STRATEGIA PORTFELA

strategia portfelaJednym z naszych podstawowych założeń przy tworzeniu bloga było prowadzenie portfela. Portfela, który nie jest wypełniony setkami tysięcy wirtualnych pieniędzy. Portfela, na którego stan mają wpływ zarówno pozytywne zdarzenia jak i negatywne. Portfela, za którego pieniądze można kupić realne aktywa, dostępne dla każdego z nas. Portfela, który nie jest „kolorowany”, a prawdziwy i wiarygodny. Taki portfel założyliśmy i taki portfel chcemy prowadzić, jednocześnie dając Ci wgląd do jego pełnej historii.

Ile pieniędzy będzie się w nim znajdować? Jakie będą jego przychody, a jakie koszty? W co będziemy inwestować i ile? Jak będą liczone zyski i co będzie miało na nie wpływ?

Poniżej dajemy Ci założenia, którymi będziemy się kierować w prowadzeniu zakładki PORTFEL.

1. Portfel będzie aktualizowany raz na tydzień.

2. Za pieniądze w portfelu będziemy kupować różne klasy aktywów. Co ważne – będą to aktywa realnie istniejące, jasno określone i dostępne dla każdego z nas. Nie będą to ogólnie pojęte aktywa w stylu: „Rosja”, „Złoto”, „Lokaty”, „Waluty” czy „Nieruchomości”.

3. Wpłaty będą dokonywane 4 razy w roku (co kwartał). Dokładnie będą to daty: 1 stycznia, 1 kwietnia, 1 lipca oraz 1 października. Pierwszej naszej wpłaty dokonaliśmy 16 marca ze względu na rozpoczęcie prowadzenia bloga. Wpłata ta odpowiada tej z 1 kwietnia, następnej więc dokonamy 1 lipca.

4. Kwota wpłaty jest stała i na chwile obecną wynosi 1 350 zł. Rocznie więc do naszego portfela trafi 5 400 zł.

5. Zyskiem/Stratą portfela będą zmiany wartości posiadanych aktywów. W przypadku akcji będziemy księgować również dywidendy, w przypadku obligacji wypłacane odsetki itp.

6. Będziemy stosować zlecenia zabezpieczające STOP LOSS. Będziemy je na bieżąco aktualizować i podawać do publicznej wiadomości.

7. Nie ukrywamy kosztów. Kosztem będą więc np. prowizje od zakupu/sprzedaży, podatek dochodowy oraz inne koszty, które mogą wystąpić w związku z nabyciem/zbyciem danego aktywa. Koszty te mają bardzo istotny wpływ na wynik portfela, więc nie widzimy powodów, dla których mielibyśmy ich nie uwzględniać.

8. Zysk procentowy portfela liczony jest wg wzoru:

Zysk = [ ( Wartość portfela / Suma Wpłat ) – 1 ] * 100%

UWAGA: Kolejne wpłaty spowodują więc spore wahania, ponieważ przykładowo 30 czerwca zysk = [(1500/1350) -1]  * 100% = 11,11%, a już dzień później [(2850/2700) -1] * 100% = 5,56%.

Takie skokowe tąpnięcia będą najbardziej widoczne w początkowych miesiącach inwestowania, jednak uznaliśmy, że liczenie zysku w ten sposób najlepiej odda rentowność naszych inwestycji.

9. Naszym benchmarkiem jest Warszawski Indeks Giełdowy (WIG)

10. Celem portfela jest pokazanie, że oszczędzanie i inwestowanie ma sens. I to bez bajecznych pensji i majątków. Chcemy pokazać Ci, że zaczynając od małej kwoty można z czasem zbudować duży kapitał. Chcemy pokazać Ci tę drogę. W tym pomoże nam właśnie zakładka PORTFEL.

Powyższe założenia obowiązują od 16.03.2015 r. W przypadku zmian powyższej strategii będziemy na bieżąco informować.

 

15
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Joker123Joker388pinkygoyal703InvestJourneyzenekSceptyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sceptyk
Gość
Sceptyk

Na początku myślałem, że „aktualizowanie portfela raz na tydzień” oznacza, że sytuację będziecie analizować raz w tygodniu i raz w tygodniu będziecie ustawiać/zmieniać zlecenia, ale widzę że analizy i decyzje podejmujecie z godziny na godzinę. No i wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że do takiego „inwestowania” zachęcacie zwykłego Kowalskiego z analogicznymi kiloma tysiącami złotych i analogicznym poświęcaniem czasu, co nijak nie wydaje się mieć racjonalnych podstaw ekonomicznych. Proponuję, żebyście obok zysku podali ilość czasu który byłby potrzebny na takie „inwestowanie”, żeby było jasne, jaki w przybliżeniy zysk przynosi jedna poświęcona do tego godzina. Bo na pierwszy rzut oka to… Czytaj więcej »

pinkygoyal703
Użytkownik

Do you have any special need party and enjoyments need in desires that you want to go thought into real and wonderful fun in Then you have the better and all special opportunity to make those all need and hot fun sexual fun to get serve to you on demand in Escorts and also on any other need to you with all passingly and new height of making love making session to you at best price with me. As my name is and all interest and queen to make your all hot fun imagination to make in real involvements to… Czytaj więcej »

Joker123Joker388
Użytkownik
Joker123Joker388

Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally
different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors! Here is my web-site: m.joker123 download