Tydzień 247- Strategia inwestycyjna – polowanie

W dzisiejszym wpisie mamy dla Was kilka analiz. Pierwsza z nich to nasza bardzo nieudana inwestycja w kontrakty CCC. Straciliśmy na niej ponad 2.500 zł. Boli… ale ma boleć. Staramy się teraz spojrzeć na to wszystko z perspektywy obserwatora, ocenić co było źle oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość. Docelowo będziemy te doświadczenia chcieli wykorzystać polując na kolejne „ofiary”. W przypadku CCC upolowaliśmy silniejszego od siebie 😀 Poza CCC mamy również dla Was analizę Rafako oraz Asbis. Dzisiejszy wpis w całości jest dziełem Michała, który coraz pewniej czuje się w analizie fundamentalnej. Tak więc przekazuję już mu „mikrofon”, a Wam życzę miłej lektury 😀 Aktualna wartość portfela wynosi 48.306,18 zł. Nasz zysk netto +88,33%.

CCC- strategia „polowania”

Idea strategii „polowania”, która urodziła się w mojej (Michała) głowie polegała na złapaniu akcji nie w samym dołku, ale po możliwie niskiej cenie po silnej wyprzedaży. W teorii powinno to wyglądać tak, że w momencie gdy uznamy, że istnieje szansa na zakończenie trendu spadkowego – kupujemy pierwszy pakiet akcji z w miarę niskim SL.

Scenariusz 1: Kurs po jakimś czasie rośnie, jesteśmy w pozycji, zarabiamy.

Scenariusz 2: Kurs dalej spada, w wyniku realizacji zlecenia SL następuje zamknięcie pozycji. Ok, to element strategii. W tym przypadku czekamy na kolejną okazję i powtarzamy schemat.

Najważniejszy element tej strategii?? Ciasny SL, który zwiększa prawdopodobieństwo załapania się na mocne odbicie (nowy trend), nawet w sytuacji kilku nieudanych zagrań.

Czysta teoria, która jednocześnie tłumaczy nasze błędy w budowaniu, zarządzaniu ostatnim rozegraniem kontraktów na wzrost kursu akcji CCC. Pierwszy kontrakt kupiony po 131,80, SL 125,00. Po zniżce kursu podjęliśmy decyzję o wycofaniu zlecenia SL. Potem dokupiliśmy drugi kontrakt po cenie 111,60 zł. SL dla poprzedniej transakcji został ustawiony na poziomie 110 zł, a dla nowej na poziomie 109 zł. W wyniku dalszej wyprzedaży, zamknęliśmy zlecenia na poziomie 109 zł z pokaźną stratę.

Największa strata poza finansowa? Nastawienie do spółki. Wydaje mi się, że nawet najwięksi inwestorzy, albo biznesmeni czy zwykli ludzie, w momencie poniesienia porażki w jakiejkolwiek dziedzinie – w przyszłości stają się już na starcie sceptycznie nastawieni do kolejnego kroku w tym obszarze. Tym bardziej w ujęciu krótkoterminowym. Dlaczego to jest tak ważne i jak się to ma do strategii „polowania”.

Jeżeli zakładamy z góry, że akceptujemy nawet kilka porażek, ale przy niskim ryzyku (SL), to jesteśmy w stanie podjąć kolejną decyzję o zakupie nawet kiedy wcześniej zaksięgowaliśmy stratę. Wiemy o co gramy. Chodzi też o to, że lepiej jest zamknąć np. 5 pozycji z łączną stratą 2000 zł niż jedną na tą samą kwotę (tylko w przypadku tej strategii). Próbując 5 razy, mocno zwiększmy prawdopodobieństwo sukcesu. My przetrzymaliśmy stratę i w momencie kiedy nastąpiła kolejna zniżka, nasze nastawienie było mocno negatywne. W tym momencie nastąpiła zmiana sentymentów i kurs akcji mocno odbił.

Lekcja. Z góry mieć ustalony plan i się go trzymać. Powraca to po raz kolejny i nawet pomimo dużego doświadczenia, sami popełniamy błędy. Niech więc nasza porażka będzie cenną lekcją nie tylko dla nas, ale również dla Was 😊

Analiza Rafako

Do przeprowadzenia analiza skłoniła mnie rozmowa na forum z jednym z naszych Czytelników. @pucek od razu rzucił hasłem, że jest to „ciężka” spółka, ale uznał też, że „Spółka najgorsze chyba ma już za Sobą i wydaje się być, że wychodzi na prostą. Czy wyjdzie? Dużo zależy od renegocjacji umów na zakontraktowane roboty – wzrostu kosztów pracy i materiałów spowodował znaczne straty.”

Mnie zainteresowała ze względu na pojawienie się ultrawysokiego wolumenu dnia 10 października 2019 r. Na początku października, kurs akcji osiągnął historyczne minimum na poziomie 0,84 zł. Od tamtej pory akcje zdrożały do okolic ~1,20 zł, aby aktualnie po raz kolejny testować okolice minimów. Mamy więc fajny czas na „zakupy’ w sytuacji kiedy nasza strategii, analiza da nam pozytywne sygnały.

Spółka aktualnie wyceniana jest na około 118 mln zł. Przy średniorocznych przychodach na poziomie 1-2 mld na przestrzeni ostatnich kilku lat, wydaje się to naprawdę niewiele. Największym problemem, który składnia inwestorów do pozbywania się akcji, mogą być opóźnienia przy realizacji kontraktów oraz wzrost kosztów przy realizacji projektu Jaworzno. Rynek oczekuje ugody, renegocjacji umowy do końca tego roku. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy powinniśmy zobaczyć przynajmniej krótkoterminowe odreagowanie spadków.

6 grudnia pojawił się raport wydany przez DM BOŚ, z rekomendacją sprzedaj i ceną docelową 0,75 zł, czyli z potencjałem dalszego spadku około 19%. Tylko podczas piątkowej sesji akcje taniały o ponad 10%. Pytanie czy nie jest to już „panika” 😊 ?

Warto dodać, że Rafako prowadzi projekt motoryzacyjny – elektrycznych autobusów. W naszej ocenie drzemie tu ogromny potencjał i ciekawa dywersyfikacja portfela.

Ok, czas na liczby. Przeprowadziliśmy kilka zestawień, aby spróbować znaleźć zależności, które pozwolą nam ocenić czy „dno” mamy już za sobą oraz postawić jakąś prognozę. Pierwsze zestawienie dotyczy relacji kursu akcji do przepływów pieniężnych (dane w skali roku).

RafakoPo pierwsze – widać, że spółka ciągle nie ma ustabilizowanych przepływów na każdym z poziomów. Nie ma to jednoznacznego wytłumaczenia, ale można przyjąć, że generuje to pewnego rodzaju ryzyko „niestabilność” podmiotu, które przekłada się właśnie na wahania kursu. Mocno zauważalna jest zmiana sentymentów w latach 2010-2012. W 2011 roku mocno wzrosły przepływy z działalności inwestycyjnej. Część ta dotyczy wpływów oraz wydatków związanych z działalnością inwestycyjną jednostki, czyli między innymi przychodów odsetkowych, z dywidend, zbycia środków trwałych oraz wydatków na zakup środków trwałych, nieruchomości lub inwestycje finansowe.

W 2012 roku z kolei wartość ta kształtowała się na poziomie minus ~34 mln zł. Ciężko jednoznacznie określić, czy któraś z pozycji przepływów pieniężnych może mieć wpływ na kształtowanie się kursu akcji. Przynajmniej w przypadku tej spółki, na dzień sporządzenia analizy.

Uznaliśmy, że więcej „sygnałów” może przynieść analiza zadłużenia przedsiębiorstwa.

Zbadaliśmy następujące wskaźniki:

– Zadłużenie ogólne

– Wskaźnik ogólnej sytuacji finansowej.

Zadłużenie ogólne. 

Wysokie poziomy wskaźnika (powyżej 0,5) oznaczają duży udział długu w działalności firmy i przez to ryzyko nawet bankructwa w wypadku pogorszenia się koniunktury. Niskie poziomy wskaźnika świadczą natomiast o sile finansowej firmy i tym, że potrafi sama finansować swoją działalność i majątek.

RAFAKOW analizowanym przypadku, wartości bliskie 0,5 to raczej marzenie. Patrząc na wykres, to raczej poziom ten stanowi dla firmy sygnał to dalszego zadłużania się ponieważ ani razu wartość ta nie spadła poniżej pułapu 0,5. Wartość tego wskaźnika powinna spadać lub utrzymywać się na tym samym poziomie, ale wzrost oznacza rosnące ryzyko. Relacja kursu akcji do wskaźnika zadłużenia ogólnego pokazuje, że rynek ewidentnie obserwuje i respektuje stan zadłużenie firmy. Ciągłe utrzymywanie się na wysokim poziomie oraz jego wzrost zniechęca inwestorów do posiadania akcji.

Wskaźnik ogólnej sytuacji finansowej

Wzrost poziomu wskaźnika interpretujemy jako poprawę ogólnej sytuacji finansowej, wynikającą z poprawy dopasowania struktury kapitałów do struktury majątku.

RAFAKOWartość tego wskaźnika od kilku kwartałów regularnie rośnie, ale w 2019 roku niestety zauważalne jest jego pogorszenie. Jest to kolejna cegiełka, która tłumaczy tak mocną wyprzedaż akcji.

Rosnący portfel zamówień oraz nowe projekty skłaniają spółkę do sięgania po zewnętrzne finansowanie. To wpływa na pogorszenie się sytuacji finansowej, zadłużenia. Dodatkowo problemy przy realizacji projektu „Jaworzno” tłumaczą długoterminowe spadki.

RAFAKOMimo nie do końca dobrej sytuacji w firmie, analiza wykresu wskazuje na mocny wzrost zainteresowania. Od wrześnie 2019 roku ewidentnie widać rosnącą aktywność inwestorów. Może to być podyktowane historycznie niską wyceną spółki. Piątkowe spadki doprowadziły do testu historycznych minimów na poziomie ok 0,85 zł. Przedział cenowy 0,85~0,95 wydaje się być mocno atrakcyjny. Przed nami jednak silna strefa oporu na wysokości 1,13~1,27 zł.

Analiza techniczna dla Czytelników – ASBIS

Na pierwszy rzut oka, zauważyliśmy mocne podobieństwo do kursu akcji RFK. Na ASBIS jest to okres 2015-2016 kiedy po mocnej aktywności w okolicach minimów nastąpiła próba formowania nowego trendu wzrostowego. Jest to etap, którego aktualnie spodziewamy się na RFK.

ASBISWracając jednak do wykresu spółki Czytelników, po kolejnym impulsie wzrostowym, spodziewalibyśmy się raczej krótkoterminowego ochłodzenia nastrojów- korekty. Poziomy cenowe na których przebywa kurs, w przeszłości mocno hamowane były przez podaż (również wzrost wolumenu). Ponadto to już kolejna próba przebicia oporu. W ujęciu długoterminowym widzimy szansę na kontynuację zwyżki, a za poziom wsparcia traktujemy okolice 2,14~2,56 zł. Taki długoterminowy trend boczny, z którym mamy do czynienia od okolic 2017 roku, może prognozować nowy silny trend. Wszystko więc zależy od kierunku nowego wybicia.

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?
 

15
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
VictorneuctInvestJournojowy KMaxKoartInvestJourney Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

A jak oceniacie Panowie „Orlenowe zagrania” z próbą przejęcia?

DarekP
Gość
DarekP

Odnośnie Rafako sugeruję wysoce posuniętą ostrożność. Kiedyś mocno się interesowałem z uwagi na ciekawy zakres działalności (kotły i systemy filtracji w elektrowniach), wiadomo prąd w Polsce z węgla, a filtry to działanie ekologiczne, które już wtedy w Unii były mocno widoczne. Inwestycje okazały się jednak „różne” 😉 a za takim obrotem spraw stały decyzje głównego akcjonariusza tj. PBG i Pana Wiśniewskiego wraz z rodziną (nie jestem pewien ale jeśli się dobrze poszuka to pewnie tutaj znajdziesz powody tych dziwnych przepływów finansowych). Jeżeli dobrze pamiętacie PBG była bodaj największą polską spółką budowlaną pokroju Budimexu dzisiaj. Kurs akcji zjechał z okolic 100… Czytaj więcej »

Koart
Użytkownik
Koart

Witam! Co uważacie o inwestycji w MLsystem , nie ukrywam ze zainwestowałem w ta spółkę nie małe pieniądze ale sam już nie wiem czy w perspektywie długoterminowej to nie zbyt duże ryzyko, mam uśrednioną cenę za akcje 27,30 i ale ostatnio zaczęła niepokojąco spadać w dół do poziomu około nawet 25,00 Fotowoltaika to niby przyszłość ale jak z waszej strony oceniacie taką inwestycje niby firma jest rozwojowa ale przychody i rentownosc maja jeszcze niezbyt wielkie , ale w bliskim okresie jest otwarcie nowej hali produkcyjnej i uruchomienie linii produkcyjnej szkła z powłoka kwantowa wiec wydaje się że perspektywy są ok.… Czytaj więcej »

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Koart Hej! O fotowoltaice ostatnio dyskutowaliśmy w komentarzach i cały czas utrzymujemy to samo stanowisko. Branża wydaje się być tak jak piszesz bardzo ciekawa i perspektywiczna, ale jak słusznie zauważyłeś wciąż jeszcze ryzykowna. My jednak wolimy poczekać nie tylko na boom na kursie, ale również w wynikach finansowych. Tym bardziej, że ostatnio „zwerbowaliśmy” już do portfela kilka spółek z NC i potrzebują one czasu na rozwinięcie skrzydeł. Nie chcemy więc przesadzić i za bardzo postawić na „marzenia” 🙂 Wolimy mieć równowagę w drużynie 🙂

Max
Gość
Max

Przyjrzyjcie się JJB, właśnie wypuścili świetny trailer nowej gry
https://www.youtube.com/watch?v=o-25KVaVAhI

Na przełomie stycznia i lutego będzie trailer Realpolitiks 2, więc to może być ciekawa spółka na nadchodzący rok.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Max Powiedzmy, że mamy już ją na swoim radarze 😀 Ale dzięki za „wrzutkę”. To przy okazji może standardowe pytania na początek: dlaczego uważasz, że trailer jest świetny? I jaka może być główna siła tej spółki w nadchodzącym roku?

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Care Duro Rehab Thickening-25 Fibrous Respectfully Can Only Revealed Mr. cialis reviews to light that uncountable of these govern deployment reducing symptoms.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

I’m a assemblage and started my subvene squeezing a reasonable. buy cialis online pharmacy Lay turn is a quiet