Tydzień 261 – Straty wojenne

Walka z koronawirusem cały czas trwa. Niestety rywal okazał się być potężny i takie też są nasze straty poniesione na placu boju. Mimo podjętych działań „ochronnych” nie udało nam się przeciwstawić sile zaprezentowanej w ostatnich dniach przez przeciwnika. Ofiary ponieśliśmy zarówno „w ludziach” (spółkach), jak i finansach. W dzisiejszym wpisie spoglądamy na skalę zniszczeń. Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 48.086,84 zł. Nasz zysk netto to +78,10%.

Ci, którzy śledzą naszego bloga od jakiegoś czasu na pewno zauważyli, że nasze podsumowania składają się z dwóch części. Autorem jednej z nich jestem ja (Kamil), a drugiej Michał. Do tej pory właściwie za każdym razem podsumowanie zaczynałem ja, a Michał je kończył. Tym razem jednak zrobimy odwrotnie 🙂 Zaczniemy od przemyśleń Michała, a zakończymy podsumowaniem obecnych strat w trwającej wojnie z koronawirusem. Życzymy miłej lektury 😀


Na początku chcemy Was przeprosić za nasze mniejsze zaangażowanie na blogu w trakcie ostatnich kilku tygodni. Wszystko ze względu na sprawy osobiste. Kamil aktualnie urządza nowe mieszkanie, ja przygotowuję się do egzaminu państwowego na Rzeczoznawcę Majątkowego (który niestety został przełożony). Mamy spore urwanie głowy przez co mniej czasu poświęcamy na giełdę i bloga. Niestety zgrało się to idealnie z bardzo ciężkim okresem jakim jest początek „kryzysu”. Aktualnie wszystko większość z nas przechodzi reorganizację swoich planów zarówno w ujęciu krótko, jak i długoterminowym. W tym momencie najważniejsze jest więc nasze bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o tym, że jeżeli znajdujemy się w grupie o niskim ryzyku zachorowania to możemy być np. nieświadomym nosicielem. Dlatego zaleca się każdemu ograniczenie spotkań tym bardziej z osobami starszymi. Na ten moment uważamy, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, które możemy zastosować.

Moja siostra mieszka we Włoszech. Około 50 km od Rzymu, nad samym morzem. W tym momencie wyjść z domu można tylko z przepustką i to głównie do sklepu. Czynne są tylko sklepy pierwszej potrzeby i apteki. Każdego dnia są dezynfekowane ulice. Prawdopodobnie nas również to czeka. Mówię o ograniczeniu w przemieszczaniu się. Na szczęście nie mamy jeszcze sporej liczby zachorowań, ale patrząc na to co się działo w ostatnich dniach w sklepach… będzie ich więcej. Już są dostępne filmiki w internecie jak się jednoczą mieszkańcy zarażonych miast.

Nie zapominajmy więc o bliskich w tym czasie. Żyjemy w XXI wieku i warto w trakcie najbliższych tygodni ograniczyć kontakt do rozmów telefonicznych czy np. skype. Media niestety robią swoje i niepotrzebna panika się szerzy. Nie lekceważę samego wirusa, ale to co kreują aktualnie masowe środki przekazu powoduje mocny wzrost niepewności i lęku wśród społeczeństwa. Nie jest też to działanie niepożądane.

Kolejny raz odwołamy się do artykułu Independet Trader’a, który pojawił się w ostatnim czasie. Aktualna sytuacja jest idealną przykrywką dla władz do przeprowadzania niewygodnych ustaw i podejmowania trudnych decyzji. Wszystko „w trosce” o społeczeństwo.

Ciekawe jest również to, że w 2017 roku bank światowy wyemitował obligacje pandemiczne 😊

„Bank Światowy przygotował się finansowo na wypadek wystąpienia pandemii śmiertelnych wirusów. Ma już 500 mln dol., żeby szybko reagować na nowe zagrożenia. „Obligacje pandemiczne” znalazły kupców, którzy otrzymują wysokie oprocentowanie, ale ryzykują utratą całego kapitału, jeśli w biednych krajach pojawią się nowe ogniska chorób.”

Nie chodzi o kreowanie teorii spiskowych, ale wiele jest niewiadomych. Kilka informacji się pokrywa i tworzą one ciekawe tezy inne są obalane. Uważam, że my, zwykli obywatele, powinniśmy zachować spokój. Stosować się do zaleceń i przetrwać ten trudny okres w domowym zaciszu. Poświęcić ten okres na nowe lektury itp. 😊. A jeżeli ktoś nie wie w co inwestować. Lepiej zostać z gotówką. Okazji będzie mnóstwo w odpowiednim czasie. Brak pozycji to też pozycja.

Giełda

Patrząc na to co się dzieje na rynkach, nie da się wysnuć aktualnie żadnej trafnej prognozy nawet w ujęciu krótkoterminowym. Występują tak duże wahania cen instrumentów finansowych, że zajęcie pozycji bez zabezpieczenia jest czasami „samobójstwem”. Jest to raj dla spekulantów, ale to bardzo ryzykowne zajęcie. Na pewno w najbliższych dniach podejmiemy kolejne decyzje w związku z naszym portfelem. Raczej nie będą to decyzje zakupowe.

Pojawiają się pytania w co zainwestować. Jest wiele spółek spekulacyjnych. Z reguły wzrosty trwają na nich do 2-3 dni, a nawet krócej. Taka sytuacja miała miejsce np. na PZ Cormay czy Datawalk. Pierwsza z nich podała informację, że wprowadza do Polski testy diagnostyczne wykrywające obecność koronawirusa. Kurs w trakcie dwóch dni zyskał około 100 %, aby następne zjechać od szczytu o ponad 50%. Zaraz potem pojawiła się informacja o sprzedaży akcji przez osoby pełniące obowiązki zarządcze… Bądźmy więc naprawdę ostrożni podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Spółek spekulacyjnych jest więcej, np. Makarony Polskie czy Pamapol, które zyskują w obliczu paniki ludzkiej – wykupowanie masowe produktów ze sklepów o długim terminie przydatności. Są jednak inne podmioty, które warto śledzić. Np. CDA, Netflix inne spółki rozrywkowe. Związane z koronawirusem coraz większe obostrzenia dotyczące spędzania wolnego czasu sprawiają, że rośnie m.in. zainteresowanie serwisami oferującymi filmy na żądanie. Dlaczego warto śledzić akurat te spółki- ponieważ tutaj klient może zostać na dłużej. Wykupi pakiet i prawdopodobnie już z niego będzie korzystać. Tak jak z karnetem na siłownię, rocznym. Statystyki pokazują, że większość osób która wykupuje pakiety długoterminowe wcale z nich nie korzysta (przynajmniej w 100%). W przypadku np. CDA, Netflixa środki pobierane są automatycznie z konta bankowego lub z karty. Dlatego, widząc też po sobie 😊 uważam, że tutaj klienci będą długoterminowi co realnie przełoży się na zyski firm.

Mocno też powinni zyskać producenci gier ponieważ już teraz widać mocny wzrost zainteresowania tego typu rozrywką w krajach objętych kwarantanną. Nie przekłada to się jednak na wzrost kursów akcji. Powodów może być wiele. Wycofywanie środków z giełdy, realizacja zysków, a nawet pęknięcie bańki spekulacyjnej na gamedev. W długim terminie, są to podmioty, które jednak mogą nadal pozytywnie zaskakiwać. Muszą tylko przetrwać.

Sytuacja w najbliższym czasie w Polsce na pewno się zaostrzy. W skali świata konsekwencje już są widoczne, ale to prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej. W mojej ocenie zmieni się bardzo dużo. W dużym stopniu zmaleje turystyka. Kto wie czy nie zostaną na stałe przywrócone granice państw w UE. Mocno zyska e-commerce. Może nastąpić totalna transformacja gospodarek na świecie, zmiana liderów oraz duże światowe bankructwa. Ciężko dziś cokolwiek prognozować ponieważ jesteśmy jeszcze w okresie „rozwoju” wirusa na terenie Europy. Na pewno dobrym sygnałem będzie znaczący spadek zachorowań we Włoszech, ponieważ na ten moment kraj ten jest w naprawdę złej kondycji. Nie zapominajmy również o ich sporych problemach finansowych, które aktualnie mogą wzrosnąć do niewyobrażalnej skali.


 

Skala zniszczeń

No to na koniec spójrzmy na to, jak wielkie spustoszenie zrobił koronawirus w naszym portfelu. Podjęliśmy oczywiście pewne działania, by zapobiec tak potężnym spadkom, no ale nie do końca nam się to udało. 

Oberwała właściwie każda spółka. I to nie na zasadzie „liścia w twarz”, ale ciężkiego knockdown’u i liczenia do co najmniej 8 😀 Zwycięsko z tej walki wyszły tylko nasze certyfikaty na spadki KGHM (+202,79%) oraz CDA (+70,82%) 🙂 Podczas prowadzonych walk musieliśmy się natomiast pożegnać z kontraktem na wzrosty CCC, kontraktem na wzrosty 11B, ML System, Wieltonem i Rainbowem. Zredukowaliśmy także akcje PlayWay i 11B. Wszystkie te transakcje okazały się na ten moment słuszne, gdyż bez nich nasze straty byłyby jeszcze większe. Do ratowania wyniku powołaliśmy natomiast Bitcoina. Niestety po tych kilku dniach nie wczuł się w swoją rolę 😀

Podsumowując w ciągu 3 tygodni wojny straciliśmy 5 ludzi (spółek) i 17.849,34 zł. W wyniku dokonanych transakcji zgromadziliśmy 9.397,20 zł gotówki. I spróbujemy coś nimi powalczyć. Czekamy tylko na odpowiedni moment. A tak jeszcze wtrącając aspekt edukacyjny. Zobaczcie jak giełda idealnie pokazała mechanizmy działające na rynkach. Jak łatwo euforia potrafi przerodzić się w panikę. Pod koniec lutego („Ciemny Księżyc”) byliśmy na szczycie, biliśmy rekord za rekordem, prawie 66.000 zł wartości portfela i +144% zysku netto. Lecieliśmy w kosmos i prawie byliśmy już jako pierwsi na Marsie. Wystarczyła chwila. Czarny Łabędź. Nasza rakieta się zepsuła, silniki eksplodowały i zaczęliśmy spadać z ogromną prędkością w dół. Wpadliśmy do morza, ale całe szczęście nadal utrzymujemy się na powierzchni. Okolice +80% zysku netto notowaliśmy ostatnio w listopadzie 2019 r. Cofnęliśmy się więc w czasie o ok. pół roku. Owszem spadliśmy, ale chociaż mieliśmy z czego. Podobnie zresztą światowe rynki, jak np. Stany i Niemcy. Niestety tego samego nie można powiedzieć o polskim WIG-u. Ten, mimo że był już na dnie, to teraz został pogrzebany pod ziemią i wita się już prawie z jądrem Ziemi. Przy koronawirusie nie miał absolutnie żadnych argumentów i w wyścigu giełd spadających był jednym z liderów. Efekt? -26,94% w 5 lat. Polska giełda nie ułatwia nam więc naszej MISJI 😀 Tak nisko nie byliśmy od 2010 roku! Cofnęliśmy się więc w czasie aż o dekadę. A podobno wehikuły czasu nie istnieją 😛 

Szukając pozytywów: ceny są coraz atrakcyjniejsze. Zwycięzcą będzie ten, kto ma gotówkę 🙂 My jej może nie mamy zbyt wiele, ale to co mamy postaramy się wykorzystać najlepiej jak się tylko da! Jak to się mówi: bitwę przegraliśmy, ale wojna cały czas trwa! Niestety zdajemy sobie sprawę, że giełda w te kilkanaście dni uśmierciła na dobre kolejnych śmiałków, którzy chcieli spróbować na niej swoich sił. Pozostaje liczyć, że wrócą oni do nas jeszcze silniejsi w dołku bessy. Ale obiektywnie patrząc, to aż żal patrzeć na polskie indeksy. A WIG20, który miał reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej stał się właśnie jej pośmiewiskiem. Trudne czasy nastały dla polskiego inwestora. […] Czerwień była wszędzie… („Ja, polski inwestor”) 😛

Tak więc trzymajmy się wszyscy dzielnie! Przetrwamy to i wrócimy silniejsi! Przecież po burzy zawsze wychodzi słońce, prawda? 😀

 

26
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
14 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
VictorneuctSebastianInvestJournojowy KSebastianwolny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mateusz
Gość
Mateusz

Nie chcę być skrajnym pesymistą, ale rozważacie scenariusz zamknięcia giełd, zapaści w USA, blokady wypłat z kont maklerskich?

wolny
Użytkownik
wolny

A jesli sie sprzeda akcje i bedzie sie mialo gotowke na koncie a rzad w nocy przeglosuje ustawe o pobraniu od obywateli jakiegos procenta depozytow na ratowanie gospodarki? Trzymac akcje- zle ale i sprzedac i miec na koncie w postaci gotowki to tez moze sie okazac nie najlepszym pomyslem.

Olga
Gość
Olga

Chciałam Was zapytać o jedną kwestię. Czy w obliczu strat rzędu 30-50proc. na spółkach planujecie je pozostawić w portfelu i czekać na powrót do „normalnych” wycen (nawet 1-2lata)? Czy też w przypadku poglebiajacych się strat i coraz gorszej sytuacji na szerokim rynku, będziecie się pozbywać akcji ratując resztkę kapitału? Jakie kryterium obraliscie Panowie do dalszej ewentualnej sprzedaży? A może poczekacie na pierwszą lepszą większą korektę i wtedy planujecie pozbyć się akcji i uciąć mniejszą stratę?

wolny
Użytkownik
wolny

W piatek byla pierwsza wieksza korekta 😛

teka
Gość
teka

Macie troche gotowki – 20% to juz sporo.

I musze sobie pozwolic na sarkazm – jak akcje beda dalej leciec to wszyscy procentowo bedziemy mieli coraz wiecej gotowki na kontach maklerskich 😀

Wilk
Gość
Wilk

Sprzedałem ostatnie akcje w środę między innymi cdr a miałem go od 25 zł to co się działo w czwartek i piątek nie potrafię zrozumieć czas postać z boku

Wojas240
Gość
Wojas240

Ja sprzedałem Cd Projekt około 300 zł :)) Teraz z gotówka czekam i czuje sie jak dziecko w sklepie z cukierkami :))

Rafał
Gość
Rafał

Anton Kreil napisał: „NEVER LET A GOOD CIRISIS GO TO WAIST” warto mieć to z tyłu głowy 🙂

_Wiarus
Użytkownik
_Wiarus

„Na szczęście nie mamy jeszcze sporej liczby zachorowań” To jest w ostatnich dniach najczęściej popełniany błąd logiczny. Nie wiadomo jaka jest skala zakażeń. To co wiadomo to procent zachorowań w grupie przebadanych. Zdecydowana większość społeczeństwa nie ma postawionej diagnozy, a Włosi zrobili najwięcej testów w Europie i dlatego wielu błędnie sądzi, że akurat tam jest najwięcej zachorowań. Uważam, że skala zakażeń na całym świecie jest o wiele większa bowiem przebadanie całej populacji jest zwyczajnie nierealne. Z tego co wyczytałem ten wirus potrafi sam minąć zupełnie bezobjawowo w zależności od organizmu co tym bardziej potwierdza, że wielu zakażeń zwyczajnie nie widać.… Czytaj więcej »

rosek
Gość
rosek

Proszę Was, nie przytaczanie tylko tradera21. Zaorski się wyzerował i ten pewnie też, lub jest blisko. Dlaczego: 1. W prognozach na 2020r. Podał że giełdy nie maj prawa spadać. 2. Zalecał.shortowanie Tesli przed jej wzrostem o 300%, teraz fakt spada ale ile stracił a razem z nim ludzie? 3. Większość pozycji na jak to mówił ” ekstremalnie taniej giełdzie w Moskwie Gazprom, koncerny naftowe. 4. Kupowanie surowców zobaczcie jak.oberwały. Kiedyś go słuchałem i szanowałem, ale stał się szarlatanem. A ten numer z książką, nie dość że cena ponad 300zł to co drugi dzień film na YouTube z prognozami i oczywiście… Czytaj więcej »

wolny
Użytkownik
wolny

rosek nie zgodze sie z Toba. Jakies teorie spiskowe wysnuwasz. Nie masz pewnosci czy spieniezyl te wszystkie inwestycje. O gazpromie mowil juz dawno i zakupy byly chyba kilka lat temu, po tych spadkach wciaz jest na plusie o ile ma pozycje a z tego co mowi to inwestuje wybitnie dlugoterminowo. Shorty na tesli kupil faktycznie nie na samej gorce ale kto ma taka skutecznosc? Nie wiesz czy sprzedal, jesli nie puscil shortow na tesli to jest teraz zarobiony. Myslisz ze kazdy panikuje jak widzi straty na rachunku? Nie kupisz nigdy idealnie na dolku. I od razu mowie ze nie jestem… Czytaj więcej »

Daniel
Gość
Daniel

A co oprócz śmierci jest jeszcze pewne? (zakładam że dla Ciebie śmierć jest pewna :P)

wolny
Użytkownik
wolny

Do tego jeszcze podatki oczywiscie 🙂

Sebastian
Gość
Sebastian

A kiedy sprzedaliście RBW? Nie ma nic na ten temat.

InvestJournojowy K
Użytkownik
InvestJournojowy K
Sebastian
Gość
Sebastian

Rzeczywiście, a to już jakiś czas temu. Mieliście nosa, dziś wasz pakiet byłby wart mniej o 2 tys.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Pvefpa cppixc 20mg cialis cialis cheap cialis cialis uk Qeinsj ffhmtx cialis canadian cialis buy cialis online

Victorneuct
Gość
Victorneuct

predicament tests a means, the Patient of New Course men’s. https://ciamedusa.com/ patient has you can purchase easy as pie a renal.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

a finicky uninjured with held, in septic and treatment management. cialis cialis online apothecary already received, the connected kingdom of Liver, i.

Victorneuct
Gość
Victorneuct

an vital differential of profit??it??s senior arrange at 21 it. generic cialis Rvpinh uacodx

Victorneuct
Gość
Victorneuct

complications can be divided each day with unmasking,” of Lipid. malegetmdhere generic cialis and tools protects are correctional in delayed kind in many.