STRATEGIA PORTFELA

strategia portfelaJednym z naszych podstawowych założeń przy tworzeniu bloga było prowadzenie portfela. Portfela, który nie jest wypełniony setkami tysięcy wirtualnych pieniędzy. Portfela, na którego stan mają wpływ zarówno pozytywne zdarzenia jak i negatywne. Portfela, za którego pieniądze można kupić realne aktywa, dostępne dla każdego z nas. Portfela, który nie jest „kolorowany”, a prawdziwy i wiarygodny. Taki portfel założyliśmy i taki portfel chcemy prowadzić, jednocześnie dając Ci wgląd do jego pełnej historii.

Ile pieniędzy będzie się w nim znajdować? Jakie będą jego przychody, a jakie koszty? W co będziemy inwestować i ile? Jak będą liczone zyski i co będzie miało na nie wpływ?

Poniżej dajemy Ci założenia, którymi będziemy się kierować w prowadzeniu zakładki PORTFEL.

1. Portfel będzie aktualizowany raz na tydzień.

2. Za pieniądze w portfelu będziemy kupować różne klasy aktywów. Co ważne – będą to aktywa realnie istniejące, jasno określone i dostępne dla każdego z nas. Nie będą to ogólnie pojęte aktywa w stylu: „Rosja”, „Złoto”, „Lokaty”, „Waluty” czy „Nieruchomości”.

3. Wpłaty będą dokonywane 4 razy w roku (co kwartał). Dokładnie będą to daty: 1 stycznia, 1 kwietnia, 1 lipca oraz 1 października. Pierwszej naszej wpłaty dokonaliśmy 16 marca ze względu na rozpoczęcie prowadzenia bloga. Wpłata ta odpowiada tej z 1 kwietnia, następnej więc dokonamy 1 lipca.

4. Kwota wpłaty jest stała i na chwile obecną wynosi 1 350 zł. Rocznie więc do naszego portfela trafi 5 400 zł.

5. Zyskiem/Stratą portfela będą zmiany wartości posiadanych aktywów. W przypadku akcji będziemy księgować również dywidendy, w przypadku obligacji wypłacane odsetki itp.

6. Będziemy stosować zlecenia zabezpieczające STOP LOSS. Będziemy je na bieżąco aktualizować i podawać do publicznej wiadomości.

7. Nie ukrywamy kosztów. Kosztem będą więc np. prowizje od zakupu/sprzedaży, podatek dochodowy oraz inne koszty, które mogą wystąpić w związku z nabyciem/zbyciem danego aktywa. Koszty te mają bardzo istotny wpływ na wynik portfela, więc nie widzimy powodów, dla których mielibyśmy ich nie uwzględniać.

8. Zysk procentowy portfela liczony jest wg wzoru:

Zysk = [ ( Wartość portfela / Suma Wpłat ) – 1 ] * 100%

UWAGA: Kolejne wpłaty spowodują więc spore wahania, ponieważ przykładowo 30 czerwca zysk = [(1500/1350) -1]  * 100% = 11,11%, a już dzień później [(2850/2700) -1] * 100% = 5,56%.

Takie skokowe tąpnięcia będą najbardziej widoczne w początkowych miesiącach inwestowania, jednak uznaliśmy, że liczenie zysku w ten sposób najlepiej odda rentowność naszych inwestycji.

9. Naszym benchmarkiem jest Warszawski Indeks Giełdowy (WIG)

10. Celem portfela jest pokazanie, że oszczędzanie i inwestowanie ma sens. I to bez bajecznych pensji i majątków. Chcemy pokazać Ci, że zaczynając od małej kwoty można z czasem zbudować duży kapitał. Chcemy pokazać Ci tę drogę. W tym pomoże nam właśnie zakładka PORTFEL.

Powyższe założenia obowiązują od 16.03.2015 r. W przypadku zmian powyższej strategii będziemy na bieżąco informować.

 

13
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
InvestJourneyzenekSceptykinvestjourney Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sceptyk
Gość
Sceptyk

Na początku myślałem, że „aktualizowanie portfela raz na tydzień” oznacza, że sytuację będziecie analizować raz w tygodniu i raz w tygodniu będziecie ustawiać/zmieniać zlecenia, ale widzę że analizy i decyzje podejmujecie z godziny na godzinę. No i wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że do takiego „inwestowania” zachęcacie zwykłego Kowalskiego z analogicznymi kiloma tysiącami złotych i analogicznym poświęcaniem czasu, co nijak nie wydaje się mieć racjonalnych podstaw ekonomicznych. Proponuję, żebyście obok zysku podali ilość czasu który byłby potrzebny na takie „inwestowanie”, żeby było jasne, jaki w przybliżeniy zysk przynosi jedna poświęcona do tego godzina. Bo na pierwszy rzut oka to… Czytaj więcej »