Tydzień 267 – Zmiany (IJ + Discord)

Na blogu InvestJourney.pl nadchodzi czas zmian! I to sporych zmian. W dzisiejszym wpisie będziemy chcieli Wam troszeczkę o nich poopowiadać. Największą bombą, jak już sugeruje tytuł, będzie nasza działalność na Discordzie 🙂 W ostatnich tygodniach testowaliśmy to rozwiązanie wraz z grupą naszych Analityków i uwierzcie nam – jest moc. Discord w zupełności zastąpił nam forum prywatne i stał się miejscem naszych codziennych dyskusji na bieżące tematy giełdowe. I teraz chcemy, by zastąpił je również w sferze publicznej 🙂 Zapraszamy Was więc dzisiaj do dołączenia do naszej blogowej społeczności poprzez Discorda! Wcześniej jednak kilka przemyśleń Michała odnośnie naszej obecnej formy blogowania. Następnie kilka moich. No i zaczynamy nowy etap w życiu bloga InvestJourney 🙂 Wartość portfela na dzień dzisiejszy wynosi 58.643,14 zł. Nasz zysk netto to +106,85%.

Giełda to niezwykłe miejsce. Przez jednych traktowanych jako źródło pozyskiwania kapitału, przez innych jako droga do przysłowiowego pierwszego miliona. Miejsce to, a może bardziej działania, które podejmują inwestorzy (kupno/sprzedaż) zapewniają olbrzymi dopływ adrenaliny. Nie jestem teraz w stanie znaleźć źródła, ale kiedyś słyszałem, że emocje te są zbliżone do informacji o śmierci bliskiej osoby. Rynek kapitałowy przyciąga coraz więcej nowych graczy. Statystycznie w większości przypadków tracą oni swój zainwestowany kapitał.

Problem polega na banalnej kwestii. EDUKACJA. To ona jest w stanie nam pomóc osiągnąć lepsze wyniki. Edukacja zarówno pod kątem doboru spółek, instrumentów finansowych, ekonomii, ale również psychologii gry i zarządzania kapitałem. Niestety w większości przypadków nowicjusze liczą, że uda im się złapać ten jeden strzał, który spowoduje, że zamiast wynajmu mieszkania będą mogli kupić własne M5. Tylko to podejście życzeniowe. Najbardziej zgubne na rynkach.

W ostatnim podsumowaniu poprosiliśmy Was o informację na temat Waszych prywatnych pomysłów odnośnie potencjalnych inwestycji. Choć nie liczyliśmy na setki maili, to z drugiej strony tylko jedno zgłoszenie dało nam sporo do myślenia. Czy chodzi o lęk przed wypowiedzią? Czy może brak doświadczenia? Analizując komentarze pod kilkoma z podsumowań, w których pojawiały się liczne propozycje inwestycji w branżę np. medyczną oraz krytyka naszego portfela (co jest dozwolone 😊) liczyliśmy raczej na Waszą otwartość i chęć pokazania nam i innym „Jak inwestować na giełdzie”. Wydaje się nam, że jednak nadal wiele osób nie poświęca wystarczająco czasu na własną edukację i rozwój pod kątem inwestowania na giełdzie. A to jest jednak element niezbędny do osiągnięcia sukcesu. Kopiowanie ruchów innych graczy, na podstawie wypowiedzi na różnych portalach, forach, bez zrozumienia podstaw to łatwa droga do utraty środków pieniężnych. Tylko prawdziwi weterani są w stanie osiągać stopy zwrotu rzędu kilkuset % w skali miesiąca/ roku. To się nazywa spekulacja. Inni są w stanie osiągnąć relatywnie wysokie stopy zwrotu inwestując długoterminowo na rynku akcji. Pokazujemy to również na naszym przykładzie. Wystarczy zacząć od 1 350 zł, aby dzięki  regularnemu odkładaniu kapitału oraz reinwestowaniu zysków zbudować pokaźną sumę. To nasz pomysł na inwestycję. Taką, z którą z Wami się dzielimy 😊 Swoimi sugestiami podzielił się również Rafał, który jako jedyny wysłał do nas maila, więc wielkie brawa za odwagę!!! 😀

W ocenie Rafała, nadal dobrze powinien sprawować się sektor producentów gier.

„Gamedev super odpracował spadki ale też widzieliśmy jego słabość dochodzącą do spadków 30%-40% w najgorszym dniu, cieszmy się póki możemy ale bądźmy czujni kiedy to znowu się zacznie. Uważam osobiście, że dobre wyniki za 1 kwartał napędzą jeszcze bardziej tę branżę, więc liczę jeszcze na dobry maj, początek czerwca. Ludzie uwierzą, że giełda już zdyskontowała obecną sytuację i teraz już wszystko będzie rosło. (…)

Jestem, raczej nastawiony na inwestycję w gaming długoterminowo, obecnie liczę, że jeszcze 11BIT pokaże na co go stać, chcę zdecydowanie kupić CRJ na spadkach, dla mnie to taki mały 11BIT. Nie chcę za bardzo się wypowiadać co do waszego portfela gamingowego, ale ja przy możliwej podbitce na JJB i Carbon i CFG brałbym zysk. JJB – słabe zainteresowanie ich produktami, brak środków na dalszą działalność… Carbon – to jeszcze nie czas na VR. CFG to PLW czyli brak dywersyfikacji.

Uważam, że w tym roku będzie jeszcze ciekawie na Bloober, Klabater, Varsav, Reddev, Artgames.”

Rafał zwraca również uwagę na czynniki ekonomiczne, które mogą mieć wpływ na wycenę spółek. Poza gamedev uważa, że warto przyjrzeć się telemedycynie.

„Moja obecna strategia to trzymać odrabiające spółki z gamingu do pierwszych oznak słabości, 2 noga jest w telemedycynie, która nadal jest nieoceniona – Infoscan, na którym się już chyba bardzo przejechaliście i medicalgorythmics – liczę, że ta branża inaczej będzie grana niż gamedev, etfy bez dźwigni na ropę, srebro, platynę i złoto, które będzie można odsprzedać na początku spadków, tak by móc wykorzystać te środki do zakupów bardzo przecenionych spółek w listopadzie/grudniu. Od sierpnia wzrastająca pozycja gotówkowa.”

Z otrzymanej wiadomości wnioskujemy, że nasz Czytelnik posiada również zaangażowanie w surowce, co w naszej ocenie w aktualnej sytuacji jest dobrym krokiem. Masowy dodruk kasy, zamrożenie gospodarek, bez wątpienia recesja, której skali nie jesteśmy tak naprawdę w stanie ocenić powodują relokacje kapitału m.in. w złoto. W sumie w trakcie ostatnich lat, banki centralne wielu państw masowo skupowali złoto w ilości niewidzianej od II wojny światowej. Przypadek?! Jeżeli ktoś ma czas to proponuję poczytać sobie w czyich rękach są banki centralne 😊 i połączyć kilka kropek w całość. Zobaczymy co Wam wyjdzie.

Wracając do wypowiedzi Rafała. Prognozuje on pogorszenie się nastrojów i kolejnej fali spadków w połowie lipca. Będzie to związane z publikacja słabych danych za II kwartał. To by zgadzało się z naszą teorią, która również zakłada m.in. wystąpienie kolejnego impulsu spadkowego.

Podsumowując. Nie musicie wszyscy patrzeć tylko na gamedev. Ilu inwestorów, tyle strategii. Pamiętajcie jednak, że trzeba mieć na to wszystko plan. Wejścia, wyjścia z inwestycji. Plan na to jak zarządzać kapitałem, zyskami i stratami (które są nieodłącznym elementem gry na giełdzie). Bardzo dziękujemy Rafałowi za jego wypowiedź 😊 Wiemy też, że jest Was więcej bo w międzyczasie dostajemy również różne maila, wiadomości dotyczące inwestycji giełdowych. Pamiętajcie, że nasz blog, to głównie miejsce do dyskusji. Wspólnie rozwijamy się pod kątem inwestycji.


Dlaczego Discord?

No to teraz płynnie przejdziemy do zmian. Tak jak napisał Michał nasz blog od zawsze był miejscem dyskusji. To było miejsce wymiany doświadczeń, poglądów, argumentów. Miejsce, w którym spotykały się dziesiątki inwestorów o różnych profilach i strategiach inwestycyjnych. I to właśnie dzięki nim, czyli Wam, InvestJourney było miejscem tak wartościowym i tak przyjaznym. Nie było tu lepszych i gorszych, każdy był równy, każdy mógł się wypowiedzieć, przedstawić swój punkt widzenia, bez obaw, że zostanie zbluzgany przez jakiegoś niedowartościowanego i mającego z giełdą niewiele wspólnego hejtera. To właśnie Wy byliście ogromną siłą InvestJourney. Naszą najlepszą na świecie społecznością inwestycyjną 😀 I chcemy by nadal tak było. Jednak od dzisiaj w troszeczkę innym wydaniu 🙂

Otóż od teraz zapraszamy Was wszystkich na nasz kanał discordowy. Plan jest taki, by zastąpił nam on forum. Z obecnych doświadczeń użytkowania Discorda z naszymi Analitykami mamy podstawy sądzić, że wyprze on całkowicie forum. My go sami z siebie nie usuniemy, nie zamkniemy, ale zapewne umrze ono śmiercią naturalną. Dlaczego? Gdyż Discord jest w naszym odczuciu jego ulepszoną wersją. Jest dużo bardziej dostępny, przyjazny, szybszy, wygodniejszy, przejrzysty, działa na zasadzie powiadomień, dostępny jest błyskawicznie z poziomu komórki. Dzięki temu doskonale sprawdza się w środowisku inwestycyjnym. Jak tylko spróbowaliśmy, to z miejsca stał on się naszą poranną kawą, czy gazetą. I to właśnie od niego zaczynaliśmy nasze codzienne inwestowanie. Do tej pory robiliśmy to w naszym wąskim 8-osobowym składzie. A teraz zamierzamy naszą działalność poszerzyć o wszystkich naszych Czytelników, którzy tak jak my uwielbiają giełdę i chcą się na niej aktywnie udzielać 🙂 Jeśli jesteście takimi osobami to zapraszamy tutaj:

https://discord.gg/CjQYV5

Link będzie aktywny przez 24 godziny (uruchomiliśmy 3 turę, link aktywny do czwartku g. 23:32). Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie i zdecydujemy co dalej. Jeśli będzie popyt to oczywiście wygenerujemy kolejny link z zaproszeniem. Rolę naszych moderatorów otrzymali nasi Analitycy: Adam, Cahir, Dominik, Grigori, Pucek, Tompson. Będą nam oni pomagać w utrzymaniu porządku w przypadku, gdy dyskusja będzie zmierzała na złe tory. Osoby, które będą chciały sobie pobluzgać dostają szybkiego bana. Natomiast osoby wyróżniające się aktywnością, wiedzą, trafnymi analizami/prognozami, merytoryką oraz wynikami mogą powalczyć o awans na Analityka i dołączenie do naszej  grupki prywatnej. Mamy dla niej oddzielną sekcję 🙂 Jak ktoś jest ciekawy, czy warto, to niech prześledzi sobie typy ze Spółki Czytelników.

Co się jeszcze zmieni? Niestety będziemy zmuszeni odpuścić z cotygodniowymi podsumowaniami. Zaczęło zajmować nam to zbyt wiele czasu i nasze blogowanie odbywało się kosztem rodziny i życia prywatnego. Zapewne większość z Was nawet nie zdawało sobie sprawy ile godzin tygodniowo zabierało blogowanie w dotychczasowej formule. Samo przygotowanie podsumowania to ok 3-4 godzin. A do tego dochodziło codzienne administrowanie, grafiki, aktualizacje portfela, forum, komentarze, maile itp. Był to naprawdę ogromny wysiłek. Dlatego od kolejnego tygodnia podsumowania będą bardziej okrojone. No chyba, że będzie wena to wtedy jak najbardziej nie będziemy się hamować 😀 Aktualizacje portfela + transakcje pozostaną bez zmian 🙂

To co? Widzimy się na Discordzie!

 

25
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
12 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
GreVictorneuctInvestJourneyKubaReksio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Link nie działa.

Kalistenics
Użytkownik
Kalistenics

Dobry wieczór : )

Sprawdźcie proszę link. Nie działa dla mnie.

Kalistenics
Użytkownik
Kalistenics

Już działa 😀

wolny
Użytkownik
wolny

„Jeżeli ktoś ma czas to proponuję poczytać sobie w czyich rękach są banki centralne”
ogladalismy ten sam ponad 3 godzinny dokument z poprzedniej epoki? 😛 dzisiaj akurat to obejrzalem. Chodzi o te kilka slawnych rodzin? Rotschildowie, Rockefellerowie itd?

Justynian_Wielki
Użytkownik
Justynian_Wielki

Może będzie to dla Was zaskoczenie, ale czytały Was również osoby starsze. Stracicie je przez ten ruch.

wolny
Użytkownik
wolny

Dasz sobie rade 🙂

DarekP
Gość
DarekP

Dokładnie 😉 np. prawie już emerytowana nauczycielka mojej córki po miesiącu nauczania zdalnego zaczęła tak śmigać w obsłudze internetu, emaila, officce365, youtuba itp., że teraz prace domowe w 80% są multimedialne-interaktywne, a tylko w 20% opierają się o podręcznik i ćwiczenia 😀
pozdrawiam

tomek
Gość
tomek

Mnie tam nie chce się zakładać konta na Discordzie.

TomJed
Gość
TomJed

Dołączyłem na Discord. Ale ruchy w portfelu, analizy, spółki czytelników itp. nadal będą na blogu?

Kuba
Użytkownik
Kuba

Troszkę za krótko aktywny ten link…

Teka
Gość
Teka

Fajnie, ze sie rozwijacie. Rzadsze wpisy to zrozumiala decyzja. Edukacja, jak u kazdego. Mozliwe, ze przez to stracicie czesc ludzi zorientowanych na spekulacje. Za to podwyzszy sie wklad merytoryczny czytajacych – mniej ilosciowo, wiecej jakosciowo. Wielu uwaza, ze inwestowanie nie powinno schodzic na polityke, a to przeciez politycy w duzej mierze definiuja zasady, w ktorych sie obracamy. Co do zlota, to o sprzedazy bedzie mozna myslec jak w koncu wyjdzie na jaw jak mocno koronawirus odbil sie na gospodarce. Moze grudzien, moze pozniej. Ale w monencie ekstremalnie tanich akcji zloto tez bywalo na przecenach. Jego rajdy zaczynaly sie pozniej razem… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Co myślicie panowie o programie motywacyjnym 11 bit ?jakie odczucia ? Pozdr

Andrzej
Gość
Andrzej

Będzie jeszcze 4 etap udostępnienia linku ?

Reksio
Gość
Reksio

Co z farm 51?’dla mnie czarny kon nadchodzących miesiecy.

Kuba
Gość
Kuba

Czy jest szansa na świeży link do Discorda? Nie załapałem się wtedy, a teraz nigdzie nie mogę znaleźć 🙂

Victorneuct
Gość
Victorneuct

Kgtfkw jzfokh cialis drug buy generic cialis online online cialis Qzoyuy atbksn cialis prices tadalafil generique

Gre
Gość
Gre

Poproszę o aktywacje link discord