na dyskusję 🙂

Aktualnie cena akcji znajduje się na poziomach z 2014 i 2016 roku. Przychody ze sprzedaży spółki za 2018 rok w relacji do 2014 roku wzrosły ponad dwukrotnie. Czy skoro grupa tak silnie się rozwija i historycznie (2014 i 2016 rok) aktualne poziomy cenowe wyhamowały spadki to możemy liczyć na powtórkę i koniec zniżki kursu? W naszej ocenie, z dużym prawdopodobieństwem tak. Przemawia za tym również ogromy wolumen, który pojawił się we wrześniu.

Moment jego wystąpienia oraz wielkości, pozwala nam prognozować zbliżające się odreagowanie czyli szansę na wzrosty. Mocne wzrosty pojawią się raczej z momentem publikacji lepszych wyników lub pozytywnych informacji ze spółki, ale już można polować na akcje 😊 Kluczowy może być aktualny miesiąc, który jest swego rodzaju testem rynku w odniesieniu do wzrostów z miesiąca wcześniejszego. Jak do tej pory rynek broni minimów. WIG20 w ostatnim czasie również znajduje się w kluczowym momencie, próby obrony spadków. Jeżeli szeroki rynek powróci więc do wzrostów to dojdzie nam kolejny argument za wzrostami na CCC.

Analiza techniczna dla Czytelników – JSW

JSWW końcu nastąpiło długo wyczekiwane zatrzymanie spadków. Pytanie tyko na jak długo. Szansa, technicznie, na zakończenie trendu spadkowego wynika w głównej mierze z aktywności inwestorów. W minionym tygodniu pojawił się największy wolumen w ujęciu tygodniowym od grudnia 2016 roku. Jest to szansa na zatrzymanie spadków, ale jeden sygnał może nie wystarczyć. Z drugiej strony, inwestorzy są już na tyle „wystraszeni” i zniechęceni do JSW, że większość boi się tego papieru, a to może być dobry moment wejścia. Aktualnie nie jesteśmy w stanie prognozować zasięgu wzrostów. Jeżeli mielibyśmy szukać momentu na zakup akcji to jest to przedział 20~22 zł. Choć decyzja musi być potwierdzona przez zachowanie rynku. Podaż może się jeszcze pokusić o wejście w historyczne rejony wsparcia czyli przedział poniżej 16 zł za akcję.

Kurs: 23,40 zł

C/Z: 2,30

C/WK: 0,30

Kapitalizacja: 2,7 mld zł

EM-Score Altmana: 7,2 (ryzyko bankructwa: niskie)

F-Score: 

 

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
VictorneuctInvestJourneyrosekInvestJournojowy Kwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Slawek
Gość
Slawek

Witam, Gratulacje ,jak zwykle bardzo dobry wpis.Chciałbym może trochę inny temat poruszyć nad , którym się zastanawiam. Chodzi o „zamknięcie luki” załóżmy wzrostowej. Często się o tym mówi w kontekście tego , że luka ” lubi być zamknięta” . Ostatnio obserwowałem to na Rafako gdzie można powiedzieć , że luka została zamknięta ” w punkt”. Moje pytanie jest takie: dlaczego kurs lubi zamykać luki ? czy może ktoś się orientuje jakie są tego przyczyny ? Tak myślę ,że może tam są pominięte zlecenia i warto po nie wrócić jeżeli jeszcze są aktywne. To wtedy taki powrót może zwiastować ruch w… Czytaj więcej »

Dominik
Użytkownik
Dominik

Domykanie luki następuje gdy gracze o dużym kapitale podnoszą (albo obniżają) wartość waloru aby zamknąć pozycję po korzystniejszej cenie. To ma związek z tym że mają stratne pozycje i widzą że zagranie było złe, ale chcą zmniejszyc swoje straty. Powstanie luki jest nieprzewidywalne, domknięcie jej w neidługim czasie później wymaga sporo pracy i najczęściej oznacza zamykanie pozycji, stąd często w okolicach domknięcia powstaje zwrot. Tyle że to nie jest prawidłowość która występuje rzadko i dużo zależy od waloru – na niepłynnych walorach jak papiery w new connect to luki są kompletnie losowe i kompletnie nie ma żadnej zasady którą można… Czytaj więcej »

wolny
Gość
wolny

To dlatego tak sie Was czepialem o te dwie spolki (infoscan i 4mass) 😛 O reszcie z NC nic nie mowilem 😀 I gdzie spadki a gdzie wzrosty? 😀 😛

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny No tak, tylko, że tu jest NC i np jutro 4MS i IST mogą być już na plusie, a pozostałe nasze spółki na minusie 😀 Sami jesteśmy ciekawi z jakim wynikiem zakończymy te inwestycje 😛

rosek
Użytkownik
rosek

Jak skomentujecie ostatnią rekomendację JSW wydaną przez trigon, cena 24 zł, i zdanie że wartość dla akcjonariuszy mniejszościowych może zbiegać do zera. Przypomina mi to rekomendację dot. Lotosu, że wart 0zł. Jak analitycy już dają takie reko to chyba trend spadkowy zaczyna dobiegać końca. I co uważacie o uzasadnieniu że będzie mniejszy popyt na węgiel koksujący bo klimat i CO2. Ja uważam że z czasem tak będzie, ale za jakieś 10, 30lat.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

You are not chaste up on any people cost for generic cialis go to this analysis that usual urine toe the use.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Are tables that inspire to earnest liver. where can i buy cialis online confirmed, so it is also to respond. <a href="