Tydzień 251 – Efekt Wiedźmina

O serialu „Wiedźmin” (Netflix) wiadomo było od dawna. Od dawna wiadomo było również, że jego premiera będzie miała pozytywny wpływ na sprzedaż gry o tym samym tytule. Jednak to co się stało po 20 grudnia, kiedy to na ekrany/monitory widzów trafiła produkcja Netflixa, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wiedźmin 3 (CD Projekt), napędzany popularnością serialu,  błyskawicznie znalazł się na 1 miejscu bestsellerów steam i nie schodził z niego przez kilka kolejnych dni. Dodatkowo gra pobiła swój premierowy peak ustanowiony 4,5 roku temu (!!!), gromadząc jednocześnie przy komputerach aż 101.930 graczy (wcześniej 92.268)! O sukcesie serialu świadczy również popularność Pana Andrzeja Sapkowskiego, który stał się jednym z najchętniej kupowanych autoróww na świecie w serwisie Amazon. Obecnie wiedźmińskie książki są tam wyprzedane. Taki tam „efekt serialowego Wiedźmina” 🙂 Tak więc dzisiaj z tej okazji nasza InvestJournojowa recenzja produkcji Netflixa! Wartość naszego portfela wynosi 56.233,78 zł. Nasz zysk netto to +108,27%.

Wiedźmin (Netflix) – recenzja

Zanim przejdziemy do naszej oceny serialu „Wiedźmin”, chcielibyśmy najpierw wspomnieć o recenzjach krytyków oraz pozostałych widzów. nastąpiła tutaj bowiem spora rozbieżność. 53% vs 78%. Wśród specjalistów wyróżnia się jedna recenzja, przy której widnieje cyfra 0 (link tutaj). Jej autorami są  Darren Franich i Kristen Baldwin z portalu Entertainment Weekly. Z ciekawości aż ją przeczytaliśmy. Rozumiemy, że można mieć własne zdanie i skreślić film/grę po kilku minutach (sami często to robimy w przypadku gameplay’ów), no ale my jesteśmy tylko prostymi inwestorami 😀 Od profesjonalnych krytyków oczekiwalibyśmy jednak bardziej rzetelnej analizy, a co za tym idzie recenzji. Był już kiedyś pewien Pan, który wycenił Lotos na 0 zł i wyleciał za to z pracy 😀 Więc lepiej z tymi zerami uważać 😛 No ale pewnie chodziło o kontrowersję i nabijanie wyświetleń, więc to im się udało osiągnąć. Komentujący jednak dali już znać, co myślą o takim podejściu.

No ok to teraz przejdźmy do naszych wrażeń. Na samym wstępie zaznaczamy, że mimo, że znamy cały świat z książek i gier, to staraliśmy się patrzeć przez pryzmat „świeżaka”, bo właśnie tacy stanowią największą część widowni 😀 Na bieżąco nasze zdanie staraliśmy się publikować na forum w temacie „Seriale / Filmy”. I tak:

Początkowo mieliśmy mieszane uczucia. Sporo wątków wydawało się być niezrozumiałych, upchanych bez wyjaśnienia, jakby w przyśpieszonym tempie z pominięciem istotnych szczegółów. Tak więc pojawiały się pytania „Kto to jest? O czym oni rozmawiają? Co tu się w ogóle dzieje?!”. Było to wszystko takie trochę chaotyczne. Nie pomagały również 3 ścieżki czasowe, odrębna dla każdego z głównych bohaterów. Geralta, Yennefer oraz Ciri poznawaliśmy na przemian, ale wydarzenia związane z każdym z nich rozgrywały się w różnych okresach czasu (liczonych w latach). Tak więc początkowo można było się w tym pogubić. Z czasem jednak wszystko zaczynało się łączyć w całość 🙂 Dla nas przełomowym okazał się być odcinek nr 4 (opinia z forum):

„Ja jestem po 4 odcinku i chyba jest on najlepszy z tych, które do tej pory obejrzałem. Skleja on wszystko w 1 całość i daje widzowi wskazówkę, o co tu chodzi 😀 Wcześniej obawiałem się właśnie, że jest zbyt chaotycznie i można się w tym wszystkim pogubić. A tutaj nie dość, że spoiwo całej fabuły to jeszcze świetne ukazanie postaci Geralta i Yennefer. Jest nadzieja! 😀

No i faktycznie później było już tylko lepiej, a każdy następny odcinek pozwalał nam coraz lepiej odnajdywać się w otaczającym nas wiedźmińskim świecie 😀 Skończyło się na tym, że po pierwszym sezonie czujemy głód Wiedźmina! I jest to chyba najlepsze podsumowanie, którym możemy określić nasze odczucia po napisach końcowych. Oczywiście serial nie jest idealny i nie każdemu przypadnie do gustu, no ale my dzisiaj postaramy się wypunktować jego mocne strony:

1. Scena walki w Blaviken

Nasza reakcja, jak i materiał filmowy, poniżej. Niech ten GIF wystarczy za tysiąc słów 😀 

Szkoda, że takich walk nie było więcej 😛 Pozostałe przy tym wyglądają jak bójki przedszkolaków 😀

2. Odtwórcy głównych ról

Henry Cavill (Geralt) – to jest po prostu 100-procentowy Geralt. Dla nas to co zrobił Henry to mistrzostwo świata. Lepszego aktora do tej roli po prostu być nie mogło. Znajomość postaci, brak dublera, praca z mieczem, głos, mimika, sylwetka – wszystko w punkt. Oglądanie go w akcji było czystą przyjemnością.

Anya Chalotra (Yennefer) – tutaj przyznajemy, że początkowo mieliśmy obawy. W oglądanych przez nas wywiadach niepozorna i nieśmiała Pani o hinduskiej urodzie nie do końca pasowała nam do wrednej i szalenie pewnej siebie Yen. No ale Anya zrobiła to co do niej należało, czyli odegrała swoją rolę w sposób perfekcyjny. Nam najbardziej zapadła w pamieć scena pierwszego spotkania z Geraltem, scena walki z magiem-zabójcą i jego „zwierzaczkiem” oraz następująca zaraz po niej scena na plaży. Anya miała tu okazję pokazać drugie, mniej znane, oblicze Yennefer. Wypadła bardzo przekonująco.

Freya Allan (Ciri) – do tej pory nie miała zbyt wielu okazji, by pokazać swoje aktorskie rzemiosło i wypadła dosyć nijako. W pierwszym sezonie Ciri jest przestraszonym dzieckiem, które ucieka przed całym światem. Czekamy więc na jej przemianę 🙂 Pamiętajmy, że docelowo Cirilla staję się prawdziwą bestią jeśli chodzi o władanie mieczem 😀 Zapewne Freya będzie potrzebować dobrej dublerki, gdyż nie podejrzewamy tej 160-cm dziewczyny o samodzielne poskromienie tego typu broni. Ale może chociaż odbędzie intensywny kurs jazdy na łyżwach 😀 Fani książek wiedzą w jakim celu. Innym nie spoilujemy. 

Joey Batey (Jaskier) – dla nas ogromne zaskoczenie na plus. Wydaje nam się, że odegranie tej roli i przekonanie nią do siebie widza było sporym wyzwaniem. Jaskier był bardzo naturalny, mimo, że gadatliwy, to nie irytujący. Dał się lubić. W jego roli na pewno pomógł fakt, iż Joey potrafił grać na lutni. Zresztą jego wykonanie „Toss a coin” robi furorę w sieci 🙂 Urzekło nawet Baby Yodę!

I jeszcze chcielibyśmy wyróżnić 3 postacie: MyAnna Buring (Tissaia de Vries), Adam Levy (Myszowór) oraz Emma Appleton (Renfri). Świetne role. Aż szkoda, że Emma dostała tylko 1 odcinek 🙂 

Ogólnie obsada na mocne 5!

3. Klimat

W listopadzie w artykule „Zaglądamy do CD Projekt” komentując serialowy trailer pisaliśmy tak: „Po trzecie klimat. Poczuliśmy w nim to co chcieliśmy, czyli cały ten wiedźmiński świat. Jest epicko, tajemniczo, brutalnie, magicznie. Oczywiście tak jak napisaliśmy wyżej zalatuje trochę USA, bo np driady murzynki nie do końca pasują do naszej wizji Brokilonu, no ale całość ma taką fajną otoczkę i widać, że jest robiona z rozmachem. Tak więc nie narzekamy 😛

Swoje zdanie podtrzymujemy. Z każdym kolejnym obejrzanym odcinkiem coraz bardziej zatapiamy się w ten wiedźmiński świat. Jest w nim coś co przyciąga. Tak jak napisaliśmy jest epicko, tajemniczo, brutalnie, magicznie. Do tego szalenie wyraziści bohaterowie, których stopniowo poznajemy. Zaczynamy rozumieć ich motywy działania oraz, mimo różnych osobowości, zaczynamy lubić. Z czasem jesteśmy po prostu ciekawi ich dalszych losów. I to jest coś, co udało się Netflixowi osiągnąć i za co naszym zdaniem należą im się ogromne brawa. 

Tak więc podsumowując naszym zdaniem Wiedźmin Netflixa jest bardzo udaną produkcją! Co ważne powstała ona z poszanowaniem książek i całego wiedźmińskiego uniwersum. Jako ogromni fani tego świata nie czujemy się sponiewierani 😛 Całość oglądało się bardzo przyjemnie i po pierwszym sezonie – czujemy niedosyt! Netflix bardzo umiejętnie otworzył całą serię i przygotował sobie grunt pod kolejne sezony. Tak więc jesteśmy bardzo ciekawi kolejnych przygód naszych ulubionych bohaterów! Podkreślić jednak należy, że by w pełni docenić ten serial – nie można skakać po odcinkach albo kończyć oglądania po pierwszych kilkudziesięciu minutach. Rozkręca się on z minuty na minutę, więc dajmy mu czas na rozwinięcie skrzydeł. 

P.S. Mały minus za zmarnowany potencjał Brokilonu, który zupełnie nie oddawał tego, co czuło się w książkach. I po co te wszystkie światełka! Co to ma być?! 😀 Lepiej mogła również wypaść Anna Schaffer jako Triss. No ale to takie małe szczególiki 😛

OCENA: 8/10


CCC oraz Wielton – Czy to już czas na zakupy?

Chcemy wrócić do tych dwóch spółek ponieważ jakiś czas temu przeprowadziliśmy ich analizy i stwierdziliśmy, że są to fajne podmioty na „polowanie” końca spadków.

Zacznijmy od CCC. Analizę przedstawiliśmy w podsumowaniu z 13 października 2019 r. 

CCC„Czy skoro grupa tak silnie się rozwija i historycznie (2014 i 2016 rok) aktualne poziomy cenowe wyhamowały spadki to możemy liczyć na powtórkę i koniec zniżki kursu? W naszej ocenie, z dużym prawdopodobieństwem tak. Przemawia za tym również ogromy wolumen, który pojawił się we wrześniu.” To nasze słowa podsumowujące analizę. Od tamtego momenty kurs akcji spadł z poziomu 128 zł do 114 zł, a momentami zbliżył się do 100 zł.

Kluczowa zmiana, kamieniem milowym, będzie redukcja zadłużenia oraz wyhamowanie inwestycji. To w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy wyników i wizerunku (wśród inwestorów). Już mamy wstępne deklaracje prezesa: „Intensywny okres inwestycyjny mamy za sobą. (…) W kolejnych latach CAPEX nie powinien przekraczać 200 mln zł”- Źródło. Ciekawe informacje może zwierać strategia rozwoju spółki do 2022 roku, która powinna zostać ogłoszona już niebawem. Ma ona zakładać poprawę rentowności i spadek zadłużenia. W grudniu pojawiły się dwie nowe rekomendacje spółki, jedna typu „trzymaj”, a druga „kupuj”.  widać więc ciągłe niezdecydowanie analityków. Spółka więc robi się coraz bardziej gorąca i atrakcyjna 😊

Wielton to kolejny podmiot, który na pewno warto śledzić. W analizie z 27 października 2019 r. przedstawiliś my go, jako motoryzacyjnego giganta. 

Wielton„Po tych kilku miesiącach rynek dotarł do okolic 6,00~8,30 zł za akcje, które traktujemy jako potencjalne pole do odwrócenia trendu spadkowego. Krótka analiza fundamentalna, którą zaprezentowaliśmy w dzisiejszym podsumowaniu, pozwala nam przyjąć tezę, że spadki wywołane były m.in. realizacją strategii od 2017 roku. W trakcie jej trwania Grupa dokonała licznych akwizycji oraz inwestycji, które finansowane były nie tylko ze środków własnych. Zadłużenie finansowe z poziomu ok 73 mln w II kw. 2016 roku wzrosło do ok 410 mln w II kw. 2019 roku. Diametralnie jednak w tym czasie zmieniły się obroty spółki ponieważ w relacji do 2016 roku wzrosły blisko dwukrotnie. Aktualne poziomy cenowe są więc bardzo atrakcyjne.”

Dziś podpisujemy się nadal pod tymi słowami. Mimo tego iż cena spadła momentami poniżej 6 zł za akcje. Spółka ta w pewnym sensie jest bardzo podobna do CCC. Obie mocno inwestują, przejmują podmioty na światowych rynkach. 

Z jednej strony obawy budzi możliwość wyhamowania gospodarek światowych, ale z drugiej jednak widać, że strategia ekspansji i dywersyfikacji na różne rynki przynosi pozytywne efekty. Liczby zarejestrowanych przyczep w kraju spada, ale sprzedaż rośnie na rynkach CEE (Rumunia, Bułgaria, Węgry, Czechy, Słowacja, Serbia, Słowenia i Chorwacja), a dodatkowo mocno wzrosła sprzedaż przyczep rolniczych.

W obu przypadkach idealnie byłoby zobaczyć jeszcze przejaw paniki. Mocne tąpnięcie. Choć w przypadku WLT mogło ono już mieć miejsce. W długim terminie są to spółki (na pewno prywatnie) typu must have.

Analiza techniczna dla Czytelników – CD Projekt

Wybór spółki do analizy nie jest zaskoczeniem 😊 Dla nas to jedna z największych perełek inwestycyjnych, jak do tej pory. Pierwsze transakcje akcjami CDR (pierwsza spółka w blogowym portfelu) miały miejsce w marcu 2015 roku. Za jedną akcję płaciliśmy wtedy 18,87 zł !!! Kupiliśmy wtedy 71 akcji za kwotę 1 339,77 zł. Gdybyśmy tylko ten mały pakiet, nienaruszony trzymali do dnia dzisiejszego to wart byłby on  20 306 zł. Ehhh… sentyment i ukryte utracone korzyści, ponieważ od samego początku wierzyliśmy w tą spółkę, a jednak „bawiliśmy” się pakietami akcji. Ale to też duża lekcja dla nas. Na początku funkcjonowania bloga, duży nacisk kładliśmy na analizę techniczną. Dziś nasze podejście do AT wygląda zgoła inaczej 😊

Wróćmy do „perełki”.  20 grudnia to jedna z dat w historii Wiedźmina, którą warto zapamiętać. Choć wydarzenie to nie jest bezpośrednio związane z samą spółka to jego wpływ okazał być się piorunujący. Tego dnia nastąpiła premiera serialu Wiedźmin na Netflix. Czy rynek na coś liczył? Spodziewał się pozytywnej korelacji? Patrząc po zachowaniu ceny- tak. 17 grudnia kurs akcji po krótkiej konsolidacji ruszył na północ. Do 20 grudnia urósł już o około 5%. Do dnia dzisiejszego, impuls wzrostowy wywindował kurs akcji o blisko 12 %.

Wracając do zasadności stosowania AT i tego czy działa. Odpaliłem wykres w aplikacji tradingview, aby wykonać analizę ceny. Zapisana była tam moja stara prognoza (wykres poniżej).

CD ProjektChoć wielu może stwierdzi: „co to za prognoza, która zawiera tylko jedną projekcję Fibonacciego” to dla mnie mniej znaczy więcej. Kiedyś szukałem przeróżnych sygnałów, wzorców, schematów itp., a dziś analizuję tylko relację ceny do wolumenu i dodaję czasem zależności Fibonacciego. Kluczowa jest jednak sytuacja fundamentalna w firmie. Patrząc więc na powyższy wykres, zewnętrzne zniesienie Fibonacciego sprawdziło się w punkt (pomiar A do B)😊Cena aktualnie zatrzymała się na wysokości 161,8 %. Nie podchodzę do tego mocno optymistycznie ponieważ wiem, że dziś się udało, ale innym razem cena będzie np. +/- 5 lub 10% od poziomu Fibonacciego i wcale to nie musi skreślać wiarygodności Fibo. Fibo pomaga mi tylko określić potencjalne poziomy. Nie jest wyznacznikiem momentu otwarcia lub zamknięcia pozycji. Kiedyś tak było. Dziś, jak na załączonym przykładzie, mamy potwierdzenie, że cena potrzebuje impulsu do wzrostu. Podobnie jest ze spadkami. Ruch może być kontynuowany, przebije wszystkie poziomy Fibo jeżeli będzie miał ku temu podstawy fundamentalne. Taka krótka lekcja 😊

Ocena aktualne sytuacji na wykresie i próba ewentualnej projekcji końca wzrostów jest bardzo trudna. Warto mieć na uwadze fakt, iż cena znajduje się na wspomnianym poziomie 161,8% Fibnacciego ponieważ jest to czynnik techniczny, który w jakimś stopniu może potwierdzić moment zawrotu. Wielkimi krokami zbliża się premiera Cyberpunk 2077, która zaplanowana jest na 16 kwietnia. W tle ogromny sukces sprzedażowy gry Wiedźmin 3 wywołany po części serialem.

To co przychodzi do głowy to możliwość realizacji zysków. Pytanie więc kiedy ona nastąpi. CP2077 będzie prawdopodobnie ogromnym sukcesem. Analitycy już prognozują, że gra w ciągu 12 miesięcy może sprzedać się w 28 mln kopii. Rośnie więc jeszcze bardziej hype wokół CDR, a to powoduje wysokie ryzyko. Nie mówimy, że kurs przestanie już rosnąć, ale warto zachować ostrożność i obserwować wolumen i ruchy ceny ponieważ one mogą dać pierwsze sygnały korekty.

Kurs: 286 ,00 zł

C/Z: 254,89

C/WK: 27,64

Kapitalizacja: 27,49 mld zł

EM-Score Altmana: 11,5 (ryzyko bankructwa: prawie żadne)

F-Score: 

Analizę techniczną jakiej spółki chciałbyś zobaczyć?
 

92
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
84 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
46 Comment authors
IvanzlwVictorneuctwolnyInvestJournojowy KCahir Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wolny
Użytkownik
wolny

Skad ten peak graczy 101.930? Ja widze 102.172 https://steamdb.info/app/292030/graphs/

audiosystem
Użytkownik
audiosystem

Wolny to źle widzisz przecież tam obecnie jest już 103,329 nowy rekord i Wiedźmin 3 w pełnej cenie na Steam znów TOP 10 🙂

wolny
Użytkownik
wolny

Dokladnie, dzisiaj przebili, tez obserwowalem 🙂 Moze jeszcze jutro z racji wolnego dnia ustanowia kolejny 🙂

Maciek
Gość
Maciek

Niestety KMB jest wolne tylko w części krajów, na pewno nie w US czy UK. Także na kolejny rekord przyjdzie nam trochę poczekać.

wolny
Użytkownik
wolny

Wlasnie zwrocilem uwage ze USA dzisiaj dzialaja 🙂

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny Powiem Ci, że nie jestem w stanie Ci wytłumaczyć 😀 Brałem ze steamcharts, ale przecież w momencie pisania artykułu faktycznie rekord na steamdb był 102k. I obecnie zarówno steamdb, jak i steamcharts się ze sobą pokrywają. Więc albo ja jestem jakiś ślepy albo źle przepisałem albo steacharts nie zaktualizował poprawnej liczby 😛 Serio nie wiem 😀 Tyle dobrze, że różnica 200 osób to żadna różnica 😀

wolny
Użytkownik
wolny

Dokladnie, dzieki za odp bo zastanawialem sie skad byly brane dane 🙂

Adam
Gość
Adam

Jakieś przemeblowanie portfela w 2020?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Adam Zmiany na pewno będą, ale ciężko na ten moment stwierdzić jak duże. Jedno jest pewne – szykuje się mega ciekawy rok, a my wchodzimy w niego z kilkunastoma spółkami. Tak więc będzie się działo. Tylko oby działo się więcej dobrego niż złego, tego sobie i wszystkim Wam życzymy 😀

Adam
Gość
Adam

Patrząc na wykres redow wydaję mi się, ze 300zl to kwestia czasu. Oczekuje spotkania na wycenie z optimusa i to nie w odległym czasie. Nie spodziwam się juz korekty wiekszej niz 10%-12% jesli jakakolwiek będzie. Prawda jest tylko taka, ze rosniemy i nie zamierzam grac pod prąd. Najbliższe pół roku będzie ciekawe. Dodam, ze w tym roku wolumen obrotu najwyszego dziennego obstawiam właśnie u redow. Nie będziemy wrozyc ile moze byc kurs ale czy zobaczymy wstrzymane notowania na pewien czas? Mnie nie zdziw nic, jak i powolny wzrost jak i szaleńcza euforia dziennia czy tygodniowa. Coś co dziś nam się… Czytaj więcej »

Max
Gość
Max

CDR ma kapitalizację zbliżoną do Ubisoftu dysponując 10% ich mocy produkcyjnych. Tutaj szykuje się gigantyczna realizacja zysków niezależnie od tego czy będzie sukces. Naprawdę nie łapię co mają w głowach ludzie kupujący CDR na tych poziomach.

Max
Gość
Max

Sorry, nawet nie 10%, tylko 6%…

Maciek
Gość
Maciek

To twoja autorska metoda wyceny spółek według liczby pracowników ? Szkoda, że nie uwzględnia zysków generowanych przez daną firmę. A raczej może straty w przypadku Ubisoft. Następnym razem przygotuj się trochę lepiej do lekcji by uniknąć ponownego zbłaźnienia się :]

Max
Gość
Max

Sam się błaźnisz. Ubisoft wydaje kilka dużych tytułów co roku, i ma gigantyczne portfolio gier generujące niemal 8mld złotych przychodu rocznie. Samego Rainbow Six Siege sprzedali ponad 50mln kopii. Możesz sobie pisać co chcesz, ale na CDR będzie w tym roku wielkie sprzedawanie faktów.

Maciek
Gość
Maciek

Poważnie wydają dużo tytułów ? Ciekawe, nie wiedziałem…
Raz jeszcze powtórzę: jaki mieli wynik finansowy za 2019, 2018 czy 2017 ? Podaj te wspaniałe wskaźniki. Czekamy na max-zyski netto od Francuzów.

Maciek
Gość
Maciek

I jeszcze jedno. Rozumiem, że giełdy światowe w przeciwieństwie do ciebie nie dostrzegają tych super przychodów UBI i uparcie zaniżają wartośc spółki 😀 Złośliwcy piętnują jakieś tam koszty operacyjne, o co w ogóle im chodzi.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Proszę bardzo: 2017: 108 mln EUR zysku, 2018: 139 mln EUR, 2019: 100 mln EUR, z tym, że tu chyba te dane są jeszcze nie za cały rok. Jeśli odniesiemy bieżącą cenę do zysku z 2018, to C/Z wynosi 52, jeśli do tego z 2019 – to już 75. CDR wydaje się dużo zdrowszy bilansowo, ale Ubisoft wypracowuje jednak powtarzalne przychody i zyski, a CD Projekt jest ciągle spółką jednego IP i w tym widzę największe niebezpieczeństwo. Od CP naprawdę duuużo zależy, gracze wkrótce powiedzą ‚sprawdzam’ i dopiero wtedy okaże się, czy obecna kosmiczna wycena była uzasadniona. Tak czy owak… Czytaj więcej »

Maciek
Gość
Maciek

Te liczby 108/139/100 się zgadzają, ale jest to praktycznie zysk netto za lata 2016/2017/2018. Tam rok fiskalny kończy się na koniec marca. Za ostatnie 12 miesięcy mamy stratę netto 40 mln.
Zsumowany wynik netto za 4 ostatnie lata to +307 mln euro. CDR z dużym prawdopodobieństwem pobije to w samym 2020.
Wy naprawdę sądzicie, że duzi gracze/ fundusze inwestują w ciemno i ignorują takie dane ? 🙂

Ehhh
Gość
Ehhh

No niesamowite, będą mieli jeden rok z większym zyskiem. Co za okazja, nic tylko kupować.

Oczywiście że duzi gracze ignorują, bo mogą. Kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Duzi gracze w tym roku wykorzystają medialny hype do ubrania ulicy a później okaże się że gra „jednak nie spełniła wyśrubowanych oczekiwań” i uwalą kurs na 120-150zł by Janusze grzecznie oddały to co kupiły na górce.

Po sukcesie trzeciego wieśka uwalili kurs z 27 zł na 20zł i teraz wykręcą ten sam numer, tylko na dużo większą skalę.

Ehhh
Gość
Ehhh

Zresztą po premierze drugiego wieśka też była taka jazda z górki, także już widać pewien schemat na tej spółce, prawda?

Maciek
Gość
Maciek

Jaki znowu schemat… Premiera W2 miała miejsce w 2011 roku. To były zupełnie inne czasy. A sprzedaż W2 okazała się lekko rozczarowująca zarówno dla inwestorów jak i samej spółki. Od tamtego czasu nie publikują już żadnych prognoz.
Realizacja zysków to podstawowe działanie na giełdzie, a nie żaden schemat typowy dla premier CDR.

Maciek
Gość
Maciek

Jeden rok ? 342->250->200->109 mln zł netto przez 4 lata od wydania W3. Jak sie już pisze o januszach to warto się zastanowić czy samemu się nim nie jest. Zapachniało tu znawcami z bankiera, czekamy na kolejnych :]

wolny
Użytkownik
wolny

Dlaczego jeden rok z wiekszym zyskiem? Wydadza jeszcze multi CP. Widac ze potrafia monetyzowac gre przez lata a do tego jeszcze jedno IP bodaj do konca 2021 r.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

No ja obecnie pieniędzy w Ubisoft bym nie włożył, co nie zmienia faktu, że wycena CDR musi zostać urealniona znakomitą sprzedażą CP. Jesli w 2020 r. firma zarobi te 1,5 mld zł, cena 300 zł za akcję pewnie będzie adekwatna, ale pamiętajmy, że to oznacza sprzedaż jakiś 25 mln sztuk. To niemało.

Tak sobie myślę, że to oznacza, że CP nie powinien wypaść z pierwszej strony na Steam przez pierwszy miesiąc?

Maciek
Gość
Maciek

Steam jest podstawą tylko dla polskich inwestorów. W roku premierowym W3 rynek PC stanowił niewiele ponad 30% sprzedaży. Nie rozumiem też dlaczego C2077 ma być na pierwszej stronie przez miesiąc. Tutaj kluczowa będzie sprzedaż przez tydzień około-premierowy (również przed 16 kwietnia). Zapewne w ciągu 48h pójdzie minimum 1/3 całego rocznego wolumenu.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@maciek – ale robiłeś jakieś badania co do preferencji? 😀
Steam jest dobry do szybkiej oceny, jak przyjęła się gra i jaka może być potencjalna sprzedaż ogółem, więc warto brać go pod uwagę. Ale oczywiście możesz mieć własne, niekoniecznie sensowne zdanie na ten temat.
A proporcje, o których piszesz, to były aktualne 5 lat temu, przynajmniej dla W3. Później to było 50/50, a aktualnych danych dla innych, porównywalnych tytułów nie znam. Może nas oświecisz, jak aktualnie wygląda ten stosunek dla premier.

Maciek
Gość
Maciek

Nie podaję ci moich opinii, tylko faktyczny stan rzeczy.
Także twoja buńczuczność jest dla mnie co najmniej nieuzasadniona. Steam do oceny sprzedaży ? Oczywiście, ale tylko jej mniejszego wycinka.
Źle odczytujesz raporty CDR i podważasz sensowność mojej wypowiedzi, dobre sobie 😀 Proporcje platform zmieniły się zdecydowanie na korzyść W3 wraz z upływem lat, ale dotyczy to przecenionego coraz bardziej produktu. W pierwszym, najważniejszym roku życia gry AAA, 30% udział PC, to już jest dużo. Cykliczne serie EA czy Activision zdecydowanie bardziej polegają na konsolach. W3 osiągnął swój wynik przy wielokrotnie niższej bazie PS4/Xone.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Raporty znam i nie podważam sensu, bo wszyscy wiemy, jak wygląda charakterystyka sprzedaży gier, dyskusja co najwyżej byłaby akademicka.
Interesuje mnie natomiast, dlaczego twierdzisz, że Steam jest podstawą dla polskich inwestorów (czyli w domyśle – błędnie, i jak rozumiem, zagranicznych to nie dotyczy?). Chciałbym tylko wiedzieć, jakie masz wsparcie na tak autorytatywne stwierdzenie. Bo przecież jakieś masz, prawda?

Maciek
Gość
Maciek

Nie zrozum mnie źle, Steam w okresie premiery będzie dla inwestujących w CDR (w tym mnie) najlepszym narzędziem. Jednak sama sprzedaż tam (nawet fantastyczna) nie utrzyma wysokiego kursu spółki, jeśli konsole wypadną zaledwie dobrze. Napisałem też, że Steam jest podstawą dla polskich inwestorów bo przecież nigdzie indziej na świecie nie ma tylu gamedevowych firm notowanych na giełdzie. No i nie ukrywajmy, że ponad 90% tych naszych spółek opiera się na PC, a trendy na wykresach są wyznaczane przez pozycję na liście global bestsellers (w małym uproszczeniu).

Adam
Użytkownik
Adam

@Maciek „nigdzie indziej na świecie nie ma tylu gamedevowych firm notowanych na giełdzie.” – Proszę o link do rankingu, z którego jest ta informacja.

Maciek
Gość
Maciek

Czy uważasz, że ja przechowuję linki w pliku notatnika ? Czytałem takowy artykuł (polski) wiele miesięcy temu, na pewno na google do znalezienia. Nie będzie to żaden ranking tylko porównanie Polski do innych krajów, a przewaga była miażdząca.

Adam
Użytkownik
Adam

Pytam o linka, bo też czytałem taki artykuł, ale Polska nie była w nim na pierwszym miejscu 😉 Była wysoko, ale nie na pierwszym.

Maciek
Gość
Maciek

Czyli skleroza mogła mnie już dotknąć ? 🙂 Niewykluczone ^^ Choć poszukam tego jeszcze na necie. A jaki kraj był przed Polską tam gdzie to czytałeś ?

Adam
Użytkownik
Adam

@Maciek Wydaje mi się, że jakiś azjatycki, ale nie dałem rady znaleźć tego artykułu 😛

Maciek
Gość
Maciek

No cóż, ja w tej chwili kojarzę, że takich spółek w Polsce jest około 30, a w 2020 pewnych jest co najmniej kilka kolejnych debiutów.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

Gdzieś na Bankierze był ostatnio artykuł i o ile dobrze pamiętam, aktualnie na naszej giełdzie mamy 40 firm growych a w kolejce są następne.

wolny
Użytkownik
wolny

Nie wiem jakie przychody ma Ubisoft ale koszty pracownikow powinny byc zdecydowanie wieksze niz CDR w PL i rentownosc slabsza.

Gracz Konsolowy
Gość
Gracz Konsolowy

Jako Polak jestem dumny z CDR. Jako inwestor, szczesliwy. Jednak faktem jest, ze z CP, jak i kursem moze byc roznie – co nie znaczy zle!

Porownywanie CDR do Ubisoftu jest jednak aberacja. CDR jest gra jednego IP. Ubi korporacja dzialajaca na tym rynku od lat.

Maciek
Gość
Maciek

Witcher i Cyberpunk to są 2 IP, a nie jedno. A wieloletnia działalność Ubisoft na rynku jakoś nie pomaga im w osiąganiu dobrych marż. To firma zatrudniająca 16 tys. osób i MUSI generować naprawdę duże przychody by choć pokryć koszty operacyjne. Wyraźnie wyjść na plus już im się nie udaje.

Gracz Konsolowy
Gość
Gracz Konsolowy

CP jest IP CDR? Ma potencjał by się nim stać, przy założeniu, iż zgarnie oceny na poziomiach 9/10 i sprzeda się w ilościach powyżej 20M egzemplarzy.

Pamietajmy, że CDR nie rozegrał dobrze Gwenta. Gry na iOS nie przypominajmy.

Żeby nie było, gorąco im kibicuje i wierzę, że CP spełni oczekiwania graczy, jak i akcjonariuszy.

wolny
Użytkownik
wolny

Dlaczego oceny na poziomach 9/10 maja byc wyznacznikiem IP spolki? Czyli RDR z ocenami 65% do piachu i nic nie znaczy dla Rockstar? A drugi Twoj warunek juz dawno spelnil. Dziwne zalozenie. Malo ktora gra osiaga 9/10.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

Ok Panowie ja na początek zaapeluję o kulturę i poszanowanie zdania drugiej osoby, bo padło tu sporo zupełnie niepotrzebnych słów. Nie róbmy tutaj syfu, a skupmy się na merytoryce. No i odnosząc się do Waszych komentarzy: ja to widzę tak, że obecna wycena CDR uwzględnia już nie tylko CP. A sporo osób tak to traktuje. Tak jak napisał @wolny pamietajmy, że po CP mamy zaraz potem CP2 (multi). Mamy też ewentualne expansion packi i bardzo ptawdopodobną grę mobilną od Spokko. I jeszcze niepotwierdzoną, ale chyba już każdy to widzi, że będzie kolejna gra wiedźmińska. Całość daje nam w najbliższych latach… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Dokładnie, same info o kontynuacji sagi W4 zwał ją jak zwał jest w stanie rozwalić wasze wyobrażenia o kursie i nie ważne, że w chwili obecnej nie mają pokrycia w zysku. Z innej beczki jaka piękna może być też dywidenda za 2020 w 21 ach…. w 2021 może coś ciekawego się zarysuje od 11bit?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@wolny – jak bym to rozumiał tak, że nowa gra, która będzie miała niskie oceny rzędu 6, nawet 7/10, raczej nie przyciągnie dużej rzeszy graczy, i ciężej będzie jej zaistnieć w zbiorowej świadomości. Pewien sens to ma, bo słabsza gra ze znanej i lubianej serii raczej nie pogrzebie IP, ale pierwsza – już prędzej.

wolny
Użytkownik
wolny

Ale reguly czy zalozenia z tego bym nie robil, PUBG tez ma slabe oceny a widzimy jak sie sprzedaje. Smiem twierdzic ze nawet jesli CP bedzie mial 7,5- 8,5 to i tak sprzedaz bedzie potezna.

Wiarus
Gość
Wiarus

@wolny W przypadku Blair Witch twierdziłeś zupełnie inaczej – tam wyznacznik słabych ocen na samej premierze był dla Ciebie wyznacznikiem tego, że „gra się nie sprzedała”. No i zupełnie się pomyliłeś. Mylisz się również tym razem bo akurat Cyberpunk musi mieć oceny na poziomie 9/10 najmniej bowiem oczekiwania wobec produktu są niewyobrażalne. To nie jest produkt za 5mln, a z grube setki milionów i cały świat na to patrzy. CD Projekt nie może zrobić dobrej ani bardzo dobrej gry – oni muszą zrobić grę przełomową na miarę Wiedźmina 3, którym podniosą poprzeczkę całej branży. Marketing jaki rozkręcili wokół tej gry… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Porownujesz jakas giereczke BW do gry AAA i to najbardziej oczekiwanej? Ja wyzej podawalem porownania do tytulow za gruba kase. BW sie sprzedala? No jesli dla Ciebie 50-100 tys na steam charts to dobry wynik to dlaczego nie ladujesz bloobera pod korek? Dlaczego kurs od premiery gry tak mocno spadl skoro sie sprzedala? Chyba nie takie byly oczekiwania inaczej kurs zaliczalby ATH a nie szukal dna do odbicia.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@wolny – nie chodzi o samą ocenę, ale o to, że gra będzie średnia po prostu. Sprzedać się może, ale ciężej będzie zrobić dobrą kontynuację, gdy w świadomości graczy będzie już pewne zafiksowanie. A PUBG jest benchmarkiem sam dla siebie, wiec nie porównuj, poza tym to gra online.
@InvestJourney – z tym multi dla CP tuż za rogiem, to byłbym ostrożniejszy. Chyba, że ten róg to 2022 r. :D.

wolny
Użytkownik
wolny

Czego nie rozumiesz w tym twierdzeniu „CP jest IP CDR? Ma potencjał by się nim stać, przy założeniu, iż zgarnie oceny na poziomiach 9/10 i sprzeda się w ilościach powyżej 20M egzemplarzy.”? Mam wrazenie ze probujesz nieudolnie tlumaczyc intencje kolegi 🙂

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@wolny – a gdzie ja to kwestionuję? 😛
Ja nie wiem, jakie intencje miał kolega, ale moje przemyślenia są takie:
-istnieje korelacja między ocenami graczy a poziomem sprzedaży, ale od ręki można podać sporo wyjątków, i to w obie strony,
-ale oceny rzędu 6-7/10 dla CP moim zdaniem negatywnie odbiłyby się na sprzedaży, scenariusz mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy,
-słaby start CP2077 istotnie utrudniłby eksploatację uniwersum w przyszłości.

Ot, takie moje proste rozumowanie, możesz nazywać je nieudolnym, mnie to nie przeszkadza :> :-P.

CDR
Gość
CDR

Tak, słabsze oceny to jest coś czego się boję. Miejmy nadzieję że pośpiech i crunch nie odbiją się na jakości gry. Na gameplayach walka wyglądała dość drętwawo, mam nadzieję że przez te kilka miesięcy ją odpowiednio odpicują.

wolny
Użytkownik
wolny

„-istnieje korelacja między ocenami graczy a poziomem sprzedaży, ale od ręki można podać sporo wyjątków, i to w obie strony,” dziekuje, o to mi od poczatku chodzilo 🙂

Obserwator
Gość
Obserwator

@Maciek

A czy przypadkiem w tym roku nie będzie rozliczany program motywacyjny CDR? Bo jeżeli tak, to on obciąży tegoroczny wynik spółki na jakieś 1,5mld złotych, a to może oznaczać że CDR też nie pokaże księgowych zysków.

Maciek
Gość
Maciek

No co ty ;] Emisja akcji z programu motywacyjnego ma zerowy wpływ na rachunek wyników spółki.

CDR
Gość
CDR

Ma wpływ. Na 11b program motywacyjny zżarł sporą część zysku z Frostpunka. Dlatego kurs zwalił się z 500zł na 250zł. AntyTeresa na stockwatchu to tłumaczył, ponoć spółki muszą wykazywać emisje motywacyjne jako koszt, więc tutaj faktycznie 6mln nowych akcji może namieszać w wynikach. Program teoretycznie rozliczany w 2021, ale już w tym roku spełnią wszystkie warunki.

wolny
Użytkownik
wolny

Na pewno nie dlatego kurs zwalil sie z 500 na 250zl bo nagle w tym kwartale inwestorzy uswiadomili sobie ze 11bit co kwartal zawiazuje papierowe rezerwy na potrzeby programu motywacyjnego (2,2 mln kwartalnie). Kurs sie zawalil bo zwyczajnie oczekiwania sprzedazowe FP byly jeszcze wyzsze.

Maciek
Gość
Maciek

Skoro nie wiesz na pewno tylko „ponoć”, to w jakim celu się kłócisz ? Audytor przekonał 11Bit do rozliczania kosztów programu motywacyjnego w kolejnych kwartałach. A tutaj mamy CDR, a nie 11Bit. Jeśli sądzisz, że CDR będzie musiał wrzucić w rachunek wyników koszt 6 mln akcji, to ja dziękuję za dyskusję 😀

wolny
Użytkownik
wolny

Poza tym tak jak Maciek napisal, Cdr inaczej rozlicza koszty programu niz 11bit.

CDR
Gość
CDR

Ok, ale dlaczego w takim razie jedne spółki widzą to jako koszt, a inne nie? Trochę dziwna sytuacja. Zarówno CDR jak i 11B używają MSR, więc skąd ta różnica?

Maciek
Gość
Maciek

Pisałeś, że czytałeś jedną z analiz teresy dotyczącą 11Bit. Rozumiem, że analizy CDR już omijałeś, bo tam masz wyłuszczone koszty programu motywacyjnego (kolejne uaktualnienia) i są to mało znaczące kwoty.

bream
Użytkownik
bream

Silisz się na jakieś analizy, a piszesz w drugim zdaniu totalną bzdurę o Optimusie. Firma Kluski nie miała nigdy nawet choć trochę zbliżonej kapitalizacji do aktualnej wartości CDR. Obie firmy, jak i ich kursy akcji czy czasy, w których prosperowały nie mają ze sobą kompletnie nic wspólnego poza numerem KRS. Jak można grać na giełdzie nie znając podstaw i brać się za jakiekolwiek analizy?

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

Wklejam linka do bardzo fajnej recenzji serialu (by balrog):

http://investjourney.pl/forum/off-topic-off-topic/seriale/paged/2/#post-9383

wolny
Użytkownik
wolny

Nie polecam, w drugim zdaniu juz jest napisane ze bedzie spojlerowal 😛 odpuscilem po 1 akapicie 😀

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny Słusznie zwróciłeś uwage, faktycznie są spoilery. Może nie są one jakieś krytyczne, ale są 🙂 więc jeśli ktoś zamierza oglądać i chce to robić zaczynając od czystej kartki to ta recenzja nie będzie dla niego. Jeśli natomiast ktoś już oglądał albo nie zamierza tego robić, a jest ciekawy, albo mu po prostu nie przeszkadzają spoilery to droga wolna 😀

wolny
Użytkownik
wolny

70 komentarzy praktycznie w jeden pelny dzien. Widac, ze byl glod tematu pt „cdp” 😛

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny W pierwszej chwili myślałem, że mówisz o przyroście komentarzy na steamie 😀 Że serial wywołał w ludziach głód Wiedźmina i sięgnęli po grę 😛 No a CDR od zawsze wywoływał w Was największe emocje. Z naszych obserwacji wynika, że w jego akcjonariacie może być najliczniejsza grupa naszych Czytelników 😛

wolny
Użytkownik
wolny

Szkoda ze mnie tam nie ma chyba od 5 lat 😀 Nie mozna miec wszystkiego niestety 🙂

DarekP
Gość
DarekP

Niestety i mnie nie ma w akcjonariacie CDR. Bywałem na krótko, jednakże walor był tak pompowany, że przez większość czasu jedynie przecierałem oczy ze zdumienia. Z perspektywy czasu okazuje się, że jestem trąba i się nie znam. Ta spółka jednak w moim odczuciu wymyka się wszelkim zasadom racjonalnego podejścia. W kontekście GPW jest jakby z innej planety, albo inaczej – wyrwana z NASDAQ’a i nie wiadomo czemu osadzona w bagienku polskiej giełdy. W związku z powyższym Spółka rozbudza emocje giełdowych graczy i pewnie dlatego kurs jest tam gdzie jest. Życzę jak najlepiej i niestety po raz kolejny decyduję, że nie… Czytaj więcej »

Kaliszak
Gość
Kaliszak

Może powtórze sie ale warto o tym wspominac,bo CDR to moja perła w koronie, pierwsze zakupy dokonywalem po 24 zł,średnia mam obecnie 33 zł i nie zwątpiłem ani razu jak Wy Panowie 😉 trzymam do dzisiaj i potrzymam jeszcze dlugo, jednak tak na logikę wziałem ten własnie aspekt Wiedzmina z Netflixa i jestem troche rozczarowany postawa Redów, oczywiscie to moje subiektywne zdanie i mozecie sie z nim nie zgodzić,ale na tym polga dyskusja na forum. Zresztą to samo napislaem na konkurencyjnym forum… ,…faktem niezaprzeczalnym jest,ze to serial Netlixa napedzil ta niewiarygodna sprzedaż dla CDR a nie sama wyprzedaż, potwierdzaja to… Czytaj więcej »

Maciek
Gość
Maciek

Mylisz się kompletnie i patrzysz ze swojego punktu widzenia (inwestora indywidualnego łasego na kontynuację wzrostów). Kompletnie nie dostrzegasz tzw. Big Picture, który muszą mieć na uwadze osoby zarządzające firmą. Oni planują strategię na 5 lat do przodu, a nie by zmaksymalizować zyski w danym kwartale. Zdajesz sobie w ogóle sprawę z wypalenia pracowników pracą przy wiedźminie i koniecznością naładowania akumulatorów by móc wrócić do tego tematu przy wystarczającej mocy przerobowej studia ?

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

W strategii, skoro o niej wspominasz, jest jeszcze jedna gra AAA do 2021, o której ani widu, ani słychu. Fakt, kolega wyżej stworzył niezły misz-masz, ale z drugiej strony, można było dostosować się do premiery serialu, i zaplanować coś na 2020 – efekt synergii powinien ciągle zadziałać. W sumie nie musiałoby to być coś dużego, np. na 15-20 h, ot, takie Wiedźmińskie Opowieści z nowym bohaterem. Problem jest taki, że CDR chce tworzyć gry wybitne, ta strategia jest chwalebna, ale bardzo wymagająca. I łatwo tutaj o skuchę. Firma nie jest również aktualnie w stanie pracować równolegle nad dwoma grami AAA,… Czytaj więcej »

Kaliszak
Gość
Kaliszak

Wybacz za mały chaos w tym tekście 😉 ja tego nie moderuje,nie poprawiam tekstu żeby uporzadkować bo pozniej gdzieś mi cos umyka stąd misz-masz. Sam mimo wszystko widzisz,ze gdzies tam cos umknelo ,dokładnie o to mi chodzi , że mogli zrobic cos na 15-20 h nieduzego,a co to juz nie mojej glowy problem, możemy podawac rózne przykłady ale na pewno wybraliby dobrze. Co to będzie za gra AAA o ktorej mowa w strategii to nie wiemy tylko,żeona ma wyjśc do 2021 a tu bardziej chodzilo i wykorzystanie Netflixa i wlasnie efekt synergiio którym nawet nie wspominalem, bo polowa czytających nawet… Czytaj więcej »

Cahir
Użytkownik
Cahir

Na konferencji w Warszawie podczas rozmowy z Kicinskim dostalem potwierdzenie, ze owa gra AAA do 2021 ze strategii to nic innego jak multiplayer do Cyberpunka. Nazywaja go AAA, z racji rozmachu z jakim planuja go zrobic i dlatego tez nie bedzie on dodany predko po premierze. Przypuszczam, ze II polowa 2021. Na Wiedzmina 4 jeszcze sie poczeka 😉 konferencja Wooda w 2019 roku.

Gralem_w_Gwenta
Użytkownik
Gralem_w_Gwenta

@Cahir – masz to na piśmie? 😛
ciekawe, bo raczej kojarzy mi się mgliście, że oficjalnie to wręcz zaprzeczyli, że ta gra to będzie multi do CP, ale może się mylę.

Poza tym, nie wiem, kim jesteś, ale chyba dość ważny z ciebie gość, skoro Mr Kiciński zdradził ci taką tajemnicę. :O

wolny
Użytkownik
wolny

Tez mi sie tak wydaje. Podobnie pamietam ze to zupelnie nowe IP.

Cahir
Użytkownik
Cahir

Podczas konferencji cdr przedstawial nam prezentacje, a potem zaczynalo sie Q&A. To co zapamietalem to: 5 zespolow w cdr (3 pracuja nad Cyberpunkiem – glowna gra, multiplayer, dodatki, 4ty to Gwint a 5ty to Spokko z gra oparta o jedna z marek, stawiam na Wiedzmina, bo zglosili sie do nich 2,5 roku temu, kiedy nie bylo jeszcze takiego szalu na Cyberpunk). Kolejnosc w jaka mierza to: multiplayer, dodatki, kolejna gra singlowa. W I kw. 2020 zamierzaja pozwolic grac dziennikarzom w Cyberpunka i tworzyc previewsy. Start core kampani na okolo 5-6 tygodni przed premiera i kilka tygodni po. Na pytanie o… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Skoro tak to multi moze byc wyjatkowym dodatkiem, dziwne ze nikt dookola nie trabi w branzy ze multi to wlasnie ta gra AAA do 2021 r.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@wolny Kto ma wiedzieć ten wie 🙂

wolny
Użytkownik
wolny

No na to wychodzi. Moze mamy swojego czlowieka na forum 🙂

Kaliszak
Gość
Kaliszak

Brzydko mi odpisujesz uzywając ostrych slów ale wytłumacz mi z czyjego punktu widzenia mam patrzec na sytuację CDR, z twojego ? z redowego, prezydenta Trumpa,Papieża…? Troche nie rozumiem tej pretensji,dlaczego robisz zarzut inwestorowi,ktory jest z tą spolka od lati ani razu nie zwątpil w jej potencjał,że jest „łasy na kontynuację wzrostów” a po co my tu wszyscy jesteśmy ? Po co panowie z Investjourney i inni sa na giełdzie ? może jednak żeby zarabiac pieniadze? Po to tu jestem od 2016 r żeby zarobic i jak kazdy inwestor zależy mi na wzrostach bo na czym ma mi zalezec, na spadkach,sugerujesz,że… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

Jest tyle bledow w mysleniu praktycznie w kazdym temacie, ktory poruszasz, ze juz w polowie odechcialo mi sie pisania odpowiedzi na to wszystko.

Kaliszak
Gość
Kaliszak

Twoje zdanie czy opinia jest dla mnie kompletnie bez znaczenia bo opinii troli nie wolno brać pod uwagę. Swój „potencjał” pokazałeś we wcześniejszej dyskusji, gdy podalem poglądowo namiary na blog niejakiego Cudofixa i twoja opinia pokazała mi twoją wiarygodność jeśli więc mogę mieć prośbę na przyszlość,nie komentuj moich wpisów ponieważ kłamiesz.
O tę opinie mi chodzi
„Obejrzalem pi razy drzwi ten blog, wyniki za rozne lata po prawej stronie- nic ciekawego. Nie wiem co tam mozna malpowac? Raz -40%, raz 29%?”

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K

@Kaliszak Moim zdaniem poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Rozumiem Twój tok myślenia, ale ja mam bardzo podobne przemyślenia do @Maćka i @Gralem_w_Gwenta. Otóż wydaje mi się, że CDR ma w planach synergię z serialem i może właśnie o to chodziło, żeby sezon 1-2 reanimował W3, a sezon np 3 będzie tym MEGA dopalaczem dla nowej gry wiedźmińskiej? Pamietajmy, że Netflix ma materiał na 7 sezonów i zapewne na 2 się nie skończy 😛 A Redzi mają łeb na karku i pewnie chcą wykorzystać popularność serialu. Dlaczego więc nie teraz? Bo pewnie mają ostry zapierdziel z CP i zbliżający się wielkimi krokami… Czytaj więcej »

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Р’recipesРІ and lice for watch on the cob cheap cialis Dhawib gpiyya

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Vzbfnp eznvps cialis online I contain never had entire half (resilience to a spinal).

Ivanzlw
Gość
Ivanzlw

Рекомендую Вам тщательно перебирать СМИ источники поиска информации. Очень много правительственных и заангажированных.
Хотела бы Вам предложить хорошее СМИ – russinfo.net, где я часто ищу информацию. Информация по ссылке: https://russinfo.net/finance/zarplata/povyshenie-zarplaty-apparatu-suda.html
А где ищите Вы?